نسخه ایتالیایی توسعه صنعت توریسم

2 نوامبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/vl8cg

نسخه ایتالیایی توسعه صنعت توریسم
icae2015.org
جاذبه های گردشگری ایتالیا

به رغم بحرانی که مدت ها است بر اقتصاد ایتالیا سایه افکنده، صنعت گردشگری این کشور رشد مثبتی را از خود بر جا گذاشته و صنعت سفر و گردشگری ایتالیا در سال 2014 عملکرد خوبی را به ثبت رسانده است؛ تا جایی که فعالان این عرصه انتظار دارند در آینده نیز این روند مثبت همچنان ادامه یابد.

علت این موفقیت تا حدود زیادی به افزایش درآمدهای ناشی از ورود گردشگران مربوط است. از سوی دیگر در شرایطی که بسیاری از ایتالیایی ها هنوز با مشکلات و بی اطمینانی نسبت به اوضاع اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، موج گردشگران ورودی و خروجی ثبات بیشتری یافته است. به همین دلیل فعالان عرصه گردشگری ایتالیا انتظارات مثبتی از این صنعت دارند و برخی بر این باورند که وضع این صنعت در آینده بیش از پیش بهبود خواهد یافت.

رونق گردشگری با تجارت الکترونیک و گوشی های همراه

تجارت الکترونیک و تجارت از طریق گوشی های همراه در صنعت سفر و گردشگری رشد زیادی یافته است. به واسطه رونق استفاده از گوشی های هوشمند و تبلت ها، به خصوص ارزش داد و ستد ها با گوشی های همراه در سال 2014 رشدی دو رقمی را به ثبت رساند.

سهولت استفاده از گوشی های همراه در داد و ستد ها، به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که برای خریدهای خود در هر زمان و هر مکانی اقدام کنند. این نکته را نیز نباید دور از ذهن داشت که رشد روزافزون اپلیکیشن های گوشی های همراه و وب سایت های مربوطه نیز به این رونق دامن زده است. در واقع این روزها تعداد بیشتری از نقش آفرینان عرصه گردشگری به اهمیت تجارت با گوشی های همراه در افزایش فروش و دسترسی به تعداد بیشتری از مشتری ها واقف شده اند.

رونق سفرهای ارزان هوایی در ایتالیا

در سال 2014 شرکت هواپیمایی «رایان ایر» توانست برای نخستین بار به لحاظ تعداد مسافران از شرکت هواپیمایی آلیتالیا سبقت گیرد. این موفقیت شرکت سفرهای ارزان هوایی رایان ایر ناشی از شرایط دشواری بود که شرکت هواپیمایی ملی آلیتالیا در آن قرار داشت؛ مشکلاتی که استراتژی های این شرکت و تعدد مسیرهای آن به وجود آورده بود. همزمان، سایر شرکت های هواپیمایی ارائه کننده سفرهای ارزان هوایی همچون «ایزی جت» و «ولووتی» نیز توانستند به دستاوردهای مثبتی نائل آیند. انتظار می رود این رقابت به مدد در دسترس بودن بیش از پیش پروازها و مسیرها و ارائه قیمت های ارزان تر، بیش از این هم به نفع مسافران تمام شود.

استفاده روزافزون از کارت برای هزینه های سفر

بررسی ها نشان می دهد که استفاده از کارت برای پرداخت هزینه ها به طور عام و بالاخص در پرداخت های صنعت سفر و گردشگری در ایتالیا بیش از پیش رونق یافته است. علت این استقبال، سهولت و احساس امنیت و ایمنی بیشتر کاربران در پرداخت های آنلاین بوده است. علاوه بر این، کارت های اعتباری مصرف کنندگان را قادر می کند هزینه سفر را در دوره ای طولانی تر پس از لذت بردن از سفرشان بپردازند.

گردشگران ورودی به ایتالیا بیش از هر زمان دیگری از کارت های اعتباری برای پرداخت هزینه اقامت، حمل و نقل و سایر خدمات خود استفاده می کنند و بررسی ها نشان می دهد که در پرداخت های جزئی تر نیز، استفاده از کارت های اعتباری افزایش یافته است. همین روند در میان گردشگران خروجی از ایتالیا نیز مشاهده شده است. پذیرش روزافزون ابزارهای پرداخت به جای پرداخت های نقدی در ایتالیا موجب شده که این کشور در آینده از مزیتی رقابتی به عنوان یک مقصد گردشگری برخوردار شود.

آینده ای روشن با میلان اکسپو 2015

نمایشگاه اکسپوی میلان رویدادی فرهنگی تجاری است که در فواصل چند ساله در کشورهای مختلف برگزار می شود. امسال این رویداد در شهر میلان ایتالیا با حضور نمایندگانی از سراسر جهان با موضوع تغذیه، زمین، انرژی برای حیات برپا شد.

در طول مدت 184 روزه برپایی این نمایشگاه، میلان اکسپو پذیرای بیش از 20 میلیون بازدیدکننده از اقصی نقاط دنیا بوده است. پیش بینی ها نشان می دهد اکسپو میلان 2015 که از اول ماه مه تا 31 اکتبر سال جاری برگزار شد و امروز آخرین روز برگزاری آن است، تاثیر زیادی بر آمار گردشگران خارجی که از ایتالیا بازدید می کنند، بر جای خواهد گذاشت. گر چه انتظار می رود این افزایش آمار گردشگران بیش از سایر نقاط در میلان و ونیز مشاهده شود، اما بی شک سایر نقاط ایتالیا نیز از برگزاری این نمایشگاه منتفع خواهد شد چون این نمایشگاه بر تعداد گردشگران داخلی و خارجی ایتالیا می افزاید.

بازدیدکنندگان خارجی طی این دوره علاوه بر گشت و گذار در نمایشگاه با فرهنگ عامه مردم و نوع عادات غذایی کشورهای شرکت کننده آشنا می شوند. در عین حال احیای اقتصادی که مدت ها بود انتظارش می رفت، بر صنعت توریسم ایتالیا تاثیری مثبت می گذارد.

به مدد افزایش گزینه ها و انتخاب های کم هزینه و ارزان، ظهور نقش آفرینان جدید در بازار گردشگری و افزایش خدمات مشترک بین فعالان مختلف این صنعت، هزینه های گردشگری در ایتالیا به طور روزافزون برای همگان قابل پرداخت شده است و اقشار مختلف با درآمدهای متفاوت به صف گردشگران ایتالیا پیوسته اند.

سرانجام اینکه، با توجه به ارائه خدمات گسترده تر و کامل تر به گردشگران، انتظار می رود ایتالیا بتواند تعداد زیادی از گردشگران خارجی را جذب کند و ظرفیت اثرگذاری صنعت گردشگری این کشور بر اقتصاد آن را در سطح بالایی حفظ کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1