میدان «نقش جهان» از نگاه و قلم مسافران ایرانی

8 می 2024 - 15:40 dsfr.ir/wr3ya

میدان «نقش جهان» از نگاه و قلم مسافران ایرانی
میدان نقش جهان اصفهان | Naqsh-e Jahan Square
میدان نقش جهان اصفهان | Naqsh-e Jahan Square

بهار و تابستان و پاییز و زمستان فرقی نمی کند، هر فصلی می توان به اصفهان پا گذاشت و به نظاره میدان نقش جهان نشست.

به گزارش «دنیای سفر»، ایرانیان همواره شهر اصفهان و مخصوصاً میدان نقش جهان را، یکی از مقصدهای دلگشا و تاریخی برای مسافرت در کشورمان دانسته اند. آنها که با فرهنگ نوشتن دمخوری بوده اند، به تناسب علایق و پیشه خویش سیاحت نامه ها یا خاطره ها از این شهر و میدان نامدارش به یادگار گذاشته اند.

وقتی سفرنامه ها و خاطرات را ورق می زنیم پی می بریم ایرانیان هر فصلی از سال که مجالی به دست آورده اند به این شهر رو کرده اند. هر کس فصلی را برای سفر به اصفهان و دیدار از نقش جهان مطبوع تر دانسته نتیجه اش این می شود: بهار و تابستان و پاییز و زمستان فرقی نمی کند، هر فصلی می توان به اصفهان پا گذاشت و به نظاره این میدان ماندگار نشست.

محمدعلی اسلامی ندوشن، منتقد و ادیب، در سفرنامه اش موسوم به «بازتاب ها» این گونه بیان می کند که گرفتار گرمای تابستان ۱۳۷۴ شمسی در شهریورماه است و این وقتِ سال برای رفتن به اصفهان دلچسب نیست؛ اما چون نمی خواهد فرصت این گشت وگذار را از دست بدهد بار سفر به اصفهان را می بندد. او پیش تر، اردیبشهت اصفهان را بارها دیده است و این فصل را برای سفر دوست می دارد. این نویسندۀ اهل ندوشن یزد در کتابی موسوم به «صفیر سیمرغ» اصفهانِ بهاری ۱۳۵۲ شمسی را چنین وصف می کند: «دمدمه های اردیبهشت، اصفهان چون شاهزادۀ افسون شدۀ افسانه است که طلسمش را شکسته اند و آرام آرام از خواب بیدار می شود. شکوفه های بِه و بادام رؤیاهای پرپرشدۀ اویند و بید مجنون، معشوقه ای که زلف های خود را بر او افشانده است.»

اصغر عبداللهی، داستان نویس و فیلم سازی است که پاییز اصفهان را برای سفر و دیدن نقش جهان بهتر می داند. این هم وطن آبادانی خاطره سفرش به نصف جهان را در کتاب «در کلمات هم می شود سفر کرد» این گونه آغاز می کند: «اگر به دلخواه سفر می کنی، پاییز به اصفهان سفر کن؛ آذرماه که باران درخت های سرو و چنار و نارون و کبوده و بید را شسته است. سه جور بید هست: زردبید، بید بیل دسته و بید موله که بید معلق هم می گویند از بابت این که واله وحیران است و معلق و شاخه هایش سرنگون. یکی از این بیدهای موله در خیابان گل دسته است. کاج و زبان گنجشک هم دارد.»

میدان نقش جهان اصفهان | Naqsh-e Jahan Square

حکایتِ نام گذاری میدان

بسیاری از راویانِ سفر به نقش جهان کوشیده اند تا نخست در علت نام گذاری این میدان سخن بگویند. علی سربندی، مورخ و پژوهشگر ادبی کشورمان که اهل استان مرکزی است، این موضوع را در کتاب «اصفهان بهانه بود؛ ایرانم آرزوست» چنین توضیح می دهد که میدان نقش جهان اول باغستانی بود به همین نام و در دوره صفویه تخریب شد تا مکان کنونی خلق شود: «فضای باغ نقش جهان آکنده از انواع درختان و گل های رنگارنگ بوده است و به خاطر تنوع و فراوانی گل هایش، آن را باغ نقش جهان می گفتند.»

