خبرگزاری دنیای سفر

کتاب "تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه "رونمایی شد

۱۴ آذر ۹۵ ساعت ۱۳:۳۰ - میراث آریا

 کتاب" تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه "در برگیرنده آثار زنده یاد استاد محمد مدبر تازه ترین پژوهش اردشیر صالح پور از انتشارات جدید پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، رونمایی شد.

به گزارش میراث آریا،  اردشیر صالح پور در مراسم  رونمایی از این کتاب گفت:  درکنار شعر، موسیقی ومعماری به عنوان شاخصه های اصلی هنر ایرانی باید به نگارگری وخیالی نگاری توجه کرد که درحوزه هنرهای تجسمی نقاشی ایرانی رامتجلی می سازد   .

عضو اجرایی ایکوم  افزود: صورت گردانی وشمایل نگاری  که بعدها به پرده های درویشی نیز روی آورد یکی ازگونه های بینا متنی درنسبت میان نقاشی ونمایش است که توسط مرشدان وراویان موضوعات حماسی  به شیوه نقل وروایت ازدوره صفویه بازآفرینی وتداوم یافته که از نمونه های منحصر به فرد هنرهای آیینی سنتی است.

صالح پور اظهار داشت :همانگونه که یک نقال می خواند یا نقاش به تصویر می‌کشد، محمد مدبر  در مجالس تعزیه همواره آنچه را می شنید و خود می خواند با قلم بر پرده متجلی می کرد.

وی محمد مدبر را  نقاش به نام مکتب خیالی نگاری و قهوه خانه و ملقب به نقاش عاشورا دانست که بیشترین تابلوهای خلق شده توسط این هنرمند مربوط به واقعه کربلا است .

  این پژوهشگر اظهار داشت :محمد مدبر خود می گوید این تابلو را به سوز دل واشک وآه  کشیده وهنگام ترسیم دریک دستش قلم نقاشی بود و برلبش آواز تعزیه ودردست دیگرش دستمالی خیس از اشک....

به گفته این استاد دانشگاه ،بیش از 30 اثر حاصل تعزیه خوانی ، شبیه خوانی ، پرده خوانی و شمایل نگاری که در مکتب خیالی نگاری توسط استاد مدبر خلق شده باقی مانده است.

صالح پور ، نقاشی خیالی نگاری را  به سه بخش  رزمی ،بزمی ومذهبی تقسیم کرد و خاطرنشان ساخت که نمونه های فاخری از آنها هم اکنون زینت بخش موزه های جهان است   .

او اظهار داشت: ترکیب روایت  ونقل مرصع (آمیختگی نظم ونثر)  به کارگیری آواز وگاه استفاده از نی ومضامین سوزناک ویژگی های این گونه نقاشی نمایشی است   .

سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم دیگر سخنران این مراسم نیز بیست و هشتم صفر را عزایی برای همه 2میلیارد مسلمانان جهان دانست و گفت :این روز مصادف با آغاز قیام مختار و قصاص افرادی است که باعث شکل گیری واقعه عاشورا شده اند .

او با اشاره به خدمات مرحوم محمد مدبر که نقاشی قهوه خانه ای را در ایران به اوج رساند افزود : این سبک نقاشی تا دهه 40جزو هنرهای رسمی کشور محسوب نمی شداما با تلاش مدبر و هم رده هاش این سبک از نقاشی بین مردم شناخته شد .

محیط طباطبایی با اشاره به تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل که زینت بخش موزه ملی ایران است تصریح کرد :اگر چه روزگاری این تابلو مورد بی مهری قرار گرفته است اما در حال حاضر موزه های ما جایگاه والایی برای این آثار در نظر می گیرند .

جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران نیز در این مراسم گفت :ایرانیان عاشق اهل بیت همواره در طول تاریخ برای نشان دادن ارادت و ابراز عشق به خاندان مطهر پیامبر عظیم الشأن اسلام با هنرمندی ابراز وجود کرده اند به نحوی که در برگ برگ تاریخ رد پای این عاشقی و دلدادگی است .

او افزود : با رونمایی از کتاب تحلیل زیبایی شناختی و روایت نقاشی –نمایشی تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه بر آنیم به شرح و تفضیل یکی از این نشانه های آشکار که به قلم استاد محمد مدبر یکی از گوشه های خونین پیش از حماسه کربلا به تصویر کشیده شده است بپردازیم .

نوکنده رونمایی از این کتاب را اقدامی دیگر در شناساندن میراث مردمانی دانست که آموزه های دینی خود را به زیباترین شکل با ذوق وهنر ایرانی در هم می آمیزند و به گوش جهانیان می رسانند .

اردشیر صالح پور دراین کتاب به پژوهش در این سبک وسیاق با استناد  به معرفی وتحلیل تابلوی زیبای عزیمت مسلم بن عقیل از مدینه به کوفه پرداخته وسرنوشت غمبار وتراژیک مسلم را تحلیل وبررسی کرده است.

تابلوی یاد شده اثر استاد محمد مدبر  درمکتب خیالی نگاری (قهوه خانه )،یکی ازپیشگامان مکتب قهوه خانه است که هم اکنون زینت بخش موزه دوران اسلامی است  .

مراسم رونمایی از کتاب "تحلیل زیبایی شناختی وروایت نقاشی- نمایشی تابلوی عزیمت مسلم بن عقیل  از مدینه به کوفه " که با تعزیه ، پرده خوانی و پیش خوانی دو طفلان مسلم همراه بود  با حضور هنرمندان ، علاقه مندان و دوستداران میراث فرهنگی در موزه ملی برگزار شد.