مجن؛ بهشتی در حاشیه کویر

11 اوت 2016 - 14:00 dsfr.ir/ut9te

مجن؛ بهشتی در حاشیه کویر
تیشینه
آبشار تنگه داستان

مجن به دلیل بناهای پلکانی و معماری شبیه به ماسوله و نیز آبشاری با همین نام معروف است و به عنوان مقصدی دلپذیر برای سفرهای تابستانی مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

مجن، شهری از شهرهای استان سمنان است که در مسیر شاهرود به بسطام و در 35 کیلومتری شمال غربی شاهرود قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این شهر و قرار گرفتنش در منطقه ای کوهستانی، به گونه ای است که آن را در یک بن بست قرار داده و تنها راه ارتباطی اش جاده ای آسفالته است که مجن را به شاهرود و بسطام وصل می کند.

مجن به دلیل بناهای پلکانی و معماری شبیه به ماسوله و نیز آبشاری با همین نام معروف است و به عنوان مقصدی دلپذیر برای سفرهای تابستانی مورد توجه گردشگران قرار می گیرد؛ گرچه باید گفت که این منطقه در پاییز و زمستان هم با وجود سردی هوا و بارش سنگین برف، همچنان بسیار دیدنی است.

علاوه بر آبشار مجن، چند آبشار نیز در دل صخره ها قرار گرفته اند که دستیابی به آنها بسیار سخت است. همچنین صخره های عمودی کنار آبشار برای صخره نوردی بسیار مناسب هستند. آبشار تنگه داستان، آبشار تنگه اسمال، آبشار تنگه تاریک، چشمه هفت رنگ، آبشار مصنوعی، امامزاده ابراهیم، مقبره زیارتی پیر، چشمه آب درگویی و چشمه آب درخانیاب از دیگر زیبایی ها و نقاط دیدنی این منطقه هستند که اگر فرصت کافی داشته باشید دیدن آنها نیز خالی از لطف نخواهد بود. البته کشتزارهای گندم و باغ های آلبالو، گیلاس و زردآلو و نیز گل های زیبای آفتابگردان در جای جای این منطقه و در مسیر دسترسی به آبشار مجن را هم نباید از نظر دور داشت.

مسیر دسترسی

در مسیر شاهرود به بسطام پس از تقریبا 2 کیلومتر، راه آسفالته عریضی در سمت چپ وجود دارد که شما را پس از طی 35 کیلومتر به مجن خواهد رساند. پس از آن از مجن تا آبشار 12.5 کیلومتر راه است که 10 کیلومتر این مسیر خاکی و البته برای انواع وسایل نقلیه قابل تردد است. در انتهای این جاده خاکی پارکینگی وجود دارد که می توانید اتومبیل خود را در آنجا پارک کنید و پس از چند متر پیاده روی درون آب سرد به زیر آبشار برسید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1