3 اکتبر 2021 - 04:57

تأثیر سوانح ریلی بر میزان سفرهای گردشگری ایرانیان به ترکیه

5 اوت 2015 - 16:30 dsfr.ir/pb92v

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ضمن اشاره به توقف حرکت قطارهای ایرانی به ترکیه گفت: بر فرض که حرکت قطارها ادامه یابد اما به طور حتم ذهنیت حوادث پیش آمده در سفرهای ریلی بی تاثیر نیست.

محمدحسن کرمانی، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: درباره بحث انفجار در قطارهای ترکیه و یا اتفاقات سیاسی آن باید گفت که هرگونه احساس ناامنی در گردشگران روی صنعت توریست ترکیه تاثیر می گذارد چون معمولا گردشگری یکی از مقولات شکننده است.

وی درباره صحبت هایی که با اعضای این انجمن درباره تاثیر اتفاقات سیاسی و انفجار قطارها در ورود توریست ایرانی به ترکیه داشته گفت: برخی از اعضا احساس می کنند که تعداد مسافران خروجی به سمت ترکیه تنزل پیدا کرده است. به همین دلیل می پرسیدند که کدام مقصد را می توان جایگزین کرد. شاید در آینده این سیاست به وجود آید که به جای ترکیه مقصد جدیدی تعریف شود. البته سفر به ترکیه عوامل مهمی دارد که در طول زمان ایجاد شده است. مانند تنوع در خدمات و امکانات.

کرمانی بیان کرد: به نظر می آید اتفاقات و موضع گیری های سیاسی ترکیه ادامه پیدا می کند و به این سرعت نیز تمام نمی شود در این صورت به طور قطع شرایط روی توریسم این کشور تاثیر می گذارد و منطقی است که اگر دولت ترکیه شرایط جدیدی را ایجاد نکند، سفر ایرانی ها نیز به این کشور کمتر شود و آنها مقصد جایگزین را انتخاب کنند.

کرمانی درباره تورهای گردشگری ریلی به سمت آنکارا در حال حاضر لغو شده است گفت: بر فرض که حرکت قطارها ادامه یابد اما به طور حتم ذهنیت حوادث پیش آمده در قطارهای ترکیه بی تاثیر در سفرهای ریلی نیست. چون مسیر آن نیز از مناطقی بوده که در آن درگیری های متعدد به وجود آمده است. بنابراین احتمال انفجارهای بعدی نیز وجود دارد.

در روزهای اخیر و بعد از انفجار روز هشتم مرداد ماه در قطار آنکارا-تهران، قطار دیگری که از ایران برای برگرداندن مسافران قطار سانحه دیده عازم ترکیه شده بود مجددا دچار انفجار شد. سخنگوی شرکت حمل و نقل ریلی رجا گفت: تا امنیت مسیر راه آهن در ترکیه برقرار نشود، ایران به ترکیه قطار جدیدی نمی فرستد.

محمدجواد عطرچیان مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در این رابطه گفت: به رانندگان ایرانی توصیه می شود تا آنجا که ممکن است شب ها کمتر از مرز ایران به طرف ترکیه بروند.

1