19 نوامبر 2019 - 07:17

امضای پیمان خواهرخواندگی ژئوپارک قشم و ژئوپارک چین

11 سپتامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/wa4wy

امضای پیمان خواهرخواندگی ژئوپارک قشم و ژئوپارک چین
mehrnews.com
ژئوپارک جهانی قشم

معاون گردشگری منطقه آزاد قشم از امضای تفاهم نامه همکاری و اعلام خواهرخواندگی ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک جهانی دونهوانگ چین در خلال ششمین کنفرانس ژئوپارک های آسیا اقیانوسیه خبر داد.

مرتضی شیخ زاده ضمن اشاره به دستور ویژه مدیرعامل سازمان مبنی بر توسعه همکاری های بین المللی ژئوپارک جهانی قشم افزود: امری کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم به عنوان تنها ایرانی حاضر در تیم ارزیابان رسمی شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو که در راستای ارزیابی وضعیت ژئوپارک های جهانی وضعیت ژئوپارک Dunhuang در کشور چین حاضر است، این تفاهم همکاری و اعلام خواهرخواندگی را امضا کرده است.

مقامات دو ژئوپارک جهانی قشم و دونهوانگ چین در این تفاهم بر انجام پروژه های مشترک و همکاری های دوجانبه در زمینه ارتقای سطح کیفی ژئوپارک ها و تبادل ژئوتوریست تاکید کردند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اعلام آمادگی مقامات ژئوپارک جهانی دونهوانگ برای بازدید از قشم در اوایل سال جدید میلادی و آشنایی با تجربیات ژئوپارک جهانی قشم، ادامه داد: به گفته مدیر ژئوپارک جهانی قشم در این دیدار فرماندار دونهوانگ ضمن اشاره به روابط مستحکم سیاسی و اقتصادی دو کشور و شباهت های فراوان این دو ژئوپارک, آمادگی خود را برای میزبانی از مقامات سازمان منطقه آزاد قشم در ژئوپارک دونهوانگ اعلام و ابراز امیدواری کرده است که این دو منطقه بتوانند در زمینه های گوناگون همکاری ثمربخشی داشته باشند.

به گفته شیخ زاده؛ ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک جهانی دونهوانگ در زمینه های مختلف زمین شناختی و طبیعی و همچنین ظرفیت های جذب و توسعه گردشگری شباهت های بسیاری دارند و با عقد این پیمان خواهرخواندگی زمینه انتقال دانش، تجربه و تخصص بین این دو ژئوپارک فراهم می شود.

درصدد هستیم با خواهرخواندگی این دو ژئوپارک، زمینه برای حضور هدفمند و بیش از پیش گردشگرانی از کشور چین در قشم فراهم شود و این تفاهم نامه به توسعه همه جانبه دو ژئوپارک کمک کند.

گفتنی است ژئوپارک دونهوانگ (Dunhuang) در شمال کشور چین واقع شده و با مساحتی حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع، دارای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت است. چشم اندازهای اصلی این ژئوپارک جهانی کشور چین فرسایشی و بیابانی است و از نظر چشم انداز زمین شناسی و وسعت، شباهت زیادی به ژئوپارک جهانی قشم دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1