29 ژانویه 2023 - 16:56

سهم ۱۰ درصدی صنایع دستی از طرح های اشتغال زایی کمیته امداد

11 ژوئن 2018 - 11:00 dsfr.ir/cj9zm

سهم ۱۰ درصدی صنایع دستی از طرح های اشتغال زایی کمیته امداد
yaranews.ir
بازارچه صنایع دستی

سرپرست مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد به مناسبت روز صنایع دستی گزارشی از اقدامات این نهاد و فعالیت های مددجویان اعلام کرد.

علی اکبر خادمی با بیان اینکه از زمان تاسیس این نهاد تا کنون۵۷۱ هزار و ۵۶۸ طرح اشتغال زایی فعال است، گفت: از این تعداد ۵۸ هزار و ۶۲۲ طرح فعال مربوط به صنایع دستی است. 

وی با اشاره به اینکه در گذشته مددجویان کمیته امداد در صنعت فرش بسیار موفق بودند، گفت: کمیته ای برای تقویت طرح های اشتغال زایی در زمینه صنعت فرش تشکیل شده است تا برنامه جامعی با هدف احیا و توسعه این صنعت در بین مددجویان تدوین شود.

خادمی با اشاره به اینکه طرح های اشتغال زایی در زمینه صنعت فرش پایداری قابل توجهی دارند، گفت: یکی از اقدامات حمایتی کمیته امداد در این زمینه که با هدف افزایش کیفیت فرش انجام می شود، برون سپاری نظارت فنی خدمات تخصصی فرش برای ارتقای توان تخصصی مددجویان کمیته امداد در تأمین مواد اولیه، تولید و فروش فرش دستباف است.

سرپرست مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه افزایش کیفیت و بازار پسند بودن فرش های بافته شده توسط مددجویان در بازاریابی و فروش آن موثر است، اظهار کرد: بخشی از فرش های تولید شده توسط مددجویان کمیته امداد صادر می شود که برنامه هایی برای ارتقای رقابت پذیری در این زمینه در حال تدوین است.

وی ارزش ریالی فرش های بافته شده توسط مددجویان کمیته امداد در سال گذشته را ۸۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حدود ۳۷ هزار طرح اشتغال زایی مربوط در صنعت فرش فعال است که استان های آذربایجان غربی، فارس و کرمان به ترتیب بیشترین متراژ تولید فرش دستباف را دارند.

خادمی با اشاره به اینکه هم اکنون سهم بافندگان مددجوی کمیته امداد از بازار فرش کشور پنج درصد است، اعلام کرد: با اجرای برنامه های جدید در زمینه احیای صنعت فرش در میان مددجویان این نهاد این رقم در سال ۱۳۹۸به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

سرپرست مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۳۶ هزار و ۲۰۷ طرح اشتغال زایی برای مددجویان اجرایی شد، افزود: از این تعداد ۱۰ هزار و ۷۳۸ طرح در زمینه صنایع دستی بود.

وی طرح های اشتغال زایی کمیته امداد در زمینه صنایع دستی را شامل تولید فرآورده های چرمی و پوست، حصیربافی، خاتم سازی، دستباف های سنتی رودوزی، زیورآلات، ساخت اشیای مستظرفه وهنری، سفال، سرامیک، کاشی، سنگ تراشی، شیشه گری، صنایع چوب، فلزکاری، ملیله کاری، میناکاری و چاپ سنتی اعلام کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1