13 ژوئیه 2024 - 02:49
ضرغامی در حاشیه جلسه هیأت دولت:

آخرین آمار حکایت از رشد قابل توجه گردشگری است

25 آوریل 2024 - 14:50 dsfr.ir/7u3bh

آخرین آمار حکایت از رشد قابل توجه گردشگری است
مراسم «هزار دف» در روستای پالنگان کردستان
مراسم «هزار دف» در روستای پالنگان کردستان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: همه آمار ها نشان دهنده افزایش گردشگری است.

به گزارش «دنیای سفر»، «سید عزت الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: از وظایف حاکمیت تولید است و در واقع این یک شاخص است زیرا هر دولتی که بتواند مردم را بیشتر شاد کند موفق تر است.

وی افزود: بعضی وقت ها هم مردم خودشان شاد هستند اما برخی برخورد می کنند که جلوی این شادی را بگیرند اما از جمله برنامه هایی که مردم را شاد می کنند برنامه های محلی حوزه میراث فرهنگی است. که در کنار آن رویدادها زمینه شادی فراوانی ایجاد می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره مقایسه موزه ملی با موزه لوور اظهار کرد: از من در مورد قیمت بلیط ها سوال شده بود که من گفتم رقم ۳۰ هزار تومان که سالها تغییر نکرده بود، رقمی بسیار پایین و از همه دنیا ارزان تر است. همچنین گفتم که نمی خواهیم خودمان را با موزه لوور مقایسه کنیم که ۲۲ یورو، معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

ضرغامی ادامه داد: خدمات خاصی در موزه لوور داده نمی شود و تقریبا همه موزه ها شبیه همدیگر هستند و ما کارشناسان خیلی خوبی داریم.

وی درخصوص عملکرد وزارتخانه تحت مدیریت خود در حوزه عفاف و حجاب گفت: دستگاه های مختلف در این حوزه مسوولیت دارند که البته هنوز به ما ابلاغ رسمی نشده است.

ضرغامی ادامه داد: در جمع بندی ای که وزارت کشور انجام داد و دستگاه های برتر را در حوزه عفاف و حجاب معرفی کرد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزو ۴ دستگاه برتر و ممتاز در عمل به وظایف خود در این رابطه بود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: البته در سایر شوراها هم که این موضوع به صورت استانی بررسی می شود، وزارت میراث فرهنگی در استان تهران، جزو استان های برتر است.

ضرغامی تاکید کرد: مردم ما دین دار هستند، من امروز در دولت گزارش دادم و این گزارش مورد تایید هیات دولت و معاون اول رئیس جمهور که در غیاب آیت الله رییسی به دلیل سفر به سریلانکا ریاست جلسه را بر عهده داشت، قرار گرفت. امسال ۱۲ درصد کاهش اولیه گردشگری در شروع تعطیلات و ماه رمضان نشان می داد که مردم ترجیح دادند سفر نروند و روزه بگیرند.

وی ادامه داد: وقتی مردم در روزهای پایانی ماه رمضان سفرهای خود را آغاز کردند، میزان سفرها نسبت به سال گذشته ۵.۱۸ درصد افزایش پیدا کرد. این نشان می دهد که مردم هم روی گردشگری حساس هستند و هم حال شان خوب است که به سفر می روند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به برگزاری نمایشگاه های رویدادمحور در روزهای ملی هر شهر که در تقویم کشور وجود دارد گفت: یکی از کارهایی که در وزارت گردشگری در دوره جدید انجام شده است، توجه به رویدادمحوری در این حوزه است و دبیرخانه های فعالی راه اندازی و تاکنون ۱۸۰۰ رویداد در نظر گرفته است.

ضرغامی با اشاره به اینکه استان ها و استانداران به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده و گزارش می دهند، تصریح کرد: بر اساس زیرساخت ها تصمیم می گیریم که رویداد را برگزار کنیم یا خیر. به رویدادمحوری توجه جدی داریم چراکه این موضوع باعث بالندگی جدی حوزه گردشگری می شود.

1