گیتی آذرپی درگذشت

23 آوریل 2024 - 20:00 dsfr.ir/1n06b

گیتی آذرپی درگذشت
گیتی آذرپی | Guitty Azarpay
گیتی آذرپی | Guitty Azarpay

گیتی آذرپی از ایران شناسان سرشناس در آمریکا درگذشت.

به گزارش «دنیای سفر»، جامعه باستان شناسی ایران با تأیید درگذشت گیتی آذرپی درباره او نوشت: آذرپی زاده تهران بود، در سال ۱۹۵۳ پس از دوره دبستان با خانواده به آمریکا رفت. در انگلستان به دبیرستان رفت و در بازگشت به آمریکا با ادامه تحصیل در رشته تاریخ هنر به سال ۱۹۶۴ از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دکترا گرفت و تا سال ۲۰۰۰ میلادی در همان دانشگاه تدریس کرد و با انجمن باستان شناسی آمریکا همکاری داشت.

آذرپی سال ها در هنر آسیای میانه به ویژه نقاشی سغدی و هنر اورارتویی به پژوهش پرداخت و از خود کتاب ها و مقالات متعددی به یادگار گذاشت.

گیتی آذرپی حدود ۲۰ سال پیش کتابخانهٔ شخصی اش را به کاخ موزهٔ گلستان در تهران اهدا کرد، اما اطلاع دقیقی از سرنوشت آن مجموعهٔ نفیس در دست نیست.

البته، در سال ۱۳۹۳ مسئول وقت کتابخانه کاخ گلستان به ایسنا اطلاع داد که ۳۸ کارتن شامل کتاب های خانم آذرپی و تعدادی کتاب قدیمی را تحویل گرفته بوده و از حدود سه سال قبل از آن تاریخ، کار تفکیک کتاب ها را آغاز کرده و با تقسیم بندی موضوعی براساس قد، اندازه و رنگ، آن ها شماره گذاری شده و در قفسه های کتابخانه با قدری فاصله از دیگر کتاب های چاپی قرار داده شده است. به گفته «طاهره ملامحمدی»، کتاب های اهدایی خانم آذرپی به زبان های روسی، انگلیسی، هندی، ژاپنی و چینی بوده اند و نام این کتاب ها در دفتر اموال با عنوان «اهدایی» نوشته شده است.

1