3 اکتبر 2021 - 14:00

تاکسی تلفنی ها زیر سایه تاکسی های «آنلاین»

27 دسامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/og8uk

با اپلیکیشن اسنپ شما می توانید تمامی خودروهای اسنپ اطراف تان را به صورت زنده در نقشه ببینید.

تنها لمس یک صفحه کافی است تا #اسنپ مورد نظرتان بدون هیچ حرف و حدیثی، جلوی پایتان توقف کند.

مزایای تاکسی ها آنلاین این است که در هر مکان و زمانی که احتیاج داشته باشید، کمتر از 5 دقیقه ماشین جلوی در منتظرتان ایستاده و نیازی نیست که دقیقه های طولانی در انتظار خودرویی بایستید که معلوم نیست چه زمانی به شما ملحق می شود.

«تنها لمس یک صفحه کافی است تا خودرو مورد نظرتان بدون هیچ حرف و حدیثی، جلوی پایتان توقف کند.» این حال و روز امروز تاکسی های آنلاین است که کارو بارشان این روزها بدجور سکه شده، فقط کافی است اپلیکیشن یا برنامه مخصوص تاکسی های آنلاین را نصب کنید تا همه چیز در چند دقیقه مهیا می شود، «یک اشاره»، «یک تاکسی دربستی» و «بی چک و چانه»، «و راننده بی چون و چرایی» که آداب سروکله زدن با هر نوع مسافری را آموزش دیده، همه آن چیزی است که قصه آنلاین های سیار را از یک نقطه به نقطه ای دیگر

تاکسی های آنلاین دردسرهای خودشان را دارند. بویژه وقت هایی که هوا بارانی می شود یا برفی، «تاکسی های آنلاین هم مانند خیلی دیگر از هم صنف هایشان کمیاب می شوند.» این را فردی می گوید که جزو مشتری های پر و پا قرص تاکسی های آنلاین است. «هادی» که در منطقه مینی سیتی تهران می نشیند، می گوید که هفته ای که تهران برفی و هوا بشدت سرد شده بود، هرچقدر که سفارش تاکسی داده است، هیچ پیامی از هیچ راننده ای نشنیده و جالب اینکه هر چقدر هم منتظر مانده، خبری از تاکسی های آنلاینی که روزهای عادی 5 دقیقه ای می رسیدند، نبوده است.

او می گوید که البته این اتفاق به ندرت می افتد، اما در انتظار تاکسی های آنلاین ماندن چه در هوای آفتابی و چه در هوای بارانی کار درستی نیست، چرا که یکی از مزیت های این تاکسی ها نسبت به آژانس ها، همین «سروقت رسیدن» آنهاست. هادی البته حرف های دیگری هم دارد. او می گوید که برخی مواقع، نرخ تاکسی های آنلاین هم متفاوت می شود. یعنی مسیری که همیشه 14هزار تومان را نشان می دهد، در برخی روزها به 16 هزارتومان می رسد که این موضوع، مسافران را گیج می کند.

قلی زاده هم به عنوان دانشجویی که به قول خودش مرتب از تاکسی های آنلاین استفاده می کند، می گوید مزایای این تاکسی ها این است که در هر مکان و زمانی که احتیاج داشته باشید، کمتر از 5 دقیقه ماشین جلوی در منتظرتان ایستاده و نیازی نیست که دقیقه های طولانی در انتظار خودرویی بایستید که معلوم نیست چه زمانی به شما ملحق می شود. از طرفی شما می توانید با امکانی که در اختیارتان است، خودروی بهتر و با امکانات بیشتری را انتخاب کنید.

مثلاً من چندین بار خودروی جک مشکی که کولردار هم بود با راننده ای انتخاب کردم که به نظر می رسید سطح سواد بالاتری نسبت به سایر راننده ها دارد، چون خیلی رفتار مؤدبانه ای داشت و حتی درباره شهر هم اطلاعات خوبی ارائه می داد. مثلاً وقتی از جلوی باغ قلهک رد شدیم، بخوبی می دانست که این باغ متعلق به دوره قاجار است، چند هکتار وسعت دارد و اینکه مثلاً 90 ساله به دولت انگلیس اجاره داده شده و از این اطلاعات که جالب است یک راننده در اختیارتان قرار بدهد. قلی زاده، اما تنها نگرانی اش بابت تاکسی های آنلاین، اعتماد کردن یا نکردن به آنها است.

