23 ژوئن 2024 - 12:35

هشدار سازمان هواشناسی برای آبگرفتگی و سیل

28 اکتبر 2015 - 07:50 dsfr.ir/ht9gh

هشدار سازمان هواشناسی برای آبگرفتگی و سیل
fater24.com
آبگرفتگی معابر سلماس بر اثر بارش شدید باران

سازمان هواشناسی نسبت به باران شدید در 12 استان هشدار داد.

به گزارش سازمان هواشناسی؛ با استقرار جریان های گرم و مرطوب از عرض های جنوبی و ورود زبانه پرفشار سطح زمین از عرض های شمالی و گذر تدریجی امواج تراز میانی جو از روز سه شنبه فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب و غرب کشور تقویت شده و گستره بارش، دامنه های جنوبی البرز و برخی مناطق جنوب غرب کشور را نیز فرا می گیرد.

از روز چهارشنبه با تقویت زبانه پر فشار در نیمه شمالی و از سوی دیگر تقویت جریان های گرم و مرطوب در غرب و جنوب غرب کشور، بر شدت بارش ها در نیمه غربی کشور افزوده می شود. نقشه های آینده نگری بیانگر ماندگاری و تقویت الگوی این جو ناپایدار روی مناطق غربی، دامنه های البرز و سواحل شمال کشور تا اویل هفته آینده است. از این رو در روزهای آینده با تغییر شرایط، اطلاعات فعالیت سامانه بروزرسانی خواهد شد.

با توجه به پیش بینی بارش شدید باران در غرب و شمال غرب کشور در برخی ساعات که همراه با تقویت ابرهای همرفتی و وقوع بارش های تندری (رگبار باران و رعدوبرق)، آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، وقوع شرایط لغزندگی در جاده ها و مه آلود بودن جادهای کوهستانی در نقاط یاد شده بالا به شرح زیر اعلام می شود:

سه شنبه 94/08/05؛ استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، شمال کرمانشاه و شمال اردبیل.

چهارشنبه 94/08/06؛ استان های کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، زنجان، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، گیلان، غرب همدان و شمال قزوین که در مناطق کوهستانی شمال غرب و ارتفاعات البرز بارش برف نیز دور از انتظار نیست.

از این رو توصیه می شود برای حفظ ایمنی احتیاط لازم در تردد جاده ای به سبب لغزندگی ناشی از بارش باران و کاهش دید افقی به علت مه غلیظ در جاده های کوهستانی البرز و تردد در مناطق مستعد بروز سیلاب بکار گرفته شود.

از روز پنجشنبه با تقویت پر فشار سطحی و نفوذ بیشتر آن به عرض های جنوبی تر دمای هوا بتدریج کاهش خواهد یافت و انتظار می رود در ارتفاعات البرز سبب بارش برف شود.

1