ایران زیر ذره بین سرمایه گذاران گردشگری دنیا

8 فوریه 2017 - 00:40 dsfr.ir/bw2im

ایران زیر ذره بین سرمایه گذاران گردشگری دنیا
نامشخص
کنفرانس تخصصی و بین المللی سرمایه گذاری در هتل داری و گردشگری

ایران راحت ترین کشور برای سرمایه گذاری نیست، اما بسیار نویدبخش است.

"سرمایه گذاران خارجی"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری در هتل های مطرح امارات و فرانسه در جریان برگزاری کنفرانس تخصصی و بین المللی سرمایه گذاری در هتل داری و گردشگری که با حضور جمعی از سرمایه گذاران خارجی و داخلی در تهران برگزار شده، در میزگردی به بررسی فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در ایران پرداختند.

«استیون داینز» که مدیریت این پنل را بر عهده داشت به عنوان یک هتل دار سوالات تخصصی را از مدیران حاضر پرسید تا سرمایه گذارانی که مدت هاست در رفت و آمد به ایران هستند، به پاسخ ابهامات خود دست یابند.

این در حالی بود که در این میزگرد تخصصی هیچ یک از مقامات مرتبط در وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان های تجاری سازی و سرمایه گذاری خارجی و همچنین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور نداشتند.

فرانسه، سدشکن سرمایه گذاری گردشگری در ایران

مدیر برند اکور فرانسه که از سال 2016 رسما کار در ایران را آغاز کرده و پروژه بلندمدتی برای ایران دارد، به عنوان گروه سدشکن سرمایه گذاران خارجی گفت: این کشور بهتر از آنچه فکر می کنید آماده است. سایت های خوبی دارد، طبقه متوسط پویایی دارد و همین طور افراد تحصیل کرده. سنت گردشگری در تاریخ ایران نیز از گذشته وجود داشته، اما مشکل اصلی آن نبود ارتباط بین سرمایه گذار خارجی و هتل داران است. شاید کار ما در ایران به این خاطر پیش رفت که شریک ایرانی مان حاضر به پذیرش ریسک شد.

فراموش کرده اند 50 سال در ایران هتل بسازند!

«باسم ترکاوی»، مشاور ارشد اقتصادی و سرمایه گذاری در پاسخ به سوالی درباره دلایل عقب ماندن ایران در توسعه هتل و اینکه اکنون چگونه این دلایل از بین رفته و آیا 50 سال فراموش کرده بودند در ایران هتل بسازند؟ گفت: قطعا دلایلی وجود دارد که خارج از کنترل ما است. وضعیت سیاسی نقش مهمی را ایفا کرده که کشور غنی مثل ایران 40، 50 سال عقب بماند، هر چند سال های اخیر تغییراتی آغاز شده، اما چالش هایی بوده که امیدوارم کمرنگ شود. برخی از عواملی در اختیار خودمان است، مثل ریسک کردن. همانند برند "روتانا" که در زمان پرچالشی به ایران آمد.

این مشاور اقتصادی گفت: ما سعی می کنیم سرمایه گذاران خارجی را توجیه کنیم که این بازار امن است و مقررات زیادی در حمایت از سرمایه گذاران خارجی دارد. البته باید عذرخواهی کنم به خاطر این حرفی که می زنم. ایرانیان در ارتباط برقرار کردن قوی نیستند. این پیام باید به مردم جهان برسد. خیلی ها علاقه مندند، ولی نمی دانند. او تأکید کرد: شفاف نبودن جوّ سیاسی و نبود تفاهم درک متقابل، عامل این عقب ماندگی ها شده است.

بانک های ایرانی خوب وام نمی دهند

وی همچنین به چالش نقدینگی در ایران اشاره کرد و گفت: بانک های ایرانی خوب وام نمی دهند، اما ما در بررسی هایمان از این بازار متوجه جریان داشتن ثروت زیادی شده ایم که به صورت سنتی سرمایه گذاری می شود. اشخاصی مثل ما باید سرمایه گذاران را توجیه کنند که ورود به این صنعت چه منافعی دارد.

مدیرعامل برند فرانسوی نیز در تأیید این سخنان گفت: باید نشان دهیم در طی زمان هر اتفاق سیاسی که رخ دهد، توسعه گردشگری جزو اولویت های دولت ایران خواهد بود. باید کاری کنیم ایران وارد حلقه توسعه شود، وقتی ثبات ایجاد شود مسیر ناخودآگاه ادامه پیدا می کند.