صادق هدایت، داستان نویس و روشنفکر ایرانمان نیز به این وجه تسمیه اشاره می کند. هدایت که از تهرانی های اصیل است، سال ۱۳۱۱ شمسی به اصفهان می آید، در سفرنامه اش موسوم به «اصفهان نصف جهان» می نویسد: «این اسم به مناسبت کوشکی روی آن مانده است که به نقش جهان معروف بوده و در آن تصویرهای گران بهایی کشیده بودند.» او در ادامه توضیح می دهد که این میدان بزرگ در قدیم زمین چوگان بوده و هنوز چهار ستون سنگی که دروازه های بازی محسوب می شدند، در آن است. دور میدان نیز چهار بنای اصلی مسجد شاه (امام کنونی)، کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و بازار قیصریه قرار دارد که جاذبه های مهم این میدان و شهر اصفهان اند شهری که به گفته هدایت چون حکایت های هزارویک شب است.

مسجد جامع عباسی | مسجد شاه | Shah Mosque

مسجد جامع عباسی (مسجد شاه)؛ یادگار شاه عباس صفوی

علی جواهرکلام، پژوهشگر، روزنامه نگار و مترجم که تا پایان عمرش سمت های گوناگونی در حوزه آموزش و فرهنگ کشور بر عهده گرفت، توصیفش را درباره مسجد شاه این گونه آغاز می کند: «مسجد شاه اصفهان از بناهای شاه عباس بزرگ است ولی مسجد شاه تهران را فتحعلی شاه بنا کرده است.». یکی از دلایل جاذبه این شهر برای جواهرکلام، اصالت اصفهانی خانواده اش است. زادگاه و محل سکونتش تهران است و نمی گوید اصفهانی ام. در خاطراتش که با عنوان «یادداشت های سفر اصفهان در سال ۱۳۰۳ شمسی» چاپ شده، می نویسد: «اصفهانی زاده ام». همچنین بسیار مشتاق است تا در مدت اقامت خود نمازش را در نقش جهان تاریخی بگزارد.

مسجد جامع عباسی که با نام‌های مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شهرت دارد و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ نام رسمی‌اش را به مسجد امام تغییر دادند، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود

راوی «اصفهان نصف جهان» وقتی به مسجد شاه می رسد، نه از داده های تاریخی که از احساسات و مشاهداتش درباره آن می نویسد. هدایت می گوید سردر و گنبند آبی این مسجد که در آغوش آسمان لاجوردی است، هر تماشاگری را افسون می کند و ادامه می دهد: «ولی چیزی که انسان را دل چرکین می کند، شکست های طاق و کاشی هایی است که ریزش کرده. به غیراز کاشی هایی که در دو حیاط مجاور صحن دزدیده و فروخته اند [...]. به اضافۀ یادگاری هایی که روی دیوار نوشته اند و میخی که معلوم نیست کدام دست چلاق شده روی کاشی کوبیده است.»

کاخ عالی قاپو؛ پررنگ ونگار و طنین انداز 

وقتی علی سربندی، نگارنده «اصفهان بهانه بود؛ ایرانم آرزوست» به ضلع غربی میدان می رسد از چهارطبقه بودن کاخ عالی قاپو تا دوره صفویه و شش طبقه شدن آن در دوران این دودمان می گوید. او در معنی نامش به دو مسئله اشاره می کند. عالی قاپو یعنی درِ بزرگی که بدون احتیاج به قفل باز و بسته می شود. همچنین ممکن است به «درِ علی» اشاره داشته باشد، از آنجا که این در از نجف به ایران آمده و بالای کتیبه اش نوشته «انا مدینة العلم و علی بابها».

صادق هدایت از محیط درونی آن تعریف می کند: «از دالان عالی قاپو که وارد می شوند ریزه کاری و گُل و بته و گچ بری شروع می شود و بر زینت و لطافت آن افزوده شده. نقاشی و گُل و بته های دگر ضمیمۀ آن می شود تا طبقۀ آخر که به حد کمال می رسد.» اسلامی ندوشن نیز به طبقه آخر یا ششم می رود. او در «بازتاب ها» به حفره های دیوار که چون ساغر و پیمانه است، اشاره می کند و از اهمیت آنها در پژواک صدای موسیقی می نویسد.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان | Sheikh Lotfollah Mosque

