درخت کهنسال بنه کمکوئیه، در فهرست میراث طبیعی ثبت شد

6 مارس 2016 - 18:00 dsfr.ir/ni4qo

درخت کهنسال بنه کمکوئیه، در فهرست میراث طبیعی ثبت شد
menarid.ir
درخت بنه کمکوئیه در روستای کمکوئیه

درخت کهنسال بنه کمکوئیه، واقع در یزد، شهرستان بهاباد، دهستان آسفیج، روستای کمکوئیه با شماره 272 در آبان ماه سالجاری در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در این خصوص گفت: درختان کهنسال هر کشور از جمله مهم ترین ذخایر ژنتیک گیاهی آن کشور هستند که ارزش شناخت و حفظ این منابع از نظر ملی و تاریخی به اندازه ابنیه تاریخی ارزشمند است و یادمان بیولوژیک هر کشور می باشند.

معاون میراث فرهنگی این اداره کل افزود: به سبب ویژگی ها و ارزش های طبیعی و تاریخی می بایست اهتمام ویژه ای در امر نگهداری و حراست از این میراث طبیعی صورت گیرد و در این راستا ثبت این گونه های ارزشمند می تواند راهگشا باشد.

وی خاطرنشان ساخت: درخت بنه کمکوئیه در حیاط مدرسه ای در روستای کمکوئیه واقع شده است. این درخت از آب باران و آب های زیرزمینی منطقه استفاده می کند و از وضعیت ظاهری خوبی برخوردار می باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: طبق روایت های شفاهی موجود این درخت در دوره ساسانیان کاشته شده است و باتوجه به برداشت قطر درخت در زمان تهیه پرونده و همچنین احتساب سرعت رشد درخت بنه در شرایط اقلیمی موجود قدمت این درخت در حدود ششصد سال برآورد شده است.

ذاکری نیا سازگاری گونه در برابر شرایط اقلیمی منطقه، تأثیر در لطافت هوا و تولید اکسیژن، کاهش آلودگی هوا و تاج پوشش نامتقارن و زیبا را از عوامل موثری دانست که در حفاظت از این اثر ارزشمند در نظر گرفته می شود و اظهار داشت: در آینده با فنس و دیواره محافظ دور تنه درخت از آسیب به تنه و تردد انسان که باعث فشردگی و از بین رفتن نفوذ پذیری خاک و کاهش اکسیژن در خاک می شود، جلوگیری خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی یزد عنوان کرد: در صورت شناخت اهمیت درختان کهنسال و حفظ آن ها، علاوه بر اهمیت آن ها به عنوان یکی از مهم ترین ذخایر ژنتیک با ارزش کشور، نواحی استقرار درختان مزبور مورد توجه توریست داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت.

وی در پایان با اشاره به اینکه درختان کهنسال استان یزد، به عنوان میراث جاودان پایداری در کویر بوده و یکی از مهم ترین قابلیت های جذب گردشگران طبیعی و رونق دادن به صنعت اکوتوریسم کشور محسوب می شوند، افزود: این درختان علاوه بر اینکه جز مهم ترین ذخایر ژنتیکی گیاهی به شمار می روند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی و علاقه مندان به طبیعت محسوب می شوند و در صورت شناخت قابلیت ها و استعدادهای درخت در زمینه آموزش و پژوهشی، توان جذب گردشگران علمی را به خوبی داراست، ضمن آنکه مزارع زیبای روستا و کشاورزی و دامداری سنتی همراه با عقاید و رسوم مردم محلی، می تواند بر غنای گردشگری اثر و روستای کمکوئیه کمک کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1