10 ژوئیه 2020 - 20:13

کشف 122 قطعه اشیا تاریخی در علی آباد کتول

30 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/ve4bo

کشف 122 قطعه اشیا تاریخی در علی آباد کتول
امیر خلوصی
اشیا تاریخی کشف شده توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران

فرمانده انتظامی شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان اعلام کرد: 122 قطعه اشیا قیمتی و تاریخی از جمله ظروف فلزی و سفالی مربوط به 1250 سال قبل از میلاد از یک قاچاقچی کشف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ سرهنگ علی اکبر اژدری روز یکشنبه گفت: پس از اطلاع مأموران کلانتری 11 این شهرستان مبنی بر این که فردی در کار خرید و نگهداری و همچنین فروش اشیا تاریخی و عتیقه فعالیت دارد، مراتب در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود: مأموران پس از چند روز تحقیق، تعقیب و مراقبت های پلپسی و استفاده از منابع، موفق شدند مخفیگاه و منزل مسکونی این شخص را شناسایی کنند. مأموران با کسب مجوز از مقام قضایی، به محل سکونت این فرد اعزام شده و پس از بازرسی دقیق از منزل وی موفق به کشف مقادیری اشیا قیمتی و تاریخی شدند.

وی ادامه داد: از جمله اشیا تاریخی کشف شده 64 عدد سکه قدیمی، یک ظرف فلزی بزرگ، 22 حلقه فلزی انگشتری کوچک، یک جسم فلزی نوک تیز (شبیه خنجر)، هشت حلقه دستبند بزرگ و کوچک، 2 خنجر کوچک، یک کوزه سفالی، یک ظرف سفالی شبیه قوری، یک جام سفالی، یک ظرف سفالی بزرگ سبز رنگ، سه زنگوله فلزی کوچک، 7 تکه اشیا فلزی کوچک، یک دسته هاونگ فلزی، یک میخ فلزی کوچک، یک ظرف فلزی بیضی شکل و یک خنجر بزرگ است.

فرمانده انتظامی علی آبادکتول خاطرنشان کرد: پس از دستگیری متهم و انجام تحقیقات تکمیلی، وی اعتراف کرد که اموال را طی چندین مرحله از افرادی که در زمان شخم زدن و کندن چاه پیدا کرده اند، گرفته تا برایشان بفروشد. با هماهنگی های قضایی تلاش برای دستگیری افرادی که در این موضوع دست داشته اند در دستور کار پلیس قرار گرفته است.

وی گفت: از کارشناسان میراث فرهنگی نیز دعوت شد که پس از بازدید از اموال کشف شده، اعلام کردند که کلیه اموال عتیقه بوده و ظروف فلزی و سفالی مربوط به دوره آهن یعنی 1250 سال قبل از میلاد، سکه ها مربوط به دوره ساسانی و دوره اسلامی و دستبندها و تیغه ها همگی مفرغی و قدیمی هستند.

سرهنگ اژدری بیان کرد: متهم به همراه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اعزام و سپس روانه زندان شد و اموال کشف شده نیز برای بررسی بیشتر به اداره میراث فرهنگی شهرستان انتقال یافت.

گفتنی است؛ علی آباد کتول در 41 کیلومتری شرق گرگان مرکز استان گلستان واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1