بلیت پرواز تهران - مشهد 500 هزار تومان شد‍!

6 دسامبر 2015 - 10:20 dsfr.ir/oh22d

بلیت پرواز تهران - مشهد 500 هزار تومان شد‍!
گوگل
مسیر پرواز تهران مشهد بر روی نقشه

اخبار مربوط به افزایش قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد که گاه تا دو برابر نیز بوده است، نه تنها تکذیب نشده است که کارشناسان این افزایش قیمت را نخستین پس لرزه آزادسازی قیمت بلیت هواپیما می دانند.

اگر از گران کردن قیمت بلیت هواپیما برای زائران عتبات از «بازار سیاه بلیت اربعین» یاد می شد، با اجرای طرح آزادسازی قیمت بلیت هواپیما ها که از هفته گذشته رسما در 170 مسیر پروازی کلید خورد، افزایش بی سابقه قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد کاملا قانونی قلمداد می شود.

در شرایطی که سازمان هواپیمایی کشوری پس از چند ماه گمانه زنی در آستانه تعطیلات اربعین سرانجام آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را ابلاغ کرد، به نظر می رسد نخستین تاثیر این ابلاغیه جدید بر پروازهای تهران-مشهد خود را نشان داده و قیمت ها را به شکلی عجیب افزایش داده است.

علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هفته قبل به وعده خود درباره آزادسازی نرخ جدید بلیت هواپیما تا پایان سال 1394 عمل کرد. هر چند سازمان هواپیمایی اعلام کرده این آزادسازی همراه با نظارت بوده و اجازه افزایش قیمت ها به شکلی فزاینده را نمی دهد، اما به نظر می رسد نخستین تاثیر این ابلاغیه جدید در نخستین زمان پیک سفر خود را نشان داده و قیمت پرواز به مشهد را نجومی کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که از بازار فروش بلیت هواپیما در روزهای منتهی به شهادت امام رضا (ع) گرفته شده است، قیمت بلیت هواپیما از تهران به سمت مشهد در هفته آینده به شکلی تصاعدی افزایش پیدا کرده و در شرایطی که در روزهای یکشنبه و دوشنبه می توان بلیت هایی با قیمت کمتر از 200 هزار تومان نیز پیدا کرد، اما هر چه به روزهای پایانی هفته نزدیک می شویم قیمت ها شکلی عجیب به خود می گیرد.

در روز سه شنبه شرکت های مختلف هواپیمایی از سمت تهران به مشهد پرواز دارند و در این بین ارزان ترین نرخ مربوط به پرواز ایران ایر تور با قیمت 214 هزار تومان خواهد بود. پس از آن نرخ ها به بیش از 250 هزار و 300 هزار تومان هم می رسد. در این راستا پرواز هواپیمای فوکر 100 قشم ایر 341 هزار تومان خواهد بود که برای روز سه شنبه 17 آذر گران ترین پرواز به حساب می آید.

اوضاع بازار در روز چهارشنبه نیز پیچیده تر می شود، تا جایی که تمام نرخ های پروازی در این روز به بیش از 300 هزار تومان افزایش یافته و میانگین نرخ 350 هزار تومان برای یک پرواز رفت از تهران به مشهد محاسبه می شود. در این بین پرواز 2806 هواپیمایی معراج که با ایرباس 320 انجام خواهد شد برای یک بلیت رفت از تهران به مشهد 484 هزار تومان نرخ گذاری شده است. هرچند این رقم ها با توجه به پیک سفر زائران به سمت مشهد و نیاز چند میلیونی بازار مطرح شده  است، اما رسیدن بلیت تهران-مشهد به مرز نیم میلیون تومان، آن هم تنها چند روز پس از آزادسازی نرخ ها، این نگرانی را به وجود می آورد که در آینده باز هم گران فروشی هایی از این دست شکل بگیرد.

در تازه ترین اظهارنظر ها درباره آزادسازی قیمت بلیت هواپیما رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: یکی از موضوعات مهمی که در آزادسازی نرخ بلیت هواپیما اجرا می شود این است که شرکت های هواپیمایی موظف به فروش بلیت ها یا به صورت مستقیم یا از طریق آژانس های مسافرتی با تعیین نرخ از سوی ایرلاین مربوطه هستند.

عابدزاده به نظارت سازمان هواپیمایی کشوری بر نحوه اجرای آزادسازی نرخ بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: به طور قطع سازمان هواپیمایی کشوری در زمان اجرای آزادسازی قیمت ها را پایش می کند و اجازه رقابت های ناسالم در صنعت حمل و نقل هوایی را نخواهد داد. او با اشاره به اینکه به طور قطع نظارت از وظایف سازمان هواپیمایی کشوری است و این نظارت ها با جدیت اعمال می شود، گفت: در فاز نخست اجرای آزادسازی، نرخ بلیت مسیرهای پرتردد و پرتقاضا که شرکت های هواپیمایی در روز به دفعات در آن مسیرها پرواز دارند آزاد شد. به همین دلیل برخی از مسیرهای شبکه پروازی همچنان تحت کنترل سازمان هواپیمایی قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اکثر شرکت های هواپیمایی ساختارهای لازم را برای ارائه نرخ های متفاوت و متنوع در یک مسیر پروازی را دارا هستند، اظهار داشت: در حال حاضر اکثر شرکت های هواپیمایی از شبکه مطلوب رزرو و فروش بلیت برخوردار هستند و امروز این ساختار به لحاظ فروش و تعیین قیمت در شرکت های هواپیمایی وجود دارد. عابدزاده درباره عدم توسعه ناوگان هوایی به رغم آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، گفت: سازمان هواپیمایی کشوری نمی تواند منتظر خرید هواپیمای نو و ایجاد توسط ایرلاین ها باشد سپس نسبت به آزادسازی نرخ بلیت اقدام کند.

شرکت های هواپیمایی در حال حاضر در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی برند. بنابراین باید ابتدا به سمت آزادسازی نرخ بلیت حرکت کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی، افزایش خدمات و کیفیت حمل و نقل هوایی را زاییده آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و به تبع آن ارتقای توان اقتصادی ایرلاین ها عنوان کرد و گفت: عمر بالای ناوگان هوایی تنها به دلیل تحریم ها نیست بلکه یکی از دلایل عمر بالای سن ناوگان عدم انگیزه سرمایه گذاران است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: 58 درصد از مسافرانی که با هواپیما سفر می کنند سالانه بیش از 10 بار از این نوع روش حمل و نقل استفاده می کنند. 19 درصد مسافران سالانه هفت تا 10 بار، 18 درصد مسافران بین پنج تا هفت بار، دو درصد سه دفعه و دو درصد دیگر نیز یک بار در سال از هواپیما برای سفر استفاده می کنند.

محمد خداکرمی، معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری نیز اخیرا گفته بود:

ایرلاین های ایرانی از این پس می توانند نرخ بلیت را با توجه به زمان پرواز، کم یا پرتقاضا بودن و همچنین برند تعیین کنند.

هم چنین حامد قادرمرزی (عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی) نیز در این خصوص اظهار نظری کرد: افزایش قیمت بلیت هواپیما، بدون ارتقاء کیفیت قابل توجیه نیست و کمیسیون عمران مجلس مسئله افزایش قیمت بلیت را بررسی خواهد کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1