هتلداری در هفته ای گذشت

20 ژوئیه 2015 - 14:30 dsfr.ir/l91t1

در هفته ای که گذشت اگرچه مهم ترین خبر هفته پی ریزی طرحی موسوم به 14 معصوم برای ساخت هتل هایی با ظاهر کپرمانند با امکانات 5 ستاره در مناطق خاص بود؛ اما بازهم یادی از نخستین مهمانسرای مدرن ایران شد که هنوز در پیچ و خم واگذاری به بخش خصوصی در حال نابودی است.

هتلی که تاریخ و هویتش قربانی بی توجهی مسوولان است
هتل آبعلی تهران به عنوان نخستین بنای بتنی کشور و اولین مهمانسرای سبک مدرن ایران همچنان گرفتار بی توجهی مسوولان است تا آنجا که تنها متروکه ای از آن بجا مانده است. این هتل که ساختمان و محوطه آن نخستین اقامتگاه با ویژگی مهندسی و باغ سازی در ایران است در 45 كیلومتری شرق تهران و بر فراز شهر آبعلی قرار دارد و قدمت آن به سال 1312 می رسد. پس از انقلاب اما در قالب فضایی فرهنگی به بنیاد مستضعفان و جانبازان سپرده شد و مدتی نیز در قالب اردوگاه فعال بود اما امروز با آنکه سالهاست در لیست آثار ملی قرار گرفته، متروکه ای بیش نیست.

در چند سال اخیر هم بحث های متعددی درباره واگذاری آن به بخش خصوصی صورت گرفت اما نه در عمل اتفاقی رخ داد و نه آنکه بنیاد مستضعفان به عنوان متولی فعلی گامی در جهت جلوگیری از تخریب آن بر می دارد. این همه در حالی است که به گفته مسئولان یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف زیرساختی در شهرستان دماوند در زمینه امور گردشگری، فقدان مراکز اقامتگاهی است که اگر تولیت هتل آبعلی به بخش خصوصی واگذار شود، آنگاه می‏ توان از طریق ساماندهی این اثر زیبای تاریخی، آن کاستی بزرگ را نیز مرتفع ساخت.

ساخت هتل های پنج ستاره در طرح 14 معصوم
بنا بر اعلام رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار است هتل هایی که ظاهر کپرمانند دارند اما در داخل دارای امکانات هتل 5 ستاره می باشند در قالب طرحی با عنوان 14 معصوم ساخته شوند.
مسعود سلطانی فر در این باره گفت: در طرح 14 معصوم که با تامین اعتبار اجرایی می شود، 14 نقطه دارای ظرفیت گردشگری از جمله مناطق کویری انتخاب شدند تا با ایجاد هتل هایی که ظاهر کپرمانند دارند اما در داخل امکانات هتل 5 ستاره را دارا هستند به گردشگران داخلی و خارجی ارائه خدمات شود. نام 14 معصوم نیز به دلیل قداست این نام و نیز ایجاد انگیزه برای این طرح در نظر گرفته شده است.

صدور رای کمیسیون ماده 100 برای هتل اسپیناس
بر اساس رای کمیسیون ماده 100 درباره هتل اسپیناس 2 (هتل بهرود) جریمه ای متوجه این هتل نخواهد شد.
اسماعیل دوستی، عضو شورای شهر تهران گفت: بر اساس رای صادره کمیسیون ماده 100 سازه ای که 1350 مترمربع است و در بالای هتل ساخته شده به عنوان نما و استخر برکه مانندی که ایجاد شده با بررسی های صورت گرفته و تشخیص کمیسیون، تراکم محسوب نشده و جریمه ای به آن تعلق نمی گیرد. شهرداری منطقه 2 موظف شده است ضمن رعایت همه اصول موضوع را بررسی کند که اگر خلافی از تراکم صورت گرفته به طور مجدد به کمیسیون ماده 100 داده شود که بار دیگر با خلافی در رابط با این موضوع مواجه نشویم.

1