نذر علوفه در روستای گردشگری قلعه بالا

8 می 2024 - 13:30 dsfr.ir/921c5

نذر علوفه در روستای گردشگری قلعه بالا
روستای قلعه بالا | Qalebālā Village in Iran
روستای قلعه بالا | Qalebālā Village in Iran

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود از پویش نذر علوفه توسط اهالی روستای گردشگری قلعه بالا خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، مرتضی نظری روز ۱۷ اردیبهشت ماه با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به هم جواری روستای هدف گردشگری قلعه بالا با پارک ملی توران با وجود تنوع حیات وش فراوان در این منطقه، پویش نذر علوفه برای حفاظت از حیات وحش توسط اهالی روستای گردشگری قلعه بالا انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود افزود: پارک ملی توران ازجمله مهم ترین و معدود زیستگاه های باقی مانده یوز آسیایی و گور ایرانی و … در کشور است

نظری بابیان اینکه گردشگری یکی از پویاترین بخش های اقتصادی جهان به شمار می آید، افزود: به دلیل وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی، وستای هدف گردشگری قلعه بالا یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی استان و کشور محسوب می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود از تجهیز فروشگاه های روستای هدف گردشگری قلعه بالا به دستگاه پرداخت الکترونیک خبر داد و گفت: به منظور توسعه زیرساخت های روستای هدف گردشگری قلعه بالا، تمامی فروشگاه های صنایع دستی و سوپرمارکت های این روستا به دستگاه پرداخت الکترونیک مجهز شدند.

وی با بیان اینکه روستای هدف گردشگری قلعه بالا از آب آشامیدنی لوله کشی شده بهرمند است ادامه داد: روستای هدف گردشگری قلعه بالا، با برخورداری از اقامتگاه های بوم گردی متعدد در سالیان اخیر با استقبال زیاد گردشگران خارجی و داخلی و توسعه زیرساخت های روستا مواجه بوده است که وجود آب آشامیدنی لوله کشی شده ازجمله زیرساخت های این روستا است.

نظری تاکید کرد: توسعه زیرساخت ها و بهره برداری صحیح از ظرفیت جاذبه های طبیعی یکی از مهم ترین ارکان گردشگری و به تبع آن رشد اقتصاد گردشگری است.

نذر علوفه در روستای گردشگری قلعه بالا

به گزارش «دنیای سفر»، روستای تاریخی قلعه بالا در فاصله ۲۱ کیلومتری از شهر بیارجمند و در شرق شهرستان شاهرود واقع شده است. این روستا در حوالی پارک ملی «خارتوران» و در دامنۀ کوهی بلند در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان شاهرود و ۲۴ کیلومتری شهر «بیارجمند» استان سمنان واقع شده است. پیشینه تاریخی این روستا حدودا به قرن چهارم هجری برمی گردد. از ویژگی های روستای «قلعه بالا» می توان به کوچه های خشتی و باریک که همه آن ها به هم راه دارند و دشت پهناور «بیارجمند» اشاره کرد.

1