باند قاچاق بین المللی پرندگان در مشهد متلاشی شد

25 اکتبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/jw9qf

باند قاچاق بین المللی پرندگان در مشهد متلاشی شد
hamshahrionline.ir
باند قاچاق پرندگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از انهدام باند قاچاقچیان بین المللی پرندگان شکاری و دستگیری ۶ نفر در این خصوص خبر داد.

حمید صالحی روز یکشنبه گفت: این باند با تلاش ماموران یگان حفاظت اول آبان ماه در حین پایش زیستگاه های پرندگان شکاری در مشهد شناسایی شد. ماموران یگان حفاظت در حین گشت زنی موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو سواری و سرنشینان آن در حال صید پرندگان شکاری و دستگیری آنان شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در این ارتباط سه عضو باند بین المللی قاچاق پرندگان شکاری دستگیر و یک بهله دلیجه، یک قطعه بلدرچین و نیز 10 رشته دام، تور زنده گیری و دیگر ادوات صید پرندگان کشف و توقیف شد.

در هماهنگی با مراجع قضایی منازل استیجاری این افراد بازرسی و تعداد زیادی ادوات صید و نیز تعدادی پرنده طعمه کشف شد.
صالحی ادامه داد: در بررسی های بعدی سه نفر دیگر از فعالان این باند قاچاق پرندگان نیز دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند. اعتراف متخلفان نشان داد این قاچاقچیان بین المللی که تبعه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هستند پرندگان با ارزش صید شده را به حاشیه خلیج فارس منتقل و به قیمت گزاف می فروشند.

تحقیقات در این زمینه برای شناسایی دیگر همدستان احتمالی اعضای باند ادامه دارد، 20 درصد مساحت 118 هزار کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست و مساحت زیستگاه های این استان دو میلیون و 500 هزار هکتار است.

خراسان رضوی به ازاء هر 25 هزار هکتار یک محیطبان در اختیار دارد. این استان دارای 41 منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل 28 اثرملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع است.

حدود 80 گونه پستاندار، 285 گونه پرنده، دو گونه دوزیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در خراسان رضوی زیست می کنند. گونه های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1