انگلیس و فرانسه به دنبال حضور در ایران

27 ژوئیه 2015 - 09:30 dsfr.ir/c87w3

وزرای خارجه انگلیس و فرانسه اعلام کردند که بعد از لغو تحریم های هسته ای بر علیه ایران به دنبال حضور مجدد خود در بازار کسب و کار ایران هستند.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، با اعلام اینکه در آینده قسمت زیادی از پول های بلوکه شده ایران آزاد می شود و تهران آماده شروع تجارت با سایر کشورها است از شرکت های بریتانیایی خواست تا از این فرصت استفاده کنند.

هاموند با بیان اینکه پیش بینی می شود پول های بلوکه شده ایران نزدیک 150 میلیارد دلار باشد و این کشور اولویت خود را در سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز اختصاص خواهد داد از شرکت های انگلیسی فعال در این بخش خواست که توجه بیشتری به ایران داشته باشند.

بر همین اساس سیمون گاس سفیر سابق این کشور در ایران و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای انگلیس در وین، مامور به انجام مشاوره به شرکت ها برای حضور در بازار ایران شده است.

از سوی دیگر لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت: این کشور به سبب تحریم های اعمال شده بر علیه ایران بیش از دیگر شرکای اروپایی خود متحمل ضربه اقتصادی شده است و از همین رو صنایع فرانسه می بایست به محض اجرایی شدن لغو تحریم ها آماده حضور در ایران شوند.

هفته آینده لوران فابیوس برای گسترش سطح همکاری کشور مطبوع خود به تهران سفر خواهد کرد. وی در گفتگو با رادیو دولتی فرانسه گفت: درست است که دولت فرانسه در طول مذاکرات هسته ای نسبت به دیگر کشورها موضع سخت تری در قبال ایران داشته است اما من فکر نمی کنم که این موضوع سبب شود که شرکت های فرانسوی نتوانند در ایران حضور داشته باشند و یا به نوعی تهران به دنبال مجازات این شرکت ها باشد، زیرا صنایع فرانسه از سال ها قبل در ایران مشارکت فعال داشته اند و همین امر سبب می شود که این شرکت ها نسبت به سایر رقبای اروپایی خود در وضعیت بهتری قرار داشته باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1