یشنهاد مقصد نوروزی

ارس؛ موزه طبیعت و تاریخ

27 فوریه 2016 - 11:20 dsfr.ir/h58hm

ارس؛ موزه طبیعت و تاریخ
kalouttravel.com
قلعه بابک یکی از قلعه های تاریخی آذربایجان است.

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: منطقه آزاد ارس.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، منطقه آزاد ارس.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در 135 کیلومتری مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد. ارس با کوه ها، دشت ها و جنگل هایی که در خود جای داده، از جلفا تا قلی بگلو در شهرستان خداآفرین، جنگل های ارسباران و صدها جاذبه حیرت انگیز دیگر، برای گردشگران مشتاق گشت و گذار در طبیعت بکر، زیبا و محصورکننده، بسیار دیدنی و در فصل های مختلف با ویژگی ها و جذابیت های کم نظیر و خیره کننده، همواره میزبان طبیعت دوستان بوده است.

علاوه بر این ها، یکی دیگر از جذابیت های این منطقه بازدید از موزه ها است که در این زمینه منطقه آزاد ارس استعدادهای فراوانی دارد؛ از جمله موزه سنگ شناسی و فسیل شناسی ژئوپارک ارس با یافته هایی از ژئوپارک ارس در محل پارک درنا و عشایر محلی با استقرار ثابت در مسیر سایت گردشگری منطقه آزاد ارس به عنوان نمونه ای از زندگی عشایر این منطقه.

گردشگران با حضور در کمپ عشایر می توانند هم اقامت شبانه داشته و هم یک شبانه روز را با لباس ها و شرایط زندگی عشایری تجربه کنند. علاوه بر زیبایی های طبیعی و جاذبه های مردمی، قلعه های تاریخی زیادی نیز در این منطقه دیده می شود.

یکی از قلعه های تاریخی آذربایجان در روستای کردشت در ساحل رود ارس بنا شده که طی مبارزات عباس میرزا نایب السلطنه علیه تجاوز روسیه تزاری از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده. از دیگر قلعه های بازمانده می توان به قلعه بابک، قلعه جمهور (بزقالاسی)، قلعه آوارسین و قلعه پیام اشاره کرد.

کلیسای مشهور و ثبت جهانی شده سنت استپانوس یکی دیگر از دیدنی های ارس است که در 17 کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله 3 کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1