واگذاری هتل های دولتی بعد از یک دهه به کجا رسید؟

23 آوریل 2017 - 13:00 dsfr.ir/p72k7

واگذاری هتل های دولتی بعد از یک دهه به کجا رسید؟
enghelab.pih.ir
هتل

«یک دهه می شود که می خواهند هتل های دولتی را واگذار کنند. اما هربار از نیمه ی راه پشیمان شده اند. حالا هم انگار درگیر تعارف شده اند و هتل های دولتی را برای فروش طوری قیمت گذاری کرده اند که کسی نمی تواند بخرد!»

این ها حرف های شماری از تورگردان ها است که از قضا تعدادی شان هم دستی بر آتش هتلداری و هتلسازی دارند و این روزها آنقدر از کمبود هتل های مناسب برای گردشگران سخن گفته اند که می خواهند متولی در نقش منجی گردشگری، سریع تر وارد عمل شود. تا حداقل یک مشکل از ده ها چالش این صنعت را حل کند، مثلا در هیات دولت از حق گردشگری که رییس جمهور به آن بها می دهد، دفاع کند و از وزیر نفتِ مصمم بخواهد زمان نمایشگاه نفت و گاز را از اردبیهشتِ گردشگری ایران خارج کند.

و یا اگر نمی تواند، مهمانان نفتی و گازی را در شهر دیگری گردهم آورد. مثلا شهری مثل بندرعباس، مشهد و یا تبریز که اتفاق هتل خوب کم ندارند، اما روزهای خلوت تری را به نسبت تهران و اصفهان سپری می کنند و یا از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواهد. برای جابجایی مکان جشنواره جهانی فیلم فجر و یا جشنواره فیلم کودک که دقیقا در زمان اوج ورود گردشگران در تهران و اصفهان برگزار می شود، چاره ای بیاندیشد.

ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران می گوید:

بیشتر هتل های چهار و پنج ستاره کشور، دولتی هستند وقتی چنین رویدادهای بین المللی برگزار می شوند، طبیعتا تمام فضای هتل های خوب در اختیار آن رویدادها قرار می گیرد. هتل هایی که باید به بخش خصوصی واگذار می شدند تا از حصار رفتارهای سلیقه ای خارج شوند.

موضوع واگذاری هتل ها و اقامتگاه های دولتی از سال ۸۷ با ابلاغ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به جریان افتاد، همان زمان مهدی جهانگیری که معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود این خبر را اعلام کرده و گفته بود که «از یک سال قبل تر برای این موضوع برنامه ریزی شده و قرار است هتل ها با فراخوان به سرمایه گذاران ارائه شوند و پس از مزایده در اختیار بهترین متقاضی قرار گیرند.»

بنا به اظهارات جهانگیری در آن سال ها، سرمایه گذاران ترکیه و فرانسه متقاضی آن هتل ها بودند.

نزدیک به یک دهه از آن ماجرا گذشته، اما هتل های دولتی هنوز تحت مدیریت صاحبان قدیمی خود اداره می شوند و تغییری در اوضاع شان حاصل نشده است.

درحال حاضر مهمترین هتل های ۴ و ۵ ستاره کشور در اختیار بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، بنیاد تعاون ناجا و سازمان تامین اجتماعی و البته بخشی از مهمانسراهای جهانگردی نیز در اختیار صندوق بازنشستگی کشور است که از بین آنها تا کنون سه گروه رسما برای واگذاری اعلام آمادگی کرده اند.

هرچند به گفته محمود بنکدارنیا عضو جامعه تورگردانان منتقد دیگر سیستم هتلداری کشور ، قیمت این هتل ها به گونه ای تنظیم شده که تا کنون نظر مشتری را به خود جلب نکرده است.

او براساس اطلاعاتی که دارد می گوید: بنیاد مستضعفان دو هتل ۵ و ۴ ستاره اش را به ترتیب یک هزار و ۵۰۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان به مزایده گذاشته است. از طرفی بنیاد شهید هتل شهر اصفهان را به قیمت ۵۰۰ میلیارد تومان وارد مزایده کرده و مجموعه هتلی بنیاد تعاون ناجا نیز یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان نرخ گذاری شده است. ظواهر از این قرار است که انگار گفته اند این هتل ها را بفروشید، ولی قیمت ها را طوری تنظیم کرده اند که فروش نرود.

پورفرج رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان با غیرمعقول خواندن این قیمت ها می گوید: سرمایه گذار باید بداند اگر قرار است این همه هزینه کند نهایت تا ۱۰ سال آینده بازگشت خواهد داشت. متاسفانه محاسبات نشان می دهد با توجه به شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری حال حاضر، حتی نوه من هم نمی تواند این بازگشت سرمایه را ببیند، دست کم باید بیش از ۳۰ سال صبر کرد تا این پول برگردد.

او ادامه می دهد: هتل های دولتی معمولا سلیقه ای مدیریت می شوند و تناقض هایی را در بازار اقامت و رقابت ایجاد کرده اند. قیمت اجاره اتاق در این هتل ها برای شرکت های گردشگری وابسته، همیشه پایین تر محاسبه شده که رقابت ناسالمی را ایجاد کرده است. همواره هم اولویت این هتل ها، اجاره اتاق به بخش های دولتی و همکاران شان است تا بخش خصوصی.

پورفرج می گوید: اگر بخواهیم کمبود در بخش اقامت را با ساخت هتل های جدید جبران کنیم با مشکلات پیچیده تری روبرو می شویم. متاسفانه با وجود وعده هایی که برای حمایت داده می شود، شرایط برای ساخت هتل پیچیده تر شده است. در گذشته اگر ۲۰ درصد از هتل ساخته می شد، امکان دریافت تسهیلات بانکی وجود داشت، ولی اکنون طبق تفاهمی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارد باید ۴۰ درصد هتل ساخته شود تا بتواند آن تسهیلات را دریافت کند.

اگر بخش خصوصی گردشگری این همه سرمایه داشت که درخواست تسهیلات نمی کرد. از طرفی اسناد ضمانتی را افزایش داده اند که این کار را دشوار کرده است، صندوق توسعه ملی هم شرایط پیچیده ای برای پرداخت وام دارد، اگر اینطور نیست این صندوق آمار دقیق و شفاف بدهد که چند سرمایه گذار گردشگری موفق شده اند بدون دردسر تسهیلات دریافت کنند و با مشکل هم مواجه نشده اند؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1