سازمان میراث و گردشگری، امنیتی می شود

29 ژوئن 2016 - 15:50 dsfr.ir/ux511

سازمان میراث و گردشگری، امنیتی می شود
میثم رودکی - دنیای سفر
یکی از ساختمان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

آیا سازمان میراث و گردشگری با تشکیل کمیته امنیت اطلاعاتی بیش از گذشته امنیتی می شود؟

به دنبال اجرایی شدن مصوبه هیات وزیران در سال 88، کمیته امنیت اطلاعات با انتصاب اعضای جدید در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد.

این خبری است که توسط معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی اعلام شده است. سمیع الله حسینی مکارم در این باره گفته است: «مصوبه هیات وزیران به تاریخ 24 اسفند ماه سال 88 به همه دستگاه های اجرایی که مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری هستند تکلیف شده که کمیته امنیت و اطلاعات را داشته باشند و در هر دستگاه و نهادی یک سامانه امنیت و اطلاعات استقرار یابد.»

به گفته او، این سامانه استقرار می یابد تا اطلاعات درست توزیع و از سو استفاده ها جلوگیری شود. در این دستور العمل آمده که اطلاعات حیاتی، معمولی و یا حساس هستند. اطلاعات ملی حیاتی هستند که باید از آنها محافظت شود. همچنین امنیت تولید و نگهداری از آنها هم باید رعایت شود. قبلا هم این کمیته تشکیل شده بوداما چون اعضا تغییر کرده بودند، می بایست دوباره اعضای کمیته منصوب می شدند.

در واقع گفته می شود، هدف از تشکیل این کمیته هم نظارت بر تولید و گردش اطلاعات است و هم پیشگیری از ایجاد شکاف امنیتی و جلوگیری از راه های نفوذ در شبکه های درون سازمانی.

رئیس کمیته نیز باید بالاترین مقام آن سازمان باشد که در سازمان میراث فرهنگی، آقای سلطانی فر این مسئولیت را بر عهده دارد. چنانکه بر این اساس در احکامی جداگانه از سوی مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به محمدجواد عباباف مدیرکل حراست، سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری، حمید ضیایی پرور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، آناهیتا خلج امیرحسینی مدیرکل توسعه منابع انسانی و رفاه، علی کریمی ذیحساب و مدیرکل امور مالی و سیدامیرحسین مطلبی رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری به عنوان اعضای کمیته امنیت اطلاعات این سازمان آمده است:

«با عنایت به مصوبه هیات محترم وزیران و دستورالعمل اجرایی تدوین نظام و اجرای سامانه مدیریت امنیت اطلاعات به شماره 3541 /11/م و نظر به تعهد، تخصص و شایستگی جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان "عضو کمیته امنیت اطلاعات" سازمان منصوب می شوید. امید است با اتکال به خداوند منان در انجام امور محوله موفق و موید باشید.»

تشکیل کمیته امنیت اطلاعات در سازمان میراث و گردشگری بیش از آنکه تداعی کننده نظارت بر تولید و گردش اطلاعات باشد تداعی کننده امنیتی شدن سازمانی است که نامش با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همراه است چنانکه می توان گفت از این پس این معاونت ریاست جمهوری بیش از گذشته امنیتی خواهد شد این در حالی است که یکی از شعارهای همیشگی دولت تدبیر و امید شفاف سازی و آزادی رسانه ها در بیان حقایق بوده است و این مهم از دولت تدبیر و امید بعید است که بخواهد ارتباط با رسانه ها و اطلاع رسانی را محدود سازد.

البته اصحاب رسانه طی دوره های گذشته تجربیات این چنینی را با مدیران دوره احمدی نژاد تجربه کرده اند. چنانکه مدیران سازمان اجازه مصاحبه با رسانه ها را نداشتند و سکوت خبری حکم فرما بود و آنچه روسا صلاح می دانستند در اختیار رسانه قرار می گرفت و به قولی محدودیت در اطلاع رسانی به منظور جلوگیری از نفوذ اطلاعاتی یا به گفته ای دیگر نظارت بر تولید و گردش اطلاعات و پیشگیری از ایجاد شکاف امنیتی و جلوگیری از راه های نفوذ در شبکه های درون سازمانی انجام می شد. در چنین شرایطی بود که شاهد تخریب پیاپی میراث فرهنگی و عدم رسیدگی به این مهم بودیم.

در این نقطه این سوال مطرح می شود که در سازمان میراث و گردشگری که اصحاب رسانه برای گفت و گو با مدیران و معاونان آن باید با روابط عمومی و روسای سازمان هماهنگی های لازم را انجام دهند سپس اجازه مصاحبه صادر شود، چه اتفاقاتی در حال وقوع است که نیاز به تشکیل کمیته امنیت اطلاعات احساس شده است؟

سازمان میراث و گردشگری جز فعالیت فرهنگی، میراثی و گردشگری چه فعالیت های دیگری انجام می دهد که نیاز است چنین تمهیداتی برای جلوگیری از شکاف اطلاعاتی انجام دهد و بیش از گذشته درهای خود را به روی خبرنگاران و اصحاب رسانه ببندد؟

لازم به ذکر است، در حال حاضر نیز بیشتر جلسات مدیران سازمان میراث و گردشگری با بخش خصوصی پشت درهای بسته و بدون حضور اصحاب رسانه برگزار می شود و آنچه رئیس سازمان صلاح می داند از طریق روابط عمومی به اطلاع اصحاب رسانه رسانده می شود.

این در حالی است که رییس این سازمان در نخستین سال های حضورش از تعامل دوسویه با خبرنگاران حکایت می کرد اما آنچه در نهایت امر شاهد بودیم خلاف حرف هایی بود که زده شده است. در واقع آنچه در عمل شاهد هستیم با آنچه گفته شد از زمین تا آسمان تفاوت دارد. آیا اقدام و عمل در دولت تدبیر و امید آن چیزی است که در معاون رییس جمهور و سازمان میراث و گردشگری شاهد هستیم؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری میراث فرهنگی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1