10 ژوئن 2024 - 13:08

بی توجهی به ظرفیت های گردشگری سد سیمره

27 اکتبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/dm7vq

بی توجهی به ظرفیت های گردشگری سد سیمره
خبرگزاری مهر
نمایی از سد سیمره

قرار بود سد سیمره میزبان اجرای طرح گردشگری با سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد، وعده ای که به سرانجام نرسید تا همچنان ظرفیت های درآمدزای صنعت سبز در وسعت آبی یکی از مهم ترین سدهای غرب ایران غرق شود.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ امروز گردشگری به یکی از مهم ترین صنایع درآمدزا در دنیا و کشورمان تبدیل شده ولی متأسفانه در این بین استان های محرومی مثل ایلام به دلیل نبود امکانات و محرومیت های اقتصادی از درآمد این صنعت بی بهره هستند.

سد سیمره و دریاچه این سد واقع در شهرستان بدره که هم اکنون آبگیری شده موقعیت بسیار عالی برای گردشگران در دل کوه های استان ایلام فراهم کرده ولی متأسفانه به خوبی از این ظرفیت برای توسعه گردشگری استفاده نمی شود. وجود دریاچه در کنار زیبایی های طبیعی، پرندگان مهاجر، آثار تاریخی و ... باعث شده سد سیمره یکی از مهم ترین ظرفیت های گردشگری استان باشد که به دلیل نبود امکانات در کنار معرفی نشدن مناسب، هم اکنون میزبان گردشگران چندانی نیست.

طی سال های اخیر یک طرح بزرگ گردشگری قرار بود در سد سیمره اجرایی شود که علاوه بر تحول در بخش گردشگری استان، بخش مهمی از درآمد آن نصیب مردم شود که البته این طرح هنوز در حد حرف و کاغذ مانده و اجرایی نشده است. این طرح قرار بود توسط بخش خصوصی در چند بخش اجرایی شود که اجرای آن می توانست در توسعه گردشگری استان و افزایش بازدید گردشگران از سد سیمره مؤثر باشد ولی برای اجرای این طرح گویا هنوز بخش خصوصی پای کار نیامده است.

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام با اشاره به ظرفیت های بزرگ سد سیمره اظهار داشت: یکی از مهم ترین مناطق گردشگری استان ایلام رودخانه و سد سیمره است.

وی گفت: قرار بود طرح جامع گردشگری سد سیمره توسط بخش خصوصی اجرایی شود که فعلا این مهم محقق نشده ولی به طور قطع میراث فرهنگی از هرگونه سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان حمایت می کند. سرمایه گذاری در منطقه سیمره برای ایجاد امکانات و ورود گردشگران از توجیه اقتصادی برخوردار است که نیازمند حضور سرمایه گذار بخش خصوصی است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات میراث فرهنگی جوابگوی حل مشکلات و زیرساخت های بخش گردشگری نیست، گفت: در این زمینه باید مسئولان استانی در اختصاص اعتبارات توجه ویژه ای به گردشگری استان داشته باشند. ایجاد زیرساخت های لازم در مناطق نمونه گردشگری استان ایلام و مناطقی مثل سیمره نیازمند همکاری بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی مختلف است. قطعا ایجاد زیرساخت های لازم گردشگری در مناطق نمونه گردشگری استان ایلام و مناطقی مثل سیمره نیازمند همکاری بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی مختلف است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام با بیان اینکه میران فرهنگی استان ایلام طرح های مختلفی در بحث زیرساخت های گردشگری استان در دست احداث دارد، گفت: راه دسترسی از جمله مهم ترین نیازهای مناطق گردشگری استان است. دریاچه سد سیمره فرصتی بی نظیر برای توسعه گردشگری استان است و میراث فرهنگی ایجاد امکانات و توسعه فعالیت های گردشگری این منطقه را در اولویت قرار داده است.

رضا محمدی از کارشناسان گردشگری استان ایلام نیز اظهار داشت: مشکل اصلی گردشگری سد سیمره در واقع مشکل اصلی کل گردشگری استان یعنی همان نبود سرمایه گذار و کمبود امکانات است. هنوز بسیاری از جاذبه های بکر و طبیعی پشت سد سیمره برای گردشگران معرفی نشده و اجرای طرح جامع گردشگری مستلزم یک مطالعه همه جانبه است.

محمدی با اشاره به اینکه مهم ترین ویژگی منطقه وجود رودخانه پر آب سیمره است، گفت: می توان از طریق رودخانه سیمره ورزش های جت اسکی و قایق سواری را در محل سد سیمره راه اندازی کرد. هم چنین؛ ایجاد راه دسترسی، احداث آلاچیق های متنوع، کمپ های گردشگری و... در کنار سد سیمره باعث توسعه گردشگری این منطقه و استان می شود.

وی افزود: دارا بودن آب و هوای مناسب در منطقه سیمره لزوم برنامه ریزی برای رونق گردشگری آبی را در استان الزامی کرده و اگرچه گردشگران در ایام زمستان نمی توانند در دریا شنا کنند اما سایر فعالیت های تفریحی دریایی نظیر جت اسکی، قایق سواری و ... به دلیل آرام بودن رودخانه قابل انجام است.

فتح الله سلیمانی مدیر امور شیلات جهاد کشاورزی استان ایلام نیز اظهار داشت: سد سیمره یکی از مهم ترین ظرفیت ها برای توسعه آبزی پروری در استان است و هم اکنون امور شیلات استان برنامه های مختلفی برای محقق کردن برنامه های این بخش دارد. اولین اقدام نیز رهاسازی 100 هزار بچه ماهی در سد سیمره به منظور تقویت آبزی پروری، توسعه فعالیت های ماهیگیری و ... بوده است.

سلیمانی با اشاره به اینکه توسعه فعالیت های آبزی پروری خود گامی مؤثر در راستای جذب گردشگر است، افزود: سد سیمره دارای ظرفیت های بسیار زیادی است که توسعه هر یک از این بخش ها برای بخش دیگر مهم است.

سد سیمره به عنوان پروژه بزرگ ملی هم اکنون بعد از سال ها آبگیری شده و علاوه بر عواید خود پروژه، فرصت های بی نظیری در بخش کشاورزی، آبزی پروری، تولید برق، گردشگری و محیط زیست در استان فراهم شده است.

دریاچه سد سیمره به طول 10 کیلومتر، از حیث جغرافیایی زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در این استان شده است و پرندگان مهاجر این سد، بیشتر از گونه های حواصیل خاکستری، ماهی خورک ابلق، چنگر، باکلان، اگرت سفید و اردک سرسبز هستند.

سد سیمره حدفاصل دو استان ایلام و لرستان و در 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره احداث شده و سالانه ظرفیت تولید 850 میلیون کیلووات انرژی برق را دارد و با اجرای نیروگاه این طرح ضعف ولتاژ شبکه برق استان های غرب کشور به طور کامل برطرف می شود.

رودخانه سیمره از تلاقی رودخانه های قره سو و گاماسیاب شکل گرفته و در مرز ایلام و لرستان جریان داشته و تا انتهای حوزه کرخه 650 کیلومتر طول دارد.

1