16 آوریل 2024 - 16:00
برنامه های کلنگی مدیران

کلنگی که بر زمین ماند

19 می 2016 - 13:20 dsfr.ir/fh835

کلنگی که بر زمین ماند
میثم رودکی - دنیای سفر
آرامگاه باباطاهر در همدان

ما در حوزه انجمن خوشنویسی و زیرساخت ها مشکل خاصی نداریم انجمن خوشنویسان یک تشکل غیردولتی است و وظیفه آن جلب و جذب مشارکت ها و مساعدت های دولتی و غیردولتی است.

"مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان"

دهم اسفند ماه سال 1393 بود که کلنگ انجمن خوشنویسان همدان با حضور شهردار فعلی همدان، تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران ارشد استان در حضور استاد غلامحسین امیرخانی و علی شیرازی بر زمین زده شد. در همین مراسم بود که سرپرست انجمن خوشنویسان همدان خطاب به حاضران گفت: «پیرو پیگیری های صورت گرفته با اعضای شورای شهر و تائید شهرداری همدان قطعه زمینی به مساحت 370 متر مربع در خیابان آبیاران واقع در بلوار بعثت برای احداث ساختمان انجمن خوشنویسان همدان اختصاص داده شد».

همان روزها مدیران ارشد شهری با افتخار از کلنگ زنی و احداث این ساختمان بارها سخن گفتند اما امروز با گذشت بیش از 14 ماه از آن تاریخ نه تنها هیچ گونه عملیات عمرانی بر روی زمین دیده نمی شود بلکه گفته می شود شهرداری به طور کلی تعهد خود را نادیده گرفته است. سرپرست انجمن خوشنویسان از قول اعضای شورای شهر و شهردار می گوید؛ هنوز زمین توسط شهرداری تملک نشده است.

این اولین بار نیست که کلنگی بر زمین زده شده و قولی داده می شود و اجرا شدن آن به فراموشی  سپرده می شود در واقع شهروندان به متعهد نبودن برخی مدیران آگاه هستند اما این که مدیران ارشد شهری در حضور خبرنگاران و استادان تراز اول کشور بر روی زمین دیگران کلنگ زنی می کنند چه معنایی می تواند داشته باشد!

حمایت های ارشادی

فاضل عبادی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان می گوید: ما در حوزه انجمن خوشنویسی و زیرساخت ها مشکل خاصی نداریم انجمن خوشنویسان یک تشکل غیردولتی است و وظیفه آن جلب و جذب مشارکت ها و مساعدت های دولتی و غیردولتی است.

عبادی با اشاره به واگذاری زمین توسط شهرداری به انجمن خوشنویسان جهت احداث ساختمان ادامه می دهد: نهادی که زمین در اختیار انجمن خوشنویسان همدان قرار داده نیز یک نهاد غیردولتی است یعنی دوستان انجمن پیگیری کرده اند مساعدت را جلب کرده اند زمین را از شهرداری گرفته اند حال باید پیگیری کنند اعتباری را از نهادهای گوناگون جلب کنند. اداره ارشاد وظیفه تامین اعتبار احداث ساختمان انجمن را ندارد و خود اعضای انجمن باید پیگیری کنند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در ادامه می گوید: باید توجه داشته باشیم وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد احداث زمین های دولتی است دراین مورد که یک تشکل غیردولتی به عنوان  انجمن خوشنویسان همدان می خواهد ساختمانی بسازد، ارشاد ممکن است حمایت هایی داشته باشد اما نمی تواند تمامی اعتبار را تامین کند.

او در پاسخ به انتقاد هنرمندان مبنی بر محدویت فضاهای نمایشگاهی در شهر همدان می گوید: تا زمانی که انجمن ساخته شود همه فضاهای فرهنگی ما می تواند در اختیار اعضای انجمن خوشنویسان همدان و هنرمندان خوشنویسی قرار گیرد. از نظر اعتباری سال سختی را پشت سر گذاشته ایم اما امیدواریم درسال جاری گشایشی را در این زمینه شاهد باشیم.

ساختمانی در خلاء

عطااله سرمدی سرپرست انجمن خوشنویسان همدان به کنگ زنی ساختمان اشاره کرده و می گوید: من بسیار خوشحالم که یک رسانه  رویدادهای فرهنگی استان را پیگیری می کند تا متوجه شود کدام پروژه به نتیجه رسیده است. در سال 1393 ما کلنگ انجمن خوشنویسی را توسط  نماینده شورای شهر آقای پرزاد، آقای رسولی شهردار محترم همدان، استاد غلامحسین امیرخانی و استاد علی شیرازی به زمین زدیم انتظار داشتیم بر اساس پیگیری هایی که انجام می دادیم خیلی سریع زمین در اختیار انجمن قرار گیرد تا بتوانیم امتیازات موجود را از وزارت فرهنگ و ارشاد جذب کنیم  و اعتبارهایی که در نظر داشتیم را جلب کنیم.

