عطرچیان تشریح کرد:

آخرین وضعیت تردد در مرزهای مشترک ایران و ترکیه

31 اکتبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/sm5tf

آخرین وضعیت تردد در مرزهای مشترک ایران و ترکیه
camb.ir
مرز رازی در استان آذربایجان غربی

مرز رازی که از چند هفته قبل و با توجه به بر هم خوردن شرایط امنیتی در خاک کشور ترکیه از سوی این کشور مسدود شده بود، از روزهای پایانی مهرماه بار دیگر باز شده است.

به گزارش ایسنا؛ اواخرمرداد ماه سالجاری یک اتوبوس ایرانی در خاک ترکیه مورد حمله قرار گرفت که منجر به کشته شدن راننده اتوبوس شد. پس از آن به یک کامیون ایرانی هم حمله شد که خوشبختانه راننده آن جان سالم به در برد اما کامیون و بار آن به آتش کشیده شد. این حوادث موجب شد که مرز بازرگان از سمت ایران به ترکیه بسته شود و رانندگان ایرانی تمایلی برای عبور از مرز نداشته باشند. این در حالی بود که مرز از سمت ترکیه به ایران باز بود و وسایل نقیله می توانستند از خاک ترکیه وارد ایران شوند. از اواخر مردادماه سالجاری به تناوب مرزهای ایران و ترکیه بسته و مجددا باز شده اند و مسئولان به مسافران توصیه کرده اند که از سفر زمینی به ترکیه پرهیز کنند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری درباره آخرین وضعیت تردد در مرزهای زمینی مشترک بین ایران و ترکیه گفت: تردد در مرز بازرگان به شکل عادی جریان دارد و به جز افزایش ترافیک خودروهای عبوری در روزهای تاسوعا و عاشورا که با افزایش شیفت در روزهای پس از آن حل شد هیچ مشکل و خللی در این مسیر وجود ندارد و کامیون ها بدون هیچ مشکلی در حال تردد هستند.

محمدجواد عطرچیان ادامه داد: همانطور که از گذشته نیز رسم بوده حدود دو روز زمان ترخیص و عبور کامیون ها از مرزهای دو کشور است که امیدواریم بدون اختلالی خاص همین روند در آینده نیز ادامه پیدا کند.

وی درباره اوضاع مرز رازی نیز اظهار کرد: این مرز که از چند هفته قبل و با توجه به بر هم خوردن شرایط امنیتی در خاک کشور ترکیه از سوی این کشور مسدود شده بود، از روزهای پایانی مهرماه بار دیگر از سوی این کشور باز شده است. این مرز همیشه به عنوان یک مرز مسافرتی مورد استفاده بوده است و کامیون ها از آن عبور خاصی نداشتند. در روزهایی که از بازگشایی مجدد آن می گذرد شرایط نیز به همین منوال است و خودروهای سواری و مسافران از آن عبور می کنند.

وی درباره آخرین وضعیت مرز مشترک سرو نیز توضیح داد: این مرز نیز از سوی دولت ترکیه به منظور تامین دوباره امنیت داخلی مسدود شده بود که با پیگیری های صورت گرفته از سوی دولت این کشور بار دیگر به شکل محدود بازگشایی شده است و در حال حاضر تنها مسافران از آن عبور می کنند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری افزود: تا پیش از این از مرز سرو کامیون های ترک عبور می کردند که در بازگشایی مجدد هنوز این امکان به وجود نیامده و نیاز به تصمیم گیری دولت ترکیه دارد.

عطرچیان درباره چگونگی محاسبه نرخ سوخت بین کامیون های ترک و ایرانی نیز گفت: در حال حاضر بر اساس توافقی که بین دو دولت صورت گرفته ایران مخازن سوخت کامیون های ترک را در مرز مشترک پلمپ می کند و مابه التفاوت نرخ سوخت را محاسبه کرده و از آنها می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت عبور و مرورها از مرز ایران به ترکیه کاملا عادی است و اگر محدودیتی نیز به وجود آمده به دلیل تصمیم های داخلی دولت ترکیه بوده است.

دیدگاه ها

  • مهدي 21 آوریل 2016 - 14:43

    سفر از تهران به اروپا با ماشين از طريق تركيه چه شرايطي دارد تا اسپانيا

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1