ثبت جهانی ساعت آفتابی هرمزگان در اطلس ساعت های آفتابی

25 ژوئن 2016 - 12:30 dsfr.ir/5n3u1

ثبت جهانی ساعت آفتابی هرمزگان در اطلس ساعت های آفتابی
portpress.ir
ساعت آفتابی شهر بندرعباس

نخستین ساعت آفتابی هرمزگان در اطلس بین المللی ساعت های آفتابی ثبت جهانی شد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر گفت: همزمان با اعتدال تابستانی، ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی که به شکل لوگوی سازمان بنادر روزهای گذشته در بندر شهید حقانی بندرعباس رونمایی شده، در اطلس بین المللی ساعت های آفتابی، ثبت جهانی شد.

محمد محسنی اظهار داشت: این ساعت همزمان با طولانی ترین روز سال با درخواست انجمن نجوم خلیج فارس در اطلس جهانی ساعت های آفتابی در کشور ایتالیا با شماره IR09 ثبت شد.

محسنی خاطرنشان کرد: ساعت آفتابی استوایی و حلقه اعتدالی بندر شهید حقانی با الهام از لوگوی سازمان بنادر که شامل سکان کشتی و لنگر است، طراحی و ساخته شده است. به گفته این مقام مسئول، این سازه نجومی با ارتفاع نزدیک به چهار متر از نوع استوایی با قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران و تعیین نیم روز یا همان لحظه اذان ظهر به افق بندرعباس طراحی شده است.

محسنی قابلیت نمایش تقویم را از دیگر ویژگی های این ساعت آفتابی دانست و گفت: نمایش تقویم در ساعت های آفتابی استوایی معمول نبوده و این قابلیت را می توان منحصر به فرد دانست. یکی از مهم ترین قابلیت های این سازه نجومی کاربرد حلقه اعتدالی برای تعیین اعتدالین و انقلابین یعنی روزهای نخست هر فصل است. مشخص کردن روز جهانی دریانوردی 'نهم مهر' برابر با 30 سپتامبر در گاه شماری میلادی از دیگر قابلیت های تقویم در این ساعت آفتابی است.

محسنی یادآور شد: این ساعت به سفارش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در رصدخانه دانشگاه کاشان با صرف 300 میلیون ریال هزینه ساخته شده است.

شایان ذکر است، گاه شماری ایرانی که دقیق ترین گاه شماری جهان به شمار می رود بر اساس تعیین دقیق اعتدال بهاری یا لحظه تحویل سال محاسبه می شود.

گفتنی است، با این ساعت آفتابی استوایی، حلقه اعتدالی پس از حدود 700 سال دوباره در ایران احیا شد.

ساعت آفتابی ساخته شده در بندر شهید حقانی بندرعباس یکی از 100 ساعت آفتابی ساخته شده در کشور بوده که تنها از میان آنها 10 ساعت ثبت جهانی شده است. مشابه این ساعت حدود 700 سال پیش در رصدخانه مراغه ساخته شد. تا کنون سه هزار و 756 ساعت آفتابی در جهان ثبت شده است.

بندر شهید حقانی به عنوان بزرگ ترین بندر مسافری کشور شناخته می شود که در حال حاضر با بهره مندی از 10 پست اسکله، قابلیت پهلوگیری همزمان بیش از 20 شناور مسافری را داراست و علاوه بر این، یک پست اسکله دیگر نیز امکان پهلوگیری دو شناور برای سوخت گیری را فراهم کرده است. این بندر در مرکز شهر بندرعباس واقع شده و برنامه های ساماندهی و توسعه آن در سال 1387 توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان کلید خورد؛ به گونه ای که با گذشت هشت سال، این بندر در حال حاضر بزرگ ترین و پیشرفته ترین ناوگان مسافری دریایی کشور را در اختیار دارد و هر ساله پذیرای میلیون ها مسافر دریایی است که با بهره گیری از امکانات آن به جزایری همچون قشم و هرمز سفر می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1