28 سپتامبر 2021 - 14:16

پیشنهادات ایران برای یونسکو در دوران کرونا

24 ژوئن 2020 - 14:00 dsfr.ir/fg8a9

پیشنهادات ایران برای یونسکو در دوران کرونا
hamshahrionline.ir
یونسکو

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به تاثیر جامعه بشری از شیوع کرونا در نشست کمیسیون های ملی منطقه آسیا - اقیانوسیه، پیشنهاداتی را برای تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش های پیش آمده به یونسکو ارایه کرد.

به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو ایران، حجت الله ایوبی در نشست مشورتی کمیسیون های ملی منطقه آسیا اقیانوسیه که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: پس از جلسه کمیسیون های ملی در ۲۹ آوریل و گزارش تهیه شده توسط یونسکو، همه ما اکنون به خوبی از فعالیت های انجام شده کمیسیون های ملی در سطح ملی آگاه هستیم، همه گیری COVID-۱۹ تأثیر عمیقی بر همه زمینه های مورد توجه ما مانند آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و انسانی و حتی ارتباطات و اطلاعات (هرچندکه این تاثیرات از دیدگاهی می تواند مثبت باشد) گذاشته است.

وی با بیان این که تأثیرات این بیماری همه گیر به حدی نیست که به محض پایان بیماری از بین برود، این تاثیرات را از قدرت دگرگون کننده ای برخوردانست که می توانند بیش از هر چیزی، سبک زندگی جامعه انسانی را تغییر دهند و ادامه داد: این تغییرات نیازمند تغییر چشم انداز و سیستم فعالیت یونسکو است که هدف این تغییر، همه ی شیوه های فعالیتی سازمان یونسکو از انجام وظایف اصلی و تهیه اسناد گرفته تا برگزاری رویدادها و روابط با کشورهای عضو است.

او اطلاع رسانی مناسب و بجا را در این زمینه دارای اهمیت دانست و افزود: این امر نیازمند مسئولیت پذیریِ فراگیر و دشوار بخش ارتباطات و اطلاعات و همچنین یک برنامه بین بخشی در حوزه برنامه های اقدامات اصلی است. 

ایوبی با اشاره به این که سایت یونسکو در حال حاضر مملو از اطلاعات درباره تاثیرات کرونا بر پنج حوزه اصلی سازمان یونسکو است، ادامه داد: این حوزه از یونسکو در حوزه آموزش، علوم طبیعی، فرهنگ، علوم اجتماعی و ارتباطات و اطلاعات، نقش نظارتی بسیار مهمی دارد.

او همچنین در بیانی آشکارتر، درباره ی کووید ۱۹ و آسیب های زیادی که به عرصه های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی و هنری داشته است، پیشنهاد می کند تا رصدخانه یونسکو برای بررسی این آسیب ها فعال و سیستم هشداردهنده ای در این بخش آغاز به کار کند و به کشورهای آسیب دیده در این بخش ها کمک شود.

به گفته ی او این سیستم هشدار درباره بلایای طبیعی نیز وجود دارد که باید در بحران های فرهنگی، آموزشی و علمی حاصل از شیوع کرونا نیز این سیستم هشداردهنده وجود داشته باشد.

او ادامه داد: در حقیقت یونسکو می تواند در این شرایط شبیه یک سیستم هشداردهنده عمل کند و از طریق وب سایت خود، هشدارهای لازم یا اخبار کوتاه مدت را در این زمینه به صورت هشدار به کشورهای عضو ارائه دهد. 

به گفته ی وی این سیستم به اصطلاح هشدار به یک هماهنگ کننده نیاز دارد، که آن «یونسکو» است، همچنین به یک تسهیل گر نیاز دارد و کمیسیون های ملی کشورهای عضو می توانند نقش تسهیل گر را ایفا کنند تا شاهد ارتقاس نقش یونسکو و کمیسیون های ملی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللیِ پیرامون اقدامات انجام شده در پاسخ به COVID-۱۹ در پنج زمینه ی مختلف آن باشیم.

ایوبی «اخلاق در هوش مصنوعی (هوش مصنوعی)» را یکی از موارد مورد توجه در این روزها دانست و ادامه داد: موضوع اخلاق در همه زمینه های فعالیتی یونسکو اهمیت بیشتری دارد، چون پیشرفت فناوری های اطلاعاتی جدید و ابزار جدید دسترسی به اطلاعات و همچنین شیوه های زندگی جدید، سال ها پس از همه گیری باقی می مانند و به گونه های مختلفی توسعه می یابد که ما از آن آگاه نیستیم. به عنوان مثال با کمک «اخلاق در هوش مصنوعی» می توانیم دسترسی به موقع به اطلاعات علمی به روز را تقویت و تسهیل کنیم .

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، همچنین به بیان پیشنهاداتی به منظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش هایی که قبلاً با آنها روبرو بوده اند، پرداخت و نسبت به تقویت نقش کمیسیون های ملی و یونسکو در سطح منطقه ای تاکید کرد.

او ادامه داد: همه ما می توانیم فرهنگ را به عنوان محور اصلی تمامی روابط انسانی و آگاهی بخشی فرهنگی (به عبارت دیگر گفتگوی بین فرهنگی) به عنوان عامل اصلی ایجاد صلح در نظر بگیریم و از این عنصر مهم به عنوان ابزاری برای تقویت روابط بین کشورهای منطقه خود استفاده کنیم.

وی استفاده از این عنصر مهم را نیز در قالب دو پیشنهاد مطرح کرد و گفت: در این روزها که ی توان آن را روزهای بین المللیدانست، فرصتی برای آموزش عموم مردم در مورد موضوعات مهم، بسیج اراده و منابع سیاسی برای رفع مشکلات جهانی و تجلیل و تقویت دستاوردهای بشریت فراهم شده است. روزهای بین المللی پیش از برپایی سازمان ملل نیز وجود داشته اند، اما سازمان ملل متحد از این روزها به عنوان ابزار حمایتی قدرتمند بهره گرفته است.

او با بیان این که در این شرایط پیشنهاد می شود برخی مناسبت های جهانی یونسکو که با مسائل منطقه ما مناسبت دارد به صورت جمعی برگزار شود، ادامه داد: با توجه به این که به اینکه رویدادهای مشترک به فعالان این امکان را می دهد تا با همکاری نزدیک، فعالیت های مرتبط را ترتیب دهند، برگزاری این مناسبت های مشترک می تواند به رسالت اصلی یونسکو -که ایجاد صلح بین ملل است- کمک کند و ثبات منطقه ای را ارتقا دهدد.

ایوبی پیشنهادِ برگزاری یک نمایشگاه مشترک عکس های مجازی را با هدفِ همکاری های بیشتر بین کشورهای منطقه وکمیسیون های ملی مطرح کرد و آن را یک ادای احترام به حافظان سلامت در روزهای سخت همه گیری کرونا دانست.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تاکید کرد: این پروژه در حال حاضر در سطح ملی در ایران آغاز شده است که اجرای آن در سطح منطقه قطعا تأثیرات بیشتری خواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1