2 مارس 2024 - 06:36

سفارت ایران در لندن بازگشایی شد

24 اوت 2015 - 09:30 dsfr.ir/z511l

سفارت خانه های ایران و انگلیس دیروز 1 شهریور 94 مصادف با 23 آگوست 2015 در تهران و لندن بازگشایی شد.

پیش از این تابلوهای سفارت سوئد به عنوان دفتر حافظ منافع انگلیس در تهران بر سردر سفارت انگلیس نصب بودند که دیروز تابلوهای سفارت بریتانیا به جای آن ها با نصب تابلوی نقره ای رنگ "سفارت بریتانیا" بر دیوار بیرونی این سفارت نصب شد و بر این اساس سفارت انگلیس در تهران مجددا فعالیت خود را پس از گذشت حدود 4 سال از سر گرفت.

وزیر خارجه انگلیس که برای بازگشایی سفارت این کشور به تهران سفر کرده است، پیش از ظهر دیروز وارد ساختمان این سفارت شد. فیلیپ هاموند توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 را یک اتفاق بزرگ توصیف کرد که نشان دهنده قدرت دیپلماسی است. وی با اشاره به حادثه ورود جمعی از دانشجویان ایرانی به این سفارت خانه در سال 2011 آن را یک مسأله ناراحت کننده دانست و گفت:  از زمان روی کار آمدن رییس جمهور روحانی مسائل گام به گام تغییر کرده است.

حضور گسترده خبرنگاران داخلی و خارجی در اطراف سفارت انگلیس در تهران چشمگیر بود. همچنین حضور تعداد زیادی از کارکنان نیروی انتظامی و مردم عادی در خیابان فردوسی و اطراف سفارت انگلیس قابل توجه بود. هنگام ورود وزیر خارجه انگلیس به سفارت این کشور یک دستگاه نیسان به یک باره خراب شد که ماموران نیروی انتظامی با هل دادن آن را از جلوی در سفارت کنار بردند.

مراسم بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران منحصر به حضور فیلیپ هاموند وزیر خارجه این کشور و تعدادی از مقام های انگلیس در محل سفارت و انجام امور اداری شد و هیچ مسئول بلندپایه ایرانی هم در این مراسم حضور نیافت. هم چنین مراسم بازگشایی سفارت ایران در لندن نیز با حضور محمدحسن حبیب الله زاده کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس و مهدی دانش یزدی معاون اداری و مالی وزارت خارجه انجام شد.

محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در حاشیه نشست علمی مذاکرات هسته ای و علوم سیاسی در ایران که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در مورد بازگشایی سفارت انگلیس در تهران، اظهار کرد: از قبل قرارمان این بود که روابط مان را با کشورهای مختلف دنیا به جز استثناهایی که وجود دارد عادی سازی کنیم، سفارت انگلیس را نیز ما نبستیم بلکه خودشان بستند و امروز انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی به نقش سازنده ایران در منطقه و جهان پی برده اند و حضور آنها در ایران نشان دهنده این واقعیت است.

1