رونق هنر سوخت نگاری در خراسان جنوبی

17 دسامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/il0a9

هنر سوخت نگاری

بانوی هنرمند بیرجندی با راه اندازی کارگاه سوخت نگاری علاوه بر شناساندن این هنر توانسته درآمدزایی داشته باشد.

حسین عباس زاده معاون صنایع دستی استان در این باره گفت: «عفت آرزم جو از جمله هنرمندان جوان خراسان جنوبی است که با استفاده از آتش بر تن بی جان چوب درختان، تصاویری گویا و پر مفهوم خلق می کند.»

عباس زاده ادامه داد: «آرزمجو ۱۲ سال از عمرش را با استفاده از چوب خلق هنر کرده و امروز توانسته از بستر شرکت تعاونی و راه اندازی آموزشگاه، برای ۲۰ نفر اشتغال ایجاد کند.»

امروز این حرفه زیبا در بسیاری از شهرها و استان ها با دستان پرتوان جوانان و نوجوان خودنمایی می کند. جوانان و حتی بانوان زیادی در خراسان جنوبی به این حرفه روی آورده اند تا هنرشان را بر تنه بی جان درختان حک کرده و از آن تصویری خلق کنند که گویای دنیایی از مفهوم است.

عباس زاده با بیان اینکه این کار در سبک های مختلف ساده و پیشرفته انجام می شود، گفت: «بیشتر هنرمندان در سبک های پیشرفته کار می کنند که این امر رقابت را افزایش می دهد.»

او ادامه داد: «سبک پیشرفته نوعی طراحی با حجم سه بعدی بوده که در هنگام دست کشیدن روی کار، سطح یکسان است اما از دور پلکانی دیده می شود.»

سوخته کاری روی چوب یا سوخت نگاری هنری با سابقه ای دیرینه است که اشکال گوناگون در اعصار مختلف اجرا شده است. روش اجرای آن اغلب به صورت داغ گذاری بوده به این صورت که فلزی را در آتش گداخته و آن را روی چوب قرار می داده اند. 

هنر سوخت روی چوب، در ایران هنری به جای مانده از عهد صفویان است که در اوایل به صورت سوخت روی چرم انجام می شد، به این صورت كه ابتدا طرح مورد نظر را روی چرم منتقل می کردند و سپس با استفاده از میله های داغ طرح مورد نظر را می سوزانند و از این کار بیشتر بر روی جلد كتاب قرآن به كار می رفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1