22 ژوئن 2024 - 23:01
سلطانی فر خبر داد؛

مذاکره میراث فرهنگی با وزارت نیرو درمورد تهدید میراثی سد داریان

28 اکتبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/n88ky

مذاکره میراث فرهنگی با وزارت نیرو درمورد تهدید میراثی سد داریان
مجید عسگری پور
مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به کشف 8 اثر تاریخی در کاوش های حوزه آبگیر سد «داریان»، از مذاکره با مسئولان وزارت نیرو برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیب به این آثار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره برنامه سازمان متبوعش برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های احتمالی ناشی از ساخت و تکمیل پروژه سد داریان گفت: شاید عده ای فکر می کنند که بناهای تاریخی ایران محدود به تخت جمشید و میدان نقش جهان و بناهای تاریخی یزد و قس علی هذا است، اما نه، ایران با تاریخ 10، 11 هزار ساله و هویت فرهنگی دیرین اش، در تمامی نقاطش، مکان ها، بناها، سایت ها و محوطه های تاریخی دارد و لذا باید ایران را یک «کشور-موزه» دانست.

وی افزود: در کشوری با چنین شرایطی، طبیعی است اجرای پروژه ها و زیرساخت های توسعه ای با این سایت ها و محوطه های تاریخی برخورد می کند. هم بر اساس قانون و هم بر اساس رویکردی که امروز، دولتمردان دارند، بنایشان بر این است که هم ملاحظات میراث فرهنگی را مد نظر داشته باشند و رعایت کنند و هم ملاحظات زیست محیطی را. در مورد برخی از این پروژه ها، شاید در گذشته آنطور که باید و شاید مطالعات مربوط به این بناها و محوطه ها و به خصوص سایت های زیرزمینی میراث فرهنگی روی آن ها انجام نشده است. ولی بنای کار ما این گونه نیست؛ ما با بسیاری از وزرا و دستگاه های اجرایی توافقنامه هایی داریم که هر جا به آثار و نشانه هایی از میراث فرهنگی برخورد کردند، پروژه را در آن مکان متوقف کنند تا با هماهنگی با ما، کارهای کاوش از طرف ما انجام شود.

به گفته سلطانی فر، چنانچه بعد از انجام مراحل کاوش، آن منطقه به طور کامل مورد پاکسازی قرار گرفت، آن پروژه در همان محل اجرا می شود وگرنه سازمان میراث فرهنگی روی گزینه های دیگر و در اختیار خود، اقدام خواهد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به مثال هایی از آنچه او ایجاد هماهنگی میان مسئولان پروژه های توسعه ای و سازمان متبوع خود خواند، اضافه کرد: در مورد مترو اصفهان، پس از کش و قوس های چندساله، مجموعه شهرداری و مترو اصفهان به این نتیجه رسیده اند که باید در ارتباطی بسیار نزدیک با میراث فرهنگی، کارهای اجرایی این پروژه را به پیش ببرند و عملا هم ایند اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: مشخصا در مورد پروژه سد داریان، گزارش های اولیه از وضعیت کاوش های باستان شناختی به دست ما رسیده است و طبیعتا ما با دوستان وزارت نیرو در این رابطه صحبت خواهیم کرد. ما حتی در ابتدای کار همین دولت، در سیمره در منطقه ای بین ایلام و لرستان، با وجود اینکه در سال 86 قراردادی برای انجام کارهای مربوط به کاوش منعقد شده بود، این کاوش را انجام نداده بودند، لهذا با وجود اینکه سد سیمره در مرحله آبگیری بود، ما از وزارت نیرو خواستیم که فرصت ویژه و مضاعفی را به ما بدهند و ما هم با اکیپ های گسترده ای که فرستادیم، بخش هایی از کار کاوش و همچنین ثبت را انجام دادیم و آثار فرهنگی را از آنجا بیرون آوردیم و بعد از آن، کار آبگیری سد مجددا ادامه پیدا کرد.

پیشتر سرپرست معاون گردشگری استان کرمانشاه از احتمال نابودی آثار تاریخی 40 هزار ساله در روستای هجیج در شمال غرب استان کرمانشاه در صورت آبگیری سد داریان ابراز نگرانی کرده و گفته بود: این روستا به لحاظ ساخت پلکانی و قدمت تاریخی از روستاهای هدف گردشگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. با این حال و علیرغم این شرایط، آبگیری سد منطقه آثار تاریخی، طبیعت زیبا و چشمه تاریخی منطقه را با تهدید مواجه می کند.

1