کشف شمشیر کمیاب ۱۰۰۰ ساله

8 می 2024 - 15:00 dsfr.ir/i20lc

کشف شمشیر کمیاب ۱۰۰۰ ساله
شمشیر کمیاب "Excalibur" متعلق به اسپانیا مربوط به دوره اسلامی 1000 سال پیش است.
Rare 'Excalibur' sword from Spain dates to Islamic period 1,000 years ago

محققان دریافتند شمشیر کمیاب ۱۰۰۰ ساله ای که در اسپانیا کشف شده است، به دوران اسلامی این کشور تعلق دارد.

به گزارش «دنیای سفر»، نتایج تحقیقات جدید نشان داد که یک شمشیر کمیاب که لقب «اکس کالیبور» به آن داده شده است و در «والنسیا»، شهری واقع در اسپانیا کشف شده است، در حقیقت یک هزار سال قدمت دارد و این یعنی؛ این شمشیر آخرین بار زمانی از قبضه خارج شده است که بخش زیادی از اسپانیا تحت حکمرانی مسلمانان بوده است.

«لایوساینس» در این باره نوشت، این شمشیر آهنین ۴۶ سانتی متری در سال ۱۹۹۴ درحالی داخل یک گور پیدا شد که به صورت عمودی در آن قرار داده شده بود و به همین دلیل به یاد شمشیر افسانه ای پادشاه «آرتور» لقب «اکس کالیبور» به این شمشیر داده شد. بر اساس داستان های قرون وسطایی، پادشاه «آرتور» این شمشیر را که به صورت عمودی داخل یک سنگ بود از آن بیرون کشید و به تاج و تخت بریتانیا رسید.

شمشیر والنسیا در خانه ای متعلق به دوران اسلامی پیدا شد. مقامات شهر والنسیا در بیانیه ای اعلام کردند که دسته شمشیر با صفحات برنز تزئین شده و دارای انحناهایی است که کار با شمشیر را راحت تر می کند.

حتی با وجود اینکه شمشیر در یک محوطه متعلق به دوران اسلامی کشف شده است، یک ویژگی آن تعیین قدمت را دشوار می کرد؛ خمیدگی شمشیر کمی به سمت نوک شمشیر است که این ویژگی در شمشیرهای ساخته شده توسط «ویزیگوت »ها که از سال ۴۱۸ تا ۷۱۱ میلادی بر اسپانیا حکومت می کردند نیز دیده می شود. در نتیجه این ابهام مطرح شده بود که آیا این شمشیر مربوط به دوران ویزیگوتی است یا اسلامی؟!

برای پاسخ دادن به این سوال، یک باستان شناس از «دانشگاه گرانادا» تحقیقاتی را برای تعیین قدمت این شمشیر آغاز کرد و با بررسی فلزکاری و رسوب به جای مانده در آن، به این نتیجه رسید که قدمت این شمشیر به قرن دهم میلادی بازمی گردد. همچنین مشخص شد که اندازه شمشیر برای اینکه توسط یک سوارکار مورد استفاده قرار بگیرد، تعیین شده بود.

1