17 نوامبر 2019 - 18:48

اظهارات متفاوت درباره منشأ گرد و غبار خوزستان

14 فوریه 2017 - 14:00 dsfr.ir/ws8ym

اظهارات متفاوت درباره منشأ گرد و غبار خوزستان
خبرآنلاین
گرد و غبار در اهواز

بیشتر منشأ گرد و غبار امسال در استان #خوزستان، مربوط به منطقه #هندیجان در جنوب شرق #اهواز است.

"مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار"

مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار روز گذشته در گفت و گو با ایسنا با تأکید بر اینکه در حال حاضر تالاب های هورالعظیم و شادگان در بروز گرد و خاک خوزستان تأثیرگذار نیست، در مورد منشأ داخلی گرد و خاک خوزستان گفت: بیشتر منشأ گرد و غبار امسال در استان خوزستان، مربوط به منطقه هندیجان در جنوب شرق اهواز است که به دلیل خشکسالی حاکم بر جنوب خوزستان، این منطقه در صورت افزایش سرعت باد، به عنوان منشأ گرد و غبار عمل می کند.

ضیاءالدین شعاعی در حالی از بی تأثیربودن تالاب های هورالعظیم و شادگان در بروز گردوغبار در استان خوزستان خبر می دهد که بنا به اعلام رسمی سازمان جنگل ها و مراتع، 46 هزار هکتار از کانون های بحرانی گرد و غبار مربوط به تالاب های خشک شده در خوزستان است و بر همین اساس، خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور اوایل هفته جاری با اشاره به اینکه یک میلیون هکتار اراضی تالابی خشک و تبدیل به کانون گرد و غبار در کشور شده است؛ تصریح کرد: مادامی که حقابه تالاب ها تأمین نشود نمی توان گرد و غبار را مهار کرد.

معصومه ابتکار هم هفته گذشته در هفتمین جلسه کمیته راهبردی مقابله با گرد و غبار گفت: به دلیل شرایط خاص استان خوزستان و به منظور حفظ سلامت مردم، با وزارت نیرو مکاتبه ای خواهیم داشت که در صورت امکان برای تالاب های این استان، ظرفیت بیشتری از میزان حقابه تعیین شده، اختصاص داده شود. شعاعی همچنین با بیان اینکه برنامه های ما برای کنترل کانون های گرد و غبار اهواز تنظیم و آماده شده است، گفت که محدودیت های اعتباری مانع این شده که بتوانیم این برنامه ها را عملیاتی کنیم و چشم به راه اعتبارات دولت هستیم. او افزود: در استان خوزستان حداقل باید روی 300 هزار هکتار از اراضی کار کنیم اما اعتبارات کافی نیست، بنابراین به دولت پیشنهاد دادیم به رغم کمبودهای مالی، اولویت هایی به این بحث قائل شوند. این در حالی است که هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه را ملزم به تأمین اعتبارات لازم برای مقابله با گرد و غبار در خوزستان کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1