مراسم هفته زمین پاک در همدان برگزار شد

25 آوریل 2024 - 18:30 dsfr.ir/xv71g

مراسم هفته زمین پاک در همدان برگزار شد
پاکسازی ارتفاعات گنج نامه توسط کارشناسان سلامت محیط و دوستداران طبیعت
پاکسازی ارتفاعات گنج نامه توسط کارشناسان سلامت محیط و دوستداران طبیعت

شهردار همدان با بیان اینکه سهم همدان از اقتصاد گردشگری افزایش یابد، گفت: همدان جز شهرهای پاک کشور است و این مسئولیت شهرداری را بیشتر می کند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید مسعود حسینی در مراسم هفته زمین پاک و بهره برداری از حوضچه های جمع آوری و مدیریت شیرابه سازمان مدیریت پسماند، اظهار داشت: همدان طبق فاکتورها و استاندارهای لازم جزو شهرهای پاک کشور است که از این فرصت باید برای تقویت گردشگری و افزایش سهم همدان از اقتصاد گردشگری بهره گرفت.

وی حفظ محیط زیست را ضروری ترین موضوع بشری دانست و عنوان کرد: سرمایه گذاری 80 میلیون یورویی در حوزه پسماند، انعقاد قرارداد با شرکت بهروب برای تفکیک زباله از مبدا، پاکسازی ورودی های شهر و آزادسازی حریم رودخانه ها و راه اندازی سیستم آبیاری مکانیزه در دستور کار شهرداری قرار دارد.

شهردار همدان، اعلام کرد: ایجاد دومین پایگاه سنجش آلودگی هوا، افزایش دوربین های ترافیکی، تشکیل اداره محیط زیست در شهرداری همدان، خرید اتوبوس و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، ارتقای سطح فضای سبز از جمله پارک های فرامنطقه ای اکباتان و ولایت و احداث پارک 48 هکتاری در کوی شهید مفتح (واقع در بلوار بدیع الزمان) و برفروبی با روش های علمی از جمله این اقدامات بوده است.

حسینی گفت: بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، سنجش کیفیت هوا در همدان در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

15 هکتار فضای سبز در سایت حوضچه های جمع آوری و مدیریت شیرابه ایجاد شد

رئیس سازمان پسماند شهرداری همدان، گفت: سند مالکیت این سایت از حوضچه ها در سال 92 اخذ شده و اقدامات توسعه ای در آن ادامه دارد که در همین راستا 15هکتار فضای سبز شامل گونه های مختلف گل محمدی، سنجد، صنوبر و گردو در آن ایجاد شد.

بابک مهدی آزاد از به کارگیری پست برق 500 کیلو وات ، 2735 متر سوله و دستگاه پردازش 250 تنی در این سایت خبر داد و افزود: سه حوضچه با ظرفیت 40 هزار متر مکعب در این سایت ایجاد شده ضمن اینکه لایه های ژئو تکستال د رآن به کار برده شده که غیر قابل نفوذ به سطح های زیرین است و بنا داریم در ماه های آینده تجهیزاتی را در آن به کار ببریم که سرعت تبخیر این شیرابه ها بالا رود.

مهدی آزاد با بیان اینکه پروژه لندفیل نیز در آینده نزدیک کلنگ زنی می شود عنوان کرد: همچنین محلی برای نگهداری حیوانات در حوالی این سایت ساخته می شود که به این منظور سال گذشته 2100 تن آسفالت با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد ریال در این محل انجام شده که این اقدام نیز به بهره برداری می رسد.

نقش رسانه ها در کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی

مدیرکل محیط زیست استان همدان با تاکید بر کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در زندگی روزمره و محیط زیست افزود: نقش رسانه ها در زمینه فرهنگ سازی مهم است و در ابتدای این زنجیره وزارت صمت نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف پلاستیک ها دارد.

مریم محمدی با اشاره به اینکه شهرداری از مهم ترین سازمانها در کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی است تصریح کرد: جمع آوری صحیح زباله ها، تجهیز و ارتقای ماشین آلات حمل زباله و استانداردسازی این مجموعه نقش مهمی در این زمینه دارد.

قطع درختان در یک مدرسه سبب گلایه مندی عضو شورای شهر شد

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این مراسم اظهار داشت: حفظ سلامت مردم و حفظ محیط زیست جزو دغدغه های شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان است و دولتها و شهروندان و سازمانها هم در این راستا وظایفی بر عهده دارند که باید به آن عمل کنند.

علی اکبر نظری با ابراز گلایه مندی از آموزش و پرورش در حفظ فضای سبز مدارس عنوان کرد: متاسفانه مشاهده شده درختان زیادی در یک مدرسه قطع شده و این موضوع جزو حقوق عامه است که نباید خدشه ای بر آن وارد شود و آموزش و پرورش باید در تربیت و پرورش افراد جامعه پیشقدم باشد.

1