13 ژوئیه 2024 - 00:06

جاهای دیدنی تالش کجاست؟

2 می 2024 - 20:30 dsfr.ir/yb71s

جاهای دیدنی تالش کجاست؟
روستای سوباتان گیلان | راهنمای سفر + مسیر دسترسی و عکس
روستای سوباتان گیلان | راهنمای سفر + مسیر دسترسی و عکس

در سفر به گیلان بدون شک یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی این استان جاهای دیدنی تالش است.

به گزارش «دنیای سفر»، جاهای دیدنی تالش جزء جاذبه های بی نظیر بسیار دیدنی ایران محسوب می شوند که هر ساله مسافران و گردشگران بسیاری را به این نقطه از ایران می کشانند. تالش زیباترین و بکرترین مناطق تفریحی را در استان گیلان دارد.

در سفر به گیلان بدون شک یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی این استان جاهای دیدنی تالش است.

جاهای دیدنی تالش کجاست؟

تالش در واقع منطقه ای سرسبز و وسیع با پیشینه تاریخی غنی است که بخش هایی از شمال ایران در گیلان و اردبیل را در برمی گیرد و تا بخش هایی از جنوب کشور آذربایجان ادامه دارد. مردم ساکن این منطقه را تالشیان می نامند که هم در ایران، هم در آذربایجان و هم در بخش هایی از روسیه سکونت دارند.

سپیدرود در امامزاده هاشم جنوبی ترین منطقه تالش در ایران است و شمال جلگه ارس – کورا در جنوب جمهوری آذربایجان، شمالی ترین بخش تالش محسوب می شود. تخمین زده می شود کل جمعیت ساکن در منطقه تالش حدود سه و نیم میلیون نفر باشد.

در استان گیلان شهری به همین نام نیز وجود دارد که بزرگ ترین شهر قوم تالش در ایران به شمار می رود. قوم تالش بازماندگان همان مردم باستانی هستند که در تاریخ آن ها را با نام کادووس و کادووش می شناسند و تاریخی چند هزار ساله در این منطقه دارند. در ادامه مطلب به معرفی چند مورد از جاهای دیدنی تالش می پردازیم.

ییلاق سوباتان از جاهای دیدنی تالش در تابستان

یکی از زیباترین و خنک ترین ییلاق های ایران، ییلاق سوباتان است که با آب وهوای خنک خود در فصل تابستان به یکی از مقاصد گردشگری بی نظیر ایران تبدیل شده است. در این منطقه با تاریخ و تمدن کهن، گورستان هایی متعلق به هزاران سال قبل یافت شده و این نشان از قدمت سکونت طولانی در تالش را دارد.

آب وهوای این ییلاق در زمستان ها بسیار سرد است. نزدیک ترین شهر به ییلاق سوباتان شهر لیسار است که در فاصله ۲۲ کیلومتری آن واقع شده است. فاصله شهر تالش از این ییلاق ۳۶ کیلومتر است.

سورتمه تالش از جاهای دیدنی تالش در شب

سورتمه سواری یکی از تفریح های مدرنی است که تنها چند سالی است در ایران باب شده و طرف داران زیادی هم دارد. سورتمه ریلی تالش در بام شهر تالش و در قسمت جنوب شرقی شهر، در دل جنگل سیاهداران احداث شده است و یکی از جاذبه های تالش به شمار می رود.

واگن های این سورتمه مسیری حدود دو کیلومتر را بر فراز شهر تالش پشت سر می گذارند و چشم انداز بی نظیری از شهر را پیش روی گردشگران به نمایش درمی آورند.

هفت چشمه تالش

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تالش در بهار، هفت چشمه است که در ییلاق شکردشت واقع شده است. ییلاق شکردشت با طبیعت بکر و دست نخورده اش، خود به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های توریستی ایران شناخته می شود؛ اما در دل همین ییلاق می توانید مکان های بسیار عجیب و شگفت انگیز دیگری را پیدا کنید.

یکی از این مکان های عجیب پنهان شده در دل ییلاق شکردشت، آبشار بی نظیر و زیبای هفت چشمه است که ارتفاع آبشار اصلی آن ۹۰ متر است و در مسیر خود چشمه های کوچم متعدد دیگری را شکل داده که ارتفاع کوچک ترین آن ها پنج متر است. مجموع آبشارهایی که به آبشار اصلی ختم می شود، هفت عدد بوده و به همین دلیل نیز به این آبشار، آبشار هفته چشمه می گویند.

روستای مریان از جاهای دیدنی تالش

یکی دیگر از جاذبه های فوق العاده زیبای تالش، روستای مریان است که قدمتی تاریخی و بسیار کهن دارد. این روستا به لطف آب وهوای خنک خود در ماه های گرم سال گردشگران بسیاری را از سراسر ایران به این نقطه می کشاند.

مریان روستایی کوهپایه ای است که ۱۰۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در فاصله سی کیلومتری شهر تالش قرار گرفته است. کاخ سردار امجد، حمام تاریخی و گورستان مریان از جاذبه های تاریخی و کهن این روستا هستند.

قلعه سلسال، کاخ ییلاقی و قشلاقی نصرالله خان، حمام قدیمی آق اولر و بقعه شاه میلرزان از دیگر جاهای دیدنی تالش هستند که قدمتی تاریخی دارند. آبشار زمرد، رودخانه کرگان رود، منطقه حفاظت شده لیسار، آبشار ورزان و دریاچه سراگاه نیز از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه محسوب می شوند که زیبایی خاصی به تالش بخشیده اند.

1