چرا ایرانی ها زیاد کار می کنند و کم پول در می آورند؟

24 آوریل 2024 - 08:00 dsfr.ir/oo7mk

چرا ایرانی ها زیاد کار می کنند و کم پول در می آورند؟
چرا ایرانی ها زیاد کار می کنند و کم پول در می آورند؟
چرا ایرانی ها زیاد کار می کنند و کم پول در می آورند؟

چرا شهروندان برخی کشورها، کمتر کار می کنند و بیشتر پول در می آورند و در مقابل، چرا بسیاری از ایرانی ها، با داشتن دو شغل و سه شغل، همچنان احساس می کنند که هر چه بیشتر می دَوَند، کمتر به هدف می رسند؟ یک پاسخ به این پرسش ها، می تواند در بالا بودن شاخص «شدت انرژی» در ایران نهفته باشد.

به گزارش «دنیای سفر»، بر خلاف آنچه که شاید به نظر برسد، کارگران در کشورهای ثروتمند، کمتر از کارگران در کشورهای فقیر کار می کنند. به عبارت ساده تر، ساعات کاری یک کارگر در کشور های ثروتمند، از ساعات کاری همتای او در کشور های فقیر در طول یک بازه زمانی مشخص، کمتر است.

این نکته هم حائز اهمیت است که منظور از «کارگر»، کسی است که نیروی کار خود را در ازای دستمزد به «کارفرما» می فروشد. بر این اساس، یک برنامه نویس به همان اندازه یک کارگر کارخانه خودروسازی، در این تعریف می گنجد.

چه کسی بیشتر کار می کند؟

گزارش های اقتصادی مختلف نشان می دهند که به میزانی که یک اقتصاد توسعه یافته تر و ثروتمندتر می شود، ساعات کاری افراد هم کاهش پیدا می کند. علت هم تقریبا واضح است: کارگران در کشور های ثروتمند، با ساعات کاری کمتر و مشاغلی که عمدتاً تخصصی تر هستند، درآمد بیشتری (در قیاس مطلق، مثلاً بر حسب دلار به ازای هر ساعت کار) کسب می کنند.

در یک گزارش آماری و تحلیلی که در سایت ourworldindata.org منتشر شده، مقایسه ای میان ساعات کار و میزان درآمد در میان شهروندان کشور های مختلف ترسیم شده است. بر این اساس و به عنوان مثال، شهروندان سوئیسی که در دسته ثروتمندترین مردم جهان قرار می گیرند، درآمد متوسطی حدود ۲۰ برابر بالاتر از شهروندان کشور «کامبوج» دارند. واضح است که چنین اختلافی، یعنی تفاوتی در حد ۲ هزار درصد، چه اثری بر زندگی شهروندان این دو کشور می گذارد.

اما اگر بنا به دسته بندی باشد، شهروندان کشور های مختلف چه میزان کار می کنند؟ داده های این گزارش نشان می دهد که شهروندان کشور هایی همچون «کامبوج» و «میانمار» که از جمله کشور های فقیر آسیایی هستند و یکی از کمترین نسبت های «سرانه تولید ناخالص داخلی» (GDP per capita) را در میان کشور های جهان دارند، از قضا در فهرست کشور هایی هم قرار دارند که شهروندان شان ساعات کاری بیشتری در طول روز دارند.

در کامبوج، یک کارگر به طور متوسط سالانه حدود ۲ هزار و ۴۵۶ ساعت کار می کند و این در حالی است که در سوئیس، کارگران به طور متوسط سالانه حدود ۱۵۹۰ ساعت کار می کنند. (حدود ۹۰۰ ساعت کمتر)

دیگر بخش های این گزارش که داده های آن به سال ۲۰۱۷ میلادی بر می گردد، نشان می دهد که به عنوان نمونه، آلمانی ها، نروژی ها و فرانسوی ها، با کمترین میزان کار، بیشترین درآمد را دارند. شهروندان کشور هایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، ژاپن و ایرلند در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

از آن سو، شهروندان کشور هایی همچون هند، چین، مالزی و سنگاپور، بسیار بیش از شهروندان آلمانی یا نروژی کار می کنند. مثلاً، در حالی که یک آلمانی سالانه کمتر از هزار و ۴۰۰ ساعت کار می کند، شهروندان چینی حدود ۲ هزار و ۲۰۰ ساعت در سال کار می کنند و شهروندان ترکیه نیز، کمی بیش از هزار و ۸۰۰ ساعت.

این، اما در حالی است که با افزایش «درآمد ملی»، ساعات کاری کارگران هم کاهش پیدا می کند و این نه تنها در مقایسه میان کشور های مختلف با یکدیگر، که در مقایسه میان دوره های مختلف تاریخی در یک کشور واحد هم مصداق دارد.

