صنعت هتلداری کشور در هفته ای که گذشت؛ یکی مجوز می گیرد و دیگری جان!

13 ژوئن 2015 - 10:00 dsfr.ir/xf611

کشته شدن چهار مهمان خارجی در یکی از هتل های مشهد و ساخت هتلی که قرار است دومین ساختمان بلند پایتخت پس از برج میلاد باشد، مهم ترین اخبار هفته گذشته صنعت هتلداری بود.

در حالی که در همه جای دنیا یکی از مهم ترین مقوله های استاندارد هتل، بحث بهداشت و ایمنی محیط کار است، در مشهد هتلی نوساز که به تازگی هم گواهینامه استاندارد دریافت کرده، در اقدامی ناشیانه از سوی کارکنان خود جان چهار مسافر عرب را گرفت. این اتفاق تلخ به همراه حاشیه های ساخت هتل فرشته پاسارگاد تهران که هنوز در مرحله گودبرداری قرار دارد از مهم ترین اخبار هفته گذشته صنعت هتل کشورمان بود.

هتل سه ستاره توحید که از جمله هتل های نوساز مشهد و طرف قرارداد یکی از شرکت های خدمات مسافرتی زیارتی برای گردشگران خارجی است، در هفته گذشته مهم ترین و تاسف بارترین خبر سال را نه تنها برای صنعت هتل بلکه برای گردشگری کشور رقم زد. این هتل که پذیرای یک گروه زائر عربستانی بود به منظور از بین بردن ساس در طبقه پنجم خود در اقدامی ناشیانه از قرص برنج استفاده می کند که همین امر موجب تولید گاز این ماده کشنده و سرایت آن به اتاق ها و استنشاق آن توسط مهمانان می شود. در پی این اتفاق 33 نفر از مهمانان مسموم شدند. این مسمومیت منجر به فوت چهار نفر شد تا یکی از تلخ ترین اتفاقات گردشگری زیارتی رقم زده شود.

پس از آنکه داستان تخلفات پرونده هتل اسپناس 2 یا همان هتل بهرود با پادرمیانی رئیس سازمان میراث فرهنگی و کوتاه آمدن اعضای شورای شهر تهران ظاهرا خاتمه یافت، اکنون حاشیه های ساخت و ساز هتل در پایتخت به هتل فرشته پاسارگاد رسیده است. این هتل پنج ستاره که گفته می شود طرحی از طراح معروف (زها حدید) دارد و با سرمایه ای بالغ بر 350 تا 400 میلیارد تومان ساخته خواهد شد از حالا و در مرحله گودبرداری با حاشیه های متعددی روبروست.

آنچه که بیش از همه توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است ارتفاع این هتل است که با 57 طبقه و 235 متر ارتفاع دومین ساختمان بلند تهران بعد از برج میلاد خواهد بود، حال آنکه به مساحت زمین ساخت که 4574 متر مربع است معمولا مجوز ساخت تا 20 طبقه داده می شود اما این هتل با مجوز ساخت 44 طبقه به دنبال افزایش آن به 57 طبقه است!

گفتنی است این هتل  متعلق به شرکتی خصوصی است که بیش تر اعضای هیات مدیره آن را اعضای انجمن تورگردانان ایران تشکیل می دهند. به گفته یکی از اعضای شرکت، هتل مدنظر علاوه بر 34 طبقه هتل و یک طبقه لابی مجلل خود دارای 9 طبقه پارکینگ، 7 طبقه مرکز خرید و فروشگاه های صنایع دستی و سالن های کنفرانس، 3 طبقه تاسیسات و 4 طبقه مراکز تفریحی و رستوران خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بازار هتل » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1