نزدیک ترین مسیر تهران به اصفهان کدام است؟

2 می 2024 - 16:20 dsfr.ir/eh2bq

نزدیک ترین مسیر تهران به اصفهان کدام است؟
نزدیک ترین مسیر تهران به اصفهان کدام است؟
نزدیک ترین مسیر تهران به اصفهان کدام است؟

برای سفر به اصفهان لازم است ابتدا مسیر رفت و برگشت به این شهر و وسیله سفر را انتخاب و مشخص کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، چشیدن غذاهای خاص اصفهان مثل بریانی و خورش ماست نیز می تواند تجربه متفاوتی باشد. علاوه بر این دیدن هنر و صنایع دستی چون خاتم کاری و مینا کاری نیز جذاب خواهد بود. برای سفر به اصفهان لازم است ابتدا مسیر رفت و برگشت به این شهر و وسیله سفر را انتخاب و مشخص کرد.

دنیای سفر در این گزارش، ضمن بررسی جزییات سفر از تهران تا اصفهان، مسیرهای مختلف و بهترین وسیله نقلیه برای سفر به این شهر تاریخی و مقصد ناب گردشگری را معرفی می کند.

مکان و موقعیت جغرافیایی اصفهان

اصفهان در مرکز ایران و همسایگی شهرهای یزد، چهارمحال و بختیاری، سمنان و استان مرکزی واقع شده است. اصفهان ششمین استان بزرگ و سومین استان پرجمعیت ایران بوده و مساحتی حدود ۱۱۰ هزار کیلومترمربع دارد.

فاصله تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران تا اصفهان چقدر است؟

بررسی مسیر و مسافت سفر یکی از اولین نکات اثرگذار در برنامه ریزی مسافرتی است، لذا در این بخش به فاصله چند شهر بزرگ کشور تا اصفهان اشاره شده است.

تهران تا اصفهان: حدود ۴۳۰ کیلومتر که با ماشین شخصی حدود ۴ ساعت زمان می برد.
شیراز تا اصفهان: حدود ۴۷۰ کیلومتر یعنی نزدیک به ۵ ساعت
اصفهان تا مشهد: حدود هزار و ۲۴۵ کیلومتر یعنی حدود ۱۲ ساعت
اصفهان تا تبریز: نزدیک ۹۰۰ کیلومتر یا حدود ۸ ساعت

۳ مسیر اصلی از تهران تا اصفهان

برای سفر زمینی از تهران به اصفهان ۳ مسیر اصلی وجود دارد که فارغ از نوع وسیله نقلیه بین ۴۵ دقیقه تا ۹ ساعت زمان می برد.

- مسیر اول حدود ۴۵۰ کیلومتر بوده و بین ۴ ساعت و نیم تا ۵ ساعت طوی مسیر است. این مسیر از جاده تهران، ساوه، دلیجان، میمه، وزوان، مورچه خورت، شاهین شهر، شهر گز و در نهایت اصفهان می گذرد.

- مسیر دوم حدود ۴۳۰ کیلومتر است. این مسیر از قم، کاشان و نطنز گذشته و طول سفر آن حدود ۵ ساعت طول می کشد.

- مسیر سوم ۴۳۶ کیلومتر و حدود ۵ ساعت است. این مسیر که به جاده دلیجان نیز معروف است، از قم، دلیجان، میمه، وزوان، مورچه خورت، شاهین شهر و شهرگز گذشته و عوارضی هم ندارد.

نزدیک ترین مسیر تهران به اصفهان کدام است؟

بهترین مسیر تهران تا اصفهان کدام است؟

اگرچه انتخاب بهترین مسیر سفر از تهران تا اصفهان به عوامل زیادی همچون وسیله نقلیه، فرصت و هدف از سفر بستگی دارد، اما در بین ۳ مسیر مذکور، مسیر دوم از باقی مسیرها ایمنی بالاتری دارد، چراکه کل مسیر به صورت آزادراه و در چهار باند ساخته شده و همچنین در طول مسیر استراحتگاه های متعددی برای رفع خستگی راننده تعبیه شده است.

اگر مسیر دوم یعنی آزادراه تهران اصفهان را برای سفر انتخاب کنید، در طول این مسیر با چند عوارضی برخورد می کنید. طبق قانون رانندگان باید عوارض آزادراهی را پرداخت کنند تا مشمول جریمه و افزایش پلکانی مبلغ آن نشوند.

سامانه پیشخوان ۲۴ چیست؟

سامانه پیشخوان ۲۴ یک سامانه جامع خدمات استعلام و پرداخت است که با کمک آن می توانید عوارض آزادراهی خود را به صورت آنی و یک جا پرداخت کنید.

ویژگی جالب این سامانه این است که موعد پرداخت عوارض آزادراهی را به شما هشدار می دهد تا از جریمه و افزایش پلکانی مبلغ عوارضی برای شماغ جلوگیری کند. با استفاده از پیشخوان ۲۴ علاوه بر استعلام و پرداخت عوارض آزادراه تهران اصفهان، می توانید از سرویس های دیگر این سامانه مانند خدمات خودرو و موتور، خدمات شهروندی و بیمه، پرداخت قبوض، پیگیری مدارک و مرسولات پستی و خدمات بانکی و ارزی به صورت شبانه روزی، بهره مند شوید.