مسجد شیخ لطف الله؛ گنبد و کاشی های نایاب

روبه روی عالی قاپو مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. به گفته محمدعلی اسلامی ندوشن در «صفیر سیمرغ»: «چنین به نظر می رسد که در هیچ موضع دیگری از جهان، در مساحتی به اندازۀ مسجد شیخ لطف الله، این همه زیبایی و هنر و لطف معماری جمع نشده است.» عواطف و اندیشه او مخصوصاً با دیدن کاشی های رنگ به رنگ این مسجد به جوش و خروش می آید؛ کاشی هایی که رنگ غالبش همان فیروزه ای معروف اصفهان و دیگر مشتقات رنگ آبی است که هم زمان یادآور آسمان و آب روان است. این کاشی کاری در نظرش بی بدیل و سرشار از رمز و رازهایی است که می توان جوهره تاریخ ایرانمان را در آنها یافت.

نویسنده «یادداشت های سفر اصفهان در سال ۱۳۰۳ شمسی» نیز مبهوت این مسجد می شود: «اگر غیر از مسجد شیخ لطف الله اثر هنری دیگری در اصفهان نبود، همان مسجد شیخ لطف الله کافی بود که اصفهان را عروس شهرهای جهان معرفی کند.» اصغر عبداللهی در سفرنامه اش، «در کلمات هم می شود سفر کرد»، شهرسازی امروزی اصفهان را بدقواره و ناموزون می داند و چنان شیفته گنبد این مسجد است که آرزو دارد از هر جای شهر قابل دیدن باشد: «واقعاً چه می شد اگر هیچ بنای مزاحمی مانع تماشای گنبدهای لاجوردی مساجد نبود. آن وقت می شد از هرجا که ایستاده ای بگویی گنبد مسجد شیخ لطف الله است، نگاه کن، گنبدی از کاشی های معرق لاجوری (گنبد از دور نخودی رنگ است)، زیباترین گنبد جهان»

بازار قیصریه اصفهان | Qeysarie Bazaar

بازار قیصریه؛ قوس پاییزی

اصغر عبداللهی که همان اول تکلیف خواننده سفرنامه اش را روشن می کند و می گوید پاییز به اصفهان سفر کن، در ادامه تا پایان بحثش نیز نشانه هایی می جوید تا خواننده را برای این پیشنهادش قانع کند. چنان که وقتی در برابر بازار قیصریه ایستاده است، درباره زایچه یا شناسنامه شهر می گوید، که اشارتی است به سردر بازار: «منجمان زایچه اش را در (قوس [کمانه] آذرماه) دیده اند و کتیبه اش را بر کاشی خوش رنگی در سردر بازار قیصریه چسبانده اند تا اهالی بدانند که سرشت شهر پاییزی است. همین است که گفتم اگر به دلخواه مسافر اصفهانی، پاییز سفر کن که فصل باد و باران است و درخت رنگ های نهانی اش را آشکار می کند.» اسلامی ندوشن در یکی از سفرهایش به اصفهان در اوایل دهه ۱۳۷۰ شمسی، از شلوغی بازار اصفهان گلایه دارد و با حرص وجوش تأکید می کند که متأسفانه این هیاهوی بازار به خاطر مزاحمت های موتورسواران است که حتی در بنای سرپوشیده هم آمدوشد می کنند. او افسوس می خورد و آرزو دارد که ای کاش این همهمه به علت حضور گسترده جهانگران و مسافران و رونق واقعی بازار بود.

اصفهان؛ بدون نقش جهان

از معدود نوشته های خاطره نویسان و سفرنامه نویسان ایرانی در دوران معاصر چنین بر می آید که سفر به اصفهان برای همۀ ایرانیان پرجاذبه است و در این بین دیدار میدان نقش جهان اهمیت بی حدی دارد. هر ایرانی که به میدان می رسد، شیفته اش می شود، و بعضاً نارضایتی خویش را آشکار می کند که چرا به چنین ابنیه شکوهمندی چنان که شایسته است، رسیدگی نمی شود. به هرروی، هر مسافری آرزومند است تا خویشتن را در دل نقش جهان ببیند. گویی هرکس به اصفهان بیاید و چهارگوشه این میدان پُرآوازه را تماشا نکند، سفرش ناتمام است. اصفهان را ندیده است. مثل اینکه در مسافرت به پاریس ایفیل را نبیند. یا به سفر قاهره برود و به دیدن اهرام سه گانه نرود. و از آگره برگردد خانه بدون اینکه تاج محل را دیده باشد.

1