12 ژوئیه 2024 - 19:10

کشف مقبره اسرارآمیز یک پادشاه

29 آوریل 2024 - 14:00 dsfr.ir/7a26i

کاوشگران از مدت ها قبل مشغول کاوش و بررسی مقبره ۲۲۰۰ ساله مجللی هستند که در چین کشف شده و حالا یک کارشناس این فرضیه را مطرح کرده است که مقبره به یک پادشاه چینی تعلق دارد.

به گزارش «دنیای سفر»، یک کارشناس باستان شناس اعلام کرد که یک مقبره ۲۲۰۰ ساله مجلل در شرق چین کشف شده است که احتمالا به فرمانروای «ایالت چو» تعلق دارد.

به گفته اداره ملی میراث فرهنگی چین، این مقبره بزرگترین و پیچیده ترین مقبره ای است که در «ایالت چو» کشف شده است و می تواند اطلاعات جدیدی درباره وضعیت آن دوره از تاریخ ارائه دهد.

بنا بر گزارش «لایوساینس»، باستان شناسان چهار سال اخیر را صرف کاوش این مقبره در منطقه «Wuwangdun» کرده اند که در نزدیکی شهر «هواینان» در استان «آن هوئی» واقع شده است.

بر اساس گزارش های «شینهوآ» خبرگزاری رسمی چین، باستان شناسان بیش از ۱۰۰۰ اثر تاریخی را در این محوطه باستان شناسی کشف کرده اند که از جمله آنها به ظروف برنزی مخصوص مراسم های تشریفاتی، آلات موسیقی و یک تابوت به همراه بیش از هزار نشان حکاکی شده می توان اشاره کرد.

تاریخ گذاری رادیوکربن و سایر بررسی ها نشان می دهد قدمت این مقبره به اواخر دوران «ایالت چو»، یعنی حوالی ۲۲۰ پیش از میلاد، زمانی که این منطقه تحت تاثیر ایالت «چین» قرار گرفته بود، بازمی گردد.

ایالت «چین» در نهایت در بین هفت ایالت جنگ طلب پیروز شد و اتحاد بعدی آن کشور رسماً به عنوان آغاز چین مدرن در نظر گرفته شد.

«ژیچنگ گونگ» (Xicheng Gong) باستان شناس مؤسسه آثار فرهنگی و باستان شناسی استان «آن هوئی» که هدایت کاوش ها را بر عهده دارد، به «شینهوا» گفت که تاریخ این مقبره به دوره حساس قبل از فروپاشی سیستم فئودالی «چو» مربوط است. کشف این مقبره و یافته های آن می تواند تصویری کلی از شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فناوری و اجتماعی ایالت چو ارائه دهد.

«ژیگو ژانگ» (Zhiguo Zhang)، محققی که در کاوش های مرکز ملی باستان شناسی چین (بخشی از NCHA) مشارکت دارد، گفت که باستان شناسان در آزمایشگاه ویژه ای با اکسیژن کم که در محوطه تاریخی ساخته شده بود، فعالیت کردند تا آثار کشف شده را سالم نگه دارند.

این محقق همچنین توضیح داد که علاوه بر روش های سنتی اندازه گیری، محققان از اسکن دیجیتال، نقشه برداری و طراحی برای ایجاد یک مدل سه بعدی دقیق از مقبره استفاده کردند و نشانه های نوشته شده روی در تابوت با فناوری تصویربرداری مادون قرمز ثبت شد.

به گفته «ژانگ»، محققان فقط یک سوم از مقبره را کاوش کرده اند و هنوز مشخص نیست که چه کسی در آنجا دفن شده است.

هویت فردی که در مقبره دفن شده ممکن است آن قدرها هم اسرارآمیز نباشد، چراکه پس از انتشار گزارش «شینهوا»، یک کارشناس به «لایو ساینس» گفته است این مقبره احتمالاً به پادشاه ایالت فئودالی «چو» تعلق داشته باشد.

«مارگارت پروچ» (Margarete Prüch)، باستان شناس و مورخ هنری دانشگاه هایدلبرگ در آلمان که در کاوش این مقبره مشارکت نداشته است، گفت که اخیرا در سفری به کره با استادان دانشگاه درباره این مقبره گفت وگو داشته است.

در سال ۲۰۲ پیش از میلاد، قلمرو «چو» تحت کنترل سلسله «هان»، جانشینان سلسله «چین» (کین) قرار گرفته بود و در سال ۱۹۴ پیش از میلاد نیز یکی دیگر از دولت های وابسته به «هان» یعنی «یان»، کنترل بخش شمالی کره را به دست گرفته بود، بنابراین مقبره های چینی این دوره از تاریخ در کره بسیار مهم است.

«پروچ» در گفت و گو با «لایوساینس» اعلام کرد که این مقبره احتمالا به پادشاه «کائولی» تعلق دارد که در فاصله ۲۶۲ تا ۲۳۸ پیش از میلاد حکومت کرد.

1