برای پرداخت عوارض آزادراه اصفهان تهران با پیشخوان ۲۴، کافیست از قسمت خدمات خودرو و موتور گزینه عوارض آزادراه را انتخاب کنید. شماره پلاک ماشین را وارد کرده و گزینه مشاهده عوارض را بزنید. به همین راحتی و در عرض چند دقیقه بدون نیاز به شناسه قبض و شناسه پرداخت، عوارض آزادراهی خود را پرداخت می کنید.

مزایای استعلام عوارض آزادراه تهران اصفهان با پیشخوان ۲۴

با استفاده از پیشخوان ۲۴، دیگر محدودیتی در پرداخت عوارض آزادراه و سایر خدمات پرداختی ندارید. این سامانه بدون داشتن محدودیت زمانی و مکانی، خدمات خود را ارائه کرده و سقف مشخصی برای تعداد تراکنش های انجام شده ندارد. از مزایای دیگر پیشخوان ۲۴، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تسویه آنی و بلافاصله
محیط ساده و کاربرپسند
دسترسی سریع به خدمات
ثبت سوابق تراکنش های انجام شده
امکان ذخیره اطلاعات ورودی و نام گذاری آنها
دسترسی به تاریخچه پرداختی ها تا یک سال گذشته
و …

با چه وسیله نقلیه ای از تهران به اصفهان سفر کنیم؟

اصفهان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران بوده که حتی در بین گردشگران خارجی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. در همین راستا راه های زیادی برای سفر به این مقصد گردشگری وجود داشته که قطار، هواپیما، اتوبوس، ماشین شخصی و یا اجاره خودرو در تهران نمونه ای از آنها است.

البته انتخاب نوع وسیله نقلیه نیز به عواملی متعددی مانند بودجه و فرصت افراد برای انجام سفر بستگی دارد. در این میان هواپیما سریع ترین (زمان حدودی ۴۵ دقیقه) و راحت ترین انتخاب بوده که البته نسبت به سایر روش ها گران تر است. قطار گزینه اقتصادی و در عین حال ایمن و اتوبوس و ماشین شخصی نیز از ارزان ترین روش ها به شمار می روند.

سفر به اصفهان با اتوبوس های بین شهری

سفر با اتوبوس یکی از ارزان ترین گزینه هاست. البته زمانی می توان گزینه سفر با اتوبوس را انتخاب کرد که محدودیتی در زمان و فوریت سفر وجود نداشته باشد، چراکه سفر به اصفهان با اتوبوس تقریبا بین ۶ تا ۷ ساعت طول می کشد. شرکت های مسافربری متعددی در ترمینال بیهقی تهران، اتوبوس های خود را به مسیر اصفهان اختصاص داده اند. اکثر اتوبوس های اصفهان از مسیر دلیجان گذشته و در طول مسیر یک یا دو بار توقف دارند.

اصفهان ۴ ترمینال در قسمت های مختلف شهر دارد که ترمینال کاوه در شمال، ترمینال صفه در جنوب، ترمینال جی در شرق و ترمینال زاینده رود در غرب اصفهان واقع شده است. مقصد اتوبوس هایی که از تهران وارد اصفهان می شوند، اکثرا ترمینال کاوه است.

سفری ایمن به اصفهان با قطار

قطار یکی از بهترین و ایمن ترین وسایل نقلیه برای سفر به اصفهان بوده که البته طولانی ترین مسیر نیز خواهد بود. فاصله ریلی از تهران تا اصفهان حدود ۴۱۰ کیلومتر بوده که بین ۷ تا ۹ ساعت زمان می برد. ایستگاه قطار اصفهان خارج از شهر بوده، اما با استفاده از تاکسی های شبانه روزی راه آهن، می توانید به مقصد دلخواه خود بروید.

سفری راحت و سریع به اصفهان با هواپیما

سفر با هواپیما گران تر از سایر روش ها بوده، اما امتیازاتی همچون سرعت و راحتی، آن را به بهترین گزینه انتخابی برای سفرهای کاری و ضروری تبدیل کرده است. پرواز اصفهان حدودا ۴۵ دقیقه بوده و همه روزه و توسط ایرلاین های مختلف انجام می شود. با این حال مساله قابل توجه موقعیت مکانی فرودگاه بین المللی اصفهان است که خارج از شهر واقع شده و لذا برای دسترسی به شهر باید از تاکسی های شبانه روزی فرودگاه یا تاکسی های اینترنتی استفاده کنید.

سفر زمینی به اصفهان با خودرو شخصی

سفر با خودرو شخصی نیز مزایای خاص خود را دارد که عدم محدودیت زمانی و انعطاف پذیری برنامه سفر از مهمترین امتیازات آن است. در سفر با خودروی شخصی همچنین می توانید در استراحتگاه ها و شهرهای طول مسیر توقف داشته و از امکانات و دیدنی های آن بهره ببرید. همان گونه که در ابتدای مطلب گفته شد، ۳ مسیر زمینی از تهران تا اصفهان وجود دارد که طول آن تقریبا ۴۵۰ کیلومتر و حدود ۵ ساعت است.

1