12 ژوئیه 2024 - 18:35
با پایان فصل اول کاوش؛

اسکن محوطه کمرزرین اصفهان انجام شد

1 می 2024 - 16:10 dsfr.ir/5f6jr

اسکن محوطه کمرزرین اصفهان انجام شد
اسکن محوطه کمرزرین اصفهان انجام شد
اسکن محوطه کمرزرین اصفهان انجام شد

اسکن لیزری محوطه کمرزرین اصفهان انجام شد تا داده های فصل اول کاوش در این محدوده با دقت بالایی بررسی شود. حالا باستان شناسان در انتظار فصل دوم کاوش قرار دارند.

به گزارش «دنیای سفر»، در ۲۰۰ متری مسجد جامع عتیق اصفهان که قدمت زیادی دارد، در جایی که قرار است ادامه پروژه مخرب میدانی در اصفهان باشد و در ادامه ساخت و سازها برای افزایش مراکز تجاری شهر تاریخی اصفهان، یافته هایی به دست آمده که بررسی آنها بخشی از تاریخ این شهر را ورق می زند.

کمرزرین نام منطقه ای است که در آن، باستان شناسان یافته های انسانی، باستانی و برخی اشیا پیدا کرده اند. فصل اول عملیات باستان شناسی در این محدوده انجام شده و حالا باستان شناسان آماده می شوند تا بتوانند فصل دوم را آغاز کنند.

علی شجاعی اصفهانی دکترای باستان شناسی کشور که سرپرستی پروژه کمر زرین اصفهان را بر عهده دارد به خبرنگار مهر گفت: فصل اول کاوش باستان شناسی در این محوطه انجام شد و آماده می شویم تا اسکن کامل از محوطه انجام شود و برای فصل دوم نیز برنامه ریزی می کنیم. فصل اول پربار بود و یافته های ارزشمندی از ادوار مختلف داشتیم و فکر می کنیم از دوران اسلامی و از قرن ۳ و ۴ هجری تا قاجار تاریخ این یافته ها باشد که البته باید بررسی دقیق تری شوند. کاوش ها در هفت متری زیر آسفالت انجام شده است. همچنان در این محوطه آثار داریم و هنوز به خاک بکر نرسیده ایم. حدس می زنم اگر ترانشه ای که برای لایه نگاری زده شده، کار شود، باز هم یافته های فرهنگی داشته باشیم و شاید بتوانیم شواهدی از دوران قبل از اسلام هم پیدا کنیم.

وی گفت: گذری که در آن هستیم به نظر می رسد مجموعه کارگاه هایی برای پخت سفال بوده است چون کوره ای در اینجا به دست آمده که نمونه آن در اصفهان تا کنون پیدا نشده است. نمونه هایی که قبلاً به دست آمده مربوط به چند دهه پیش است که در خارج از اصفهان به دست آمده ولی این نمونه خیلی خوبی بوده است ولی گودبرداری و خاک برداری که در اینجا شده به آن آسیب زیادی وارد کرده است.

شجاعی اصفهانی ادامه داد: تنبوشه های سفالی با این ابعاد در محوطه های تاریخی نداشته ایم و نشان می دهد که این محوطه چقدر مهم بوده است. هر جای این منطقه که به آن دست گذاشته شود حتماً یافته های فرهنگی دارد چون در نزدیکی مسجد جامع عتیق است. این مسجد در شکل گیری شهر اصفهان و اتفاقاتی که برای آن افتاده بسیار مهم بوده است. تا کنون فکر می کنم ده لایه تاریخی شناسایی کنیم البته لازم است که سفال ها بررسی بیشتری شود.

این باستان شناس گفت: در کل مسیری که کاوش کردیم آثار داشته ایم بخش دیگر هم باید کاوش شود و مسیر دسترسی عابر پیاده تا مسجد نیز در این بخش ایجاد شود. بنابراین فعلاً در این بخش باید کار بیشتری انجام شود. من در جریان خطوط متروی اصفهان نیستم ولی می دانم که در نزدیکی مسجد جامع ایستگاه مترو وجود دارد! لایه های تاریخی زیادی در اینجا از بین رفته است اینجا پاساژ تجاری وجود دارد که تا چندین متر زیر زمین رفته است و همانطور که در اینجا ما لایه های فرهنگی و تاریخی زیادی داشته ایم حتماً زیر آن هم این لایه ها وجود داشته که با این پاساژ و گودبرداری های انجام گرفته از بین رفته است.

وی افزود: اسکن لیزر و نقشه برداری این محوطه تاریخی انجام شد و تمام جزئیات را با دقت بالا اسکن کردیم. این دستگاه مدرنی است که می تواند داده های زیادی به ما بدهد.

محوطه تاریخی کمرزرین با وجود اینکه در میان یک گذر قرار دارد و رو به رویش یک مجتمع تجاری بزرگ درحال ساخت است و در چند قدمی آن مسجد سلجوقی و مهم عتیق واقع شده، در خطر است. چون از آن طرف هنوز ساخت و سازها در اطرافش در حال انجام است. آیا کسی به این فکر می کند که ساخت و سازهای اخیر چقدر از داده های تاریخی این شهر را از بین برده است؟

1