سرپرست انجمن خوشنویسان همدان ادامه می دهد: اما یک سال وسه ماه از آن زمان می گذرد ودر این زمینه اتفاق خاصی نیفتادهاست. من مکرر به شورای شهر و شهرداری مراجعه کرده ام اما پاسخ درستی دریافت نکرده ام، شهرداری اعلام می کند هنوز زمین تملک نشده. پرسش این است اگر تملک نشده چرا کلنگ آن به زمین زده شد، اگر قرار است است تملک شود از زمین هایی که در اختیار شهرداری هست بخشی را در اختیار انجمن قرار دهند تا ما  بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم ما به دنبال نفع شخصی نیستیم ما درپی ارتقاء وضعیت استان خود هستیم اگر این اتفاق بیفتد ما درزمره استان هایی قرار می گیریم که ساختمان انجمن خوشنویسان متعلق به خود هنرمندان است.

سرمدی می گوید: شورای شهر مصوب کرده زمین دراختیار انجمن قرار گیرد اما شهرداری همکاری نمی کند ما وقتی برای جلب مشارکت های مردمی و دولتی به نهادی یا جایی مراجعه می کنیم باید سندی مبنی بر مالکیت یک ملک در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم آن نهاد و یا فرد را متقاعد کنیم شهرداری هیچ مدرکی به ما نداده است. بسیار علاقه مندانی هستند که دوست دارند در این امر فرهنگی مشارکت کنند اما با چه مدرکی ورود پیدا کنیم. وقتی ما به وزارتخانه مراجعه می کنیم اولیت پرسش و خواسته این است که سند ارائه دهیم اما هیچ سندی به انجمن ارائه نشده، شهرداری دست ما را بسته است.

موزه هنرهای معاصر همدان

یکی دیگر از پروژه های فرهنگی شهرهمدان که قربانی مناسبات اداری شده موزه هنرهای معاصر غرب کشوراست. اگر چه از ابتدای پروژه نهادهای مدنی حوزه میراث فرهنگی به دلیل وجود قلعه اشکانی بر روی «ارگ تپه» یا «تپه مصلا» با جانمایی این پروژه اعتراض داشتند اما  پروژه ای که از اسفندماه سال 1388 مبلغ شش میلیارد ریال برای آغاز عملیات اجرایی آن اختصاص داده شد و احداث آن از سال 1390 آغاز شده، امروز در هاله ای از ابهام به سر می برد و سخن صریحی در مورد آن گفته نمی شود.

کیوان کاظمی هنرمند خوشنویس همدانی با اشاره به وضعیت فعلی موزه هنرهای معاصر غرب کشور در این زمینه می گوید: متأسفانه اطلاع‌رسانی نمی‌شود و خیلی از هنرمندان نمی‌دانند قرار است چنین مکانی ساخته شود. دیگر این که همیشه بدترین مکان و بدترین فضا که دور ازدسترس است به فعالیت های هنری اختصاص می یابد مانند کتابخانه مرکزی همدان که در نقطه ای دور از دسترس ساخته شده است. در همدان فضای برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در سطح ملی را نداریم که 500 اثر را در آن به نمایش بگذاریم و جشنواره خوشنویسی ملی برگزار کنیم.

عبادی در پایان سخنان اش به وضعیت موزه هنرهای نیز اشاره کرده، می گوید: ساختمان موزه هنرهای معاصرهمدان روال خود را طی می کند ایکی از مشکلات این است که اعتبار پیش بینی می شود اما مهم تخصیص اعتبار است اگر گشایشی در تخصیص باشد می توانیم احداث این ساختمان را ادامه دهیم.

عبادی در حالی این سخنان را بر زبان می آورد که سال گذشته در نشست خبری پیش از نمایشگاه کتاب کودک در همدان گفت؛ «پروژه موزه هنرهای معاصر وضعیت خوبی دارد، هم سال 1394 اعتبار خوبی داشته و هم سال آینده اعتبار خوبی به این بنا اختصاص داده شده است» اما شنیده ها حاکی از اختلاف بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با یک نهاد دیگر باعث زمین گیر شدن این پروژه شده است و در شرایط فعلی به نظر می رسد هنرمندان همدانی نباید انتظار داشتن موزه هنرهای معاصر را بکشند.

1