خودش می گوید که خیلی وقت ها با تردید سوار تاکسی می شود، چون نمی داند که آیا این همان تاکسی است یا نه! بویژه نیمه های شب که بناچار باید تاکسی بگیرد و به فرودگاه یا ترمینال برود. حرف های قلی زاده البته حرف های «مهشید» هم هست. او که حالا سال آخر رشته روان شناسی است درباره یکی از تجربیات استفاده از «تاکسی آنلاین» این طور می گوید: «من فقط یکبار از این تاکسی های آنلاین استفاده کردم که همان یکدفعه هم پشیمان شدم. چون راننده به آدرس ما مسلط نبود و زمان زیادی هم در راه مانده بود، از طرفی با یک خودروی مدل بالای عجیب و غریب آمده بود که با ترس و لرز سوار شدیم. بعد هم چون آدرس مقصد را بلد نبود، راه ما را خیلی دور کرد. در مجموع تجربه خوبی نبود، چون نمی دانستیم چطور باید به این فرد اعتماد کنیم البته خدا را شکر در نهایت سالم به مقصد رسیدیم.»

«تاکسی آنلاین» به گفته خیلی ها، یک شغل دوم محسوب می شود. یعنی برخی ها که کاروبارشان بیرون سکه است، ترجیح می دهند وقت هایی که بیکار مانده اند یا جیب شان از بد روزگار خالی شده، با خودرویی که وقت های تنهایی، انیس و مونس شان شده، چراغ آنلاین شان را روشن کنند و به استقبال در راه مانده های خسته و کلافه بروند. مثل «کریم» که از نظر مالی وضعیت روبه راهی دارد و خانه اش هم در ولنجک تهران است. اما به گفته خودش وقت هایی که حقوق بازنشستگی وزارت نفتی اش ته می کشد، خودروی سمندش را بر می دارد و می رود به دنبال مسافرکشی آنلاین! حقوقش هم اگر چه بالا نیست، اما خودش می گوید که از «هیچی بهتر است!»

«مسعود» هم مانند «کریم» وقت هایی به سراغ تاکسی آنلاین می رود که از سرکار به خانه برگشته و خسته و درمانده نیست. «خب وقتی در خانه هستم و کاری ندارم، اپلیکیشن را فعال می کنم تا یک مسافر به من معرفی کند، وقت هایی هم که نخواهم، گزینه را غیر فعال می کنم. مثل خیلی های دیگر، الآن خیلی ازکارمندها شبیه من، تاکسی آنلاینی را شغل دوم خود انتخاب کرده اند، چون می توانند نیمه وقت هم کار کنند.»، اما «مسعود» می گوید که اجازه نداده کسی از شغل دومش با خبر شود، برای همین از برچسب «تاکسی آنلاین» روی خودرویش استفاده نمی کند.

خودش می خندد و می گوید که دور آدرس های آشنا و اسم های نیمه آشنا را خط کشیده و ترجیح می دهد با چراغ خاموش حرکت کند! (یعنی حالا حالاها نمی خواهد کسی سراز کار دومش در بیاورد.) مسعود بر خلاف آنچه این روزها درباره تاکسی های آنلاین تبلیغ می شود، می گوید که مدرک شهرشناسی که جزو الزامات این شغل محسوب می شود را نگرفته و در حال حاضر هم مدرک شهرشناسی ندارد.

او فقط یک کپی از سند خودرو خود را تحویل داده و درباره درآمدی که از این راه به دست می آورد، این طور توضیح می دهد: «خب قیمت ما از آژانس ها و خودروهای دربستی پایین تر است، اما همین که در مسیر می توانم مسافر جابه جا کنم، کارم را راحت کرده است.» او روزانه حدود 50 هزار تومان از این راه کسب درآمد می کند و معتقد است که برای فردی که به هر دلیلی نیاز به پول دارد، درآمد بدی نیست.