«عمر ایسوان» که خودش مدیریت یک برند هتلی را به عهده دارد، در ادامه این سوال را مطرح کرد که چه گام های کلیدی برای بهبود وجهه ایران باید برداشته شود و چگونه می توان تمام این تمایل را به جریان نقدینگی تبدیل کرد؟

«پونت چاتوال» که به نسبت سایرِ سرمایه گذاران خارجی تجربه موفقی در ایران نداشته، در پاسخ گفت: دولت باید اموال دولتی را به صورت لیزینگ به مدت 50 سال به بخش خصوصی واگذار کند، چرا که سرمایه گذاری هزینه دارد. تورم دو سال پیش در ایران 35 درصد بود که میزان بهره با تورم هیچ هماهنگی ندارد. برای جذب سرمایه گذار باید اول این زیرساخت ها را آماده کرد تا سازمان های جهانی و سرمایه گذاران مجاب شوند که به ایران بیایند.

وی اظهار کرد: یقینا در این مسیر مسائلی است که در اختیار ما و دولت نیست. امروز سرمایه بیشتر وارد اروپا می شود تا سایر کشورها، چون نرخ بهره بلندمدت کمتر از یک و نیم درصد است.

چشم انداز 20 ساله ایران ناقص است

مدیر برند اماراتی نیز در ادامه درباره چشم انداز گردشگری کشورمان سخن گفت و افزود: خیلی درباره این چشم انداز و جذب 20 میلیون گردشگر صحبت می شود، اما سرمایه گذاران باید بدانند این برنامه چگونه قرار است محقق شود؟ هر چیزی که برای ایجاد بستر سرمایه گذاری لازم است باید شفاف شود. البته کارهای خوبی در ایران برای گردشگری انجام شده، ویزای فرودگاهی صادر می شود و دولت در مسیر درستی قرار گرفته، اما برنامه عملیاتی نقص دارد.

وی اضافه کرد: کشورهایی چون سنگاپور، مالزی و منطقه هنگ کنگ متخصصان خوبی در این زمینه دارند که قطعا دولت ایران می تواند به تجربه آن ها استناد کند. در همین سالن هم مشاوران خوبی نشسته اند که می توان از حضور آن ها بهره برد.

«باسم ترکاوی» درباره اشتیاق برای وارد کردن دانش گردشگری به ایران توضیح داد: وقتی وارد این بازار شدم، فهمیدم دانش درباره گردشگری در ایران خیلی کم است. این بازار به برنامه های مبتکرانه نیاز دارد. ایران کشوری با زیرساخت های غنی است که خیلی از کشورها آن را ندارند. چالش اصلی این است که رویکرد جامع نسبت به گردشگری وجود ندارد.

سرمایه گذار فرانسوی نیز با تأیید ضعف ارتباطی ایران و شفاف نبودن چشم انداز توسعه گردشگری اظهار کرد: ما در گردشگری فقط روی خارجی ها متمرکز شده ایم، درحالی که بازار داخلی بسیار مهم و باظرفیت است. در عین حالی که روی آموزش هتل داری کار می کنیم، باید هتل های دیگری با ستاره های کمتر بسازیم. نمی توانیم فقط هتل پنج ستاره و لوکس بسازیم. باید نقاط کلیدی را در این بازار پیدا کنیم.

اگر مسئول گردشگری ایران بودید ...

«عمر ایسوان»، از مدیرعامل برند هتلی در امارات سوال کرد که اگر مسئول گردشگری ایران شود فرصت های کلیدی را کجا می بیند و اولین نقطه ای که روی آن تمرکز می کند، چیست؟

عمر کدوری گفت: بدون اینکه کسی را ناراحت کنم این موقعیت مثل آن می ماند که بچه ای را در یک شکلات فروشی رها کنیم. به عنوان مدیر یک هتل با این سوال برخورد می کنم. مهمترین کار بازاریابی و برقراری ارتباطات بین المللی است. سعی می کنم تیم مشاورانی برای هر بخش داشته باشم که مسئولیت هر کدام مشخص باشد. این روشی است که همین حالا هم پیش می گیرم.

«باسم ترکاوی» نیز در پاسخ به این سوال که اگر مسئول تأمین مالی و فایناس در ایران باشد برای جذب مستقیم سرمایه گذاری خارجی چه مولفه های کلیدی را در نظر می گیرد پاسخ داد: سعی می کنم به چالش ارتباطات برگردم. ما با هر سرمایه گذاری که صحبت کردیم، نسبت به ایران ابراز تمایل کرده اما ریسک آن را در نظر گرفته است.

او تأکید کرد: ایران راحت ترین جا برای سرمایه گذاری نیست، اما بسیار نویدبخش است و فقط باید صبور بود. چالش هایی هست ولی راه حل هایی هم وجود دارد که هنوز به جهان اعلام نشده است.

این مشاور اقتصادی خطاب به سرمایه گذاران و مسئولان ایرانی گفت: خجالت نکشید، ارتباط برقرار کنید. دیگران باید بدانند در ایران چه خبر است.

«استیون داینز» در ادامه به ابهامات مالیاتی در ایران اشاره کرد و افزود: اقداماتی برای