آیا «سخت کوش» بودن برخی ملت ها واقعیت دارد؟

بسیار شنیده ایم که ژاپنی ها ملتی سخت کوش هستند یا اینکه شهروندان برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، «اهل کار» نیستند. اما آیا نسبت دادن این ویژگی های عمومی و کلی به شهروندان کشور های مختلف واقعیت دارد و مورد پشتیبانی داده های آماری قرار می گیرد؟

پاسخ به این پرسش چندان ساده نیست. نخستین مشکل این است که داده های آماری دقیق در طول سالیان متمادی در کشور های مختلف، ممکن است به این سادگی قابل دسترس نباشد. از آن سو، ماهیت و شکل اقتصاد در کشور های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و به عنوان نمونه، در کشوری مانند امارات متحده عربی که بسیاری از مشاغل در حوزه تجارت، امور مالی و یا سرمایه گذاری های کلان قرار می گیرند، طبیعتاً ساعات کاری هم کمتر خواهند بود.

از آن سو، اما برخی داده های آماری، از جمله در گزارش مورد اشاره در بالا وجود دارد که می تواند «سخت کوش» بودن شهروندان برخی کشور ها را به شکلی نسبی نشان دهد. به عنوان نمونه، شهروندان کره جنوبی در سال ۲۰۱۷، به طور متوسط سالانه حدود ۲ هزار و ۱۰۰ ساعت کار کرده اند. این در حالی است که شهروندان این کشور در سال ۲۰۰۰ میلادی، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت، در سال ۱۹۸۹ میلادی، حدود ۲ هزار و ۷۰۰ ساعت و در سال ۱۹۷۷ میلادی حدود ۲ هزار و ۸۰۰ ساعت کار می کردند.

به عبارت ساده تر، اگر هفته کاری را ۵ روزه در نظر بگیریم، اهالی کره جنوبی در سال ۱۹۷۷ میلادی (حدود سال ۱۳۵۵ هجری خورشیدی)، روزانه حدود ۱۰.۷ ساعت کار می کرده اند. برای آن دسته از ایرانی هایی که تعجب می کنند کره جنوبی چگونه از جایگاهی نزدیک به اقتصاد ایران در طول نزدیک به ۵ دهه به یکی از بزرگ ترین اقتصاد های جهان بدل شده، شاید چنین مقایسه ای خالی از لطف نباشد.

چرا شهروندان برخی کشورها بیشتر پول در می آورند؟

اما چرا شهروندان برخی کشورها، کمتر کار می کنند و بیشتر پول در می آورند، حال آنکه شهروندان کشور های دیگر، مجبورند بیشتر کار کنند، اما در زندگی پیشرفت نمی کنند؟ کلید اصلی برای پاسخ به این پرسش، در «بهره وری» شغلی نهفته است.

«بهره وری» در اقتصاد و البته بسیاری حوزه های دیگر، به طور کلی به صورت نسبت میان «خروجی» به «ورودی» محاسبه می شود. به عبارت ساده تر، اینکه چقدر باید «خرج» شود تا مقدار مشخصی «دخل» ایجاد شود. مثلاً، اگر بخواهید یک رستوران راه اندازی کنید که ماهانه صد میلیون تومان درآمد داشته باشد، شاید مجبور باشید مثلاً ۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری کنید.

«بهره وری» شغلی را، اما می توان به شکلی دیگر و بر اساس «بازده اقتصادی در مقابل یک ساعت کار» نیز محاسبه کرد. مثلاً، برای محاسبه اینکه کارگر یک کارگاه تولید کتانی ورزشی چقدر بازده شغلی دارد، می توانیم تعداد کتانی هایی که این کارگر در مدت یک ساعت تولید می کند را در نظر بگیریم و آن را با تعداد کتانی هایی که (به طور متوسط) یک کارگر در کشوری دیگر در طول یک ساعت تولید می کند، مقایسه کنیم.

برای ساده سازی و کلان سازی محاسبه می توانیم تولید ناخالص داخلی (GDP) یک کشور را در نظر بگیریم و آن را در مقایسه با تعداد ساعات کاری تمام شاغلین آن کشور در طول یک سال مورد سنجش قرار دهیم. به عبارتی، هر چقدر میزان تولید اقتصادی کالا و خدمات در یک کشور بیشتر باشد و همزمان کارگران آن کشور کمتر کار کنند، بازدهی شغلی آن ها بالاتر خواهد بود و آن ها در ازای کار کمتر، بیشتر پول در می آورند.

بر این اساس، در سال ۲۰۱۷، شهروندان نروژی به ازای هر ساعت کار، به طور متوسط حدود ۸۰ دلار درآمد تولید کرده اند و شهروندان آلمانی هم به ازای هر ساعت کار، حدود ۷۰ دلار درآمد داشته اند. نروژ کشوری کم جمعیت با درآمد نفتی است و شاید بهتر باشد از این مقایسه کنار گذاشته شود، اما مثال آلمان نشان می دهد که شهروندان این کشور، به طور متوسط، بالاترین بهره وری شغلی را در جهان دارند.

شهروندان ترکیه ای، تقریباً نصف شهروندان آلمانی بهره وری شغلی دارند و در سال ۲۰۱۷، به ازای هر ساعت کار، حدود ۴۴ دلار تولید کرده اند. در مقام مقایسه، اما شهروندان پاکستانی در همان زمان، به ازای هر ساعت کار حدود ۸.۲ دلار تولید کرده اند، یعنی چیزی در حدود یک پنجم شهروندان ترکیه ای.