برخلاف او، اما خیلی از راننده های تاکسی های آنلاین دیگر معتقدند که درآمدشان از این راه از راننده های آژانس های دائم کمتر است. چرا که آنها باید 13درصد درآمد حاصله خود را به کارفرما بپردازند. این درصد البته برای راننده در آژانس از 15تا 20درصد متغیر است، اما درآمدی که نصیب شان می شود هم چندین برابر تاکسی های آنلاین است، ضمن اینکه بیمه هم ندارند و این مشکل اصلی رانندگان تاکسی های آنلاین است، به گفته آنها، دلیل اصلی درصد پایین آنها هم «نداشتن بیمه» است چون بیمه کردن موجب می شود کارفرما درصد بیشتری برای خود بردارد و به طور حتم این کار برای راننده، هزینه بردار است.

در آن سوی ماجرا، اما رانندگان آژانس ها قرار گرفته اند که معتقدند هم اکنون «تاکسی های آنلاین» کار و بارشان را بدجور کساد کرده اند. «علی» که روبه روی بیمارستان چشم پزشکی در انتظار تورکردن یک مسافر دست به عصاست، با گلایه از بی رونقی این روزهای آژانس ها، می گوید وضعیت آنها با گذشته، زمین تا آسمان توفیر کرده است. او اشاره می کند به زنی که در انتظار یک تاکسی آنلاین این پا و آن پا می شود و بعد رو به من می گوید: «ببین خانم، وضعیت هر روزمون همینه، تا میایم به خودمون بجنبیم، یک تاکسی از راه می رسه و مسافرامونو قاپ می زنه، نمی شه هم حرفی زد، مسافره دیگه، دلش می خواد با اون بره، ولی اوضاع ما چی می شه، اگه بگم مسافرامون نصف شده، غلو نکردم.»

علی البته درباره کم شدن مسافرهایشان هم صادقانه می گوید که تنها دلیل این کار قیمت پایین تاکسی های آنلاین ا ست: «مسیری که من 18 می گیرم، تاکسی آنلاین با 12تومن تمومش می کنه، خب مسافرم چشم هاش بازه، سرش تو حساب و کتابه، معلومه که سراغ ما نمی یاد.»

علت این اختلاف حساب هم شنیدنی است. او می گوید درصدی که راننده آژانس ها می پردازند با درصدی که رانندگان تاکسی های آنلاین می پردازند متفاوت است. او البته با شک و تردید می گوید که رانندگان تاکسی آنلاین مبلغ بسیار کمی را به عنوان درصد به کارفرما می پردازند. چرایش را هم می توانید از زبان «پرویزی» که به تازگی از «تاکسی آنلاین» به «آژانس» برگشته، بشنوید.

او می گوید: «تعداد ماشین هایی که عضو تاکسی های آنلاین هستند هزار دستگاه و بلکه بیشتر است و همین موضوع مزیت کار با تاکسی آنلاین است. پس کارفرما به درصد بسیار کمتری راضی می شود. اصلاً هر چقدر درصد بگیرد برایش به صرفه است از مثلاً 30-20 خودرویی که در یک آژانس کار می کنند. علاوه بر این یک آژانس باید مبلغ زیادی را به عنوان مالیات بپردازد. پس برای یک راننده نمی ارزد که مبلغ کمتری از مسافر بگیرد.

پرویزی، اما به نکته دیگری هم اشاره می کند و آن همان دلیلی است که او را از «تاکسی آنلاین» به «آژانس» برگردانده است. «من به عنوان یک راننده مجبور بودم از صبح تا شب ده ها مسیر بروم که در نهایت درآمدی را عایدم می کرد که در آژانس به دست می آوردم. خب بهتر دیدم که مسیرهای کمتری را بروم و درآمد بیشتری کسب کنم تا حداقل به خودروام استهلاک کمتری وارد شود.البته فراموش نکنید که کار و کاسبی آژانس ها هم الان کساد شده و به همین راحتی ها راننده جدید قبول نمی کنند. پس خیلی ها به اجبار به سمت تاکسی های آنلاین می روند. وگرنه برای رانندگان آژانس ها کار در تاکسی های آنلاین به صرفه نیست.»

آقای رزاقی به عنوان راننده ای که حدود 15 سال است کار در آژانس را با هیچ کار دیگری عوض نکرده معتقد است که اغلب رانندگان تاکسی های آنلاین از شهرستان های دیگر آمده اند و این کار را به عنوان راحت ترین کار پذیرفته اند.او برای این حرفش هم سند می آورد و می گوید: کافی است به پلاک تاکسی های آنلاین نگاه کنید. آن وقت متوجه حرف های من می شوید، متأسفانه کار ما 50-40 درصد افول کرده و خیلی از همکاران ما با وجود سابقه بالا از کار بیکار شده اند. پس نمی توانید تأثیر آنلاین ها را بر کار آژانس ها نادیده بگیرید.

به گفته رزاقی، «تاکسی های آنلاین» قابل اعتماد هستند چرا که نه تنها از یک سازمان که از چندین مرکز مهم مثل وزارت کشور و پلیس فتا مجوز دریافت کرده اند و کارشان هم کاملاً قانونی است. به گفته او در حال حاضر 2 تاکسی آنلاین در تهران در حال فعالیت رسمی هستند. اما مدیرعامل یکی از این مؤسسات تاکسی آنلاین درباره اینکه چطور می توان به این تاکسی ها اعتماد کرد حرف های قابل توجهی می زند.

او می گوید: مسافران وقتی درخواست می دهند مشخصات راننده و پلاک خودرو را دریافت می کنند، پس باید قبل از سوارشدن مشخصات را تطابق دهند. علاوه بر این هر راننده برچسب ویژه تاکسی آنلاین دریافت می کند که موظف است روی شیشه خودرو الصاق کند. جدا از همه این موارد در صورت نیاز مسیر هر راننده ای قابل ردیابی است. پس جای نگرانی وجود ندارد. مگر اینکه مسافری به اشتباه سوار خودرویی دیگر شود.

او با بیان اینکه کمیسیون راننده با توجه به شاخصه هایی مثل مدل خودرو تعیین می شود درباره شیوه نرخ گذاری می گوید: یکی از مزایای تاکسی آنلاین این است که هزینه هرسفر براساس متغیرهایی مشخص می شود که دست راننده نیست. مسافر پیش از سوار شدن قیمت را می بیند و نیازی به چانه زدن و درگیر شدن با راننده ندارد. از طرفی قیمت به متغیرهایی مثل زمان پیک، منطقه به منطقه و مسافت وابسته است.

این مدیر حوزه تاکسی های آنلاین با تأیید اینکه «تاکسی آنلاین» شغل دوم خیلی از راننده ها است، تصریح می کند: برخی راننده ها به صورت تمام وقت و برخی دیگر نیمه وقت مشغول کارند که همین موجب شده دانشجوها، هنرمندان و حتی خبرنگاران هم از این فرصت برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند. او البته درباره بیمه رانندگان هم با بیان اینکه تاکنون هیچ راننده ای از سوی تاکسی آنلاین بیمه نشده است، می گوید: البته این به معنای نداشتن بیمه شخص ثالث نیست و هر راننده ای موظف به داشتن بیمه نامه شخص ثالث است.

تنها مزیت تاکسی آنلاین یا بهتر است بگویم مهم ترین ویژگی اش، استقلال کاری رانندگان است. راننده موظف است در روز حداکثر 10 ساعت و در هفته چند ساعت کاری تعیین شده را رعایت کند. البته زمان فعال یا غیرفعال بودن راننده کاملاً به خود او وابسته است.

با وجود این تمایل مسافران به استفاده از تاکسی های آنلاین را نباید نادیده گرفت. خیلی ها برخلاف حرف هایی که زده شد معتقدند کار در تاکسی آنلاین برای هر دو طرف (مسافر و راننده) به صرفه تر و مناسب تر است.

1