چرا بازدهی شغلی در ایران پایین است؟

در این گزارش داده دقیقی در مورد ایران و شهروندان ایرانی وجود ندارد، اما بهره وری شغلی در ایران، بر اساس گزارش های مشابه، در میان پایین ترین ها در منطقه است. اما این اتفاق چرا رخ می دهد؟

اقتصاد ایران، اقتصادی به شدت بی ثبات است که تاثیر سیاست بر آن، تقریباً همواره منفی بوده است. نوسان بسیار زیاد نرخ ارز، تغییرات ناگهانی قوانین، نبود امنیت سرمایه گذاری و از همه مهم تر، از بین رفتن «سرمایه اجتماعی» (مثلاً در قالب کاهش اعتماد مردمی به کلیت حکمرانی)، همه و همه می توانند عواملی باشند که بازدهی شغلی در ایران را تحت الشعاع قرار می دهند.

با این همه، شاید بتوان در کنار این عللِ کلی که همواره هم تکرار شده اند، عللی را هم برشمرد که تا اندازه ای «فنی تر» هستند و می توان امیدوار بود گوشی شنوا پیدا شود که دیر یا زود برای از میان برداشتن این موانع، آستینی بالا بزند.

به نظر می رسد یکی از مهم ترین دلایل برای اینکه چرا بهره وری شغلی در ایران پایین است، بالا بودن شاخص «شدت انرژی» (Energy intensity) در ایران باشد. «شدت انرژی» به عبارت ساده، بیان می کند که برای تولید هر واحد از «تولید ناخالص داخلی»، چقدر انرژی مصرف می شود. بالا بودن این شاخص، در واقع معیاری از ناکارآمدی یک اقتصاد خواهد بود.

مثلاً فرض کنید من برای گرم کردن خانه ام ماهانه ۱۰۰ هزار تومان پول گاز می دهم و شما برای گرم کردن خانه تان که از هر نظر شبیه به خانه من است و تنها عایق بندی بهتری دارد، ماهانه ۵۰ هزار تومان پول گاز می دهید. واضح است که میزان هدررفت انرژی در خانه من، ۲ برابر بیشتر از خانه شما است و از این نظر، عایق بندی خانه من ناکارآمدتر از عایق بندی خانه شما است.

بر اساس برخی گزارش ها، ایران یکی از فاجعه بارترین شاخص های «شدت انرژی» را در جهان دارد. به عنوان مثال، بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ آژانس بین المللی انرژی، ایران برای دومین سال متوالی در صدر لیست کشور هایی قرار گرفت که بالاترین یارانه انرژی را پرداخت می کنند. (در سال ۲۰۱۶، چین رتبه نخست را داشت.)

بر این اساس، در سال ۲۰۱۸، ایران حدود ۶۹ میلیارد دلار یارانه برای سوخت های فسیلی داده که نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۴۳ درصد افزایش داشته است. با نرخ دلار ۲۵ هزار تومانی، این مبلغ تقریباً معادل ۱۷۰۰ «هزار میلیارد تومان» (یا ۱۷۰۰ تریلیون تومان) است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی در سال ۲۰۱۹، ایران باز هم رتبه نخست را داشت و این بار، در یکی از سخت ترین سال های تاریخ اقتصاد معاصر خود، حدود ۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت کرد. این رقم، به تنهایی معادل حدود ۱۹ درصد از یارانه انرژی جهان در آن سال بوده است.

اما «یارانه انرژی» اصلا یعنی چه؟ توضیح اینکه قیمت حامل های انرژی (همچون بنزین و گازوئیل) در ایران تقریباً ارزان ترین در سطح جهان است و حتی با وجود اینکه درآمد ایرانی ها اکنون در مقایسه با درآمد شهروندان دیگر کشور ها بسیار پایین آمده، راه حل مشکل کم درآمد بودن ایرانی ها، پایین نگه داشتن قیمت انرژی نیست.

ماجرا دقیقاً برعکس است. اگر دولت تلاش کند یارانه انرژی را حذف کند (یعنی قیمت بنزین و سایر حامل های انرژی را واقعی کند) و همزمان درآمد های آزاد شده را «واقعاً» خرج توسعه کشور کند، اتفاقات کم سابقه ای در حوزه رشد اقتصادی ایران به وقوع می پیوندد.

رقم یارانه انرژی (که ثروتمندان بیش از فقرا از آن بهره می برند) در ایران آن قدر زیاد است که اگر همین یک مورد هم در فهرست اصلاحات اقتصادی کشور قرار بگیرد، باید بی نهایت خوشحال بود. در شرایطی که اقتصاد ایران یکی بدترین دوره های تاریخی خود را از سر می گذراند، لذا ضروری است به راه حل هایی که اقتصاددانان جهان بار ها توصیه کرده اند و البته راه حل هایی که سخت و دردناک هم هستند، بیشتر پرداخته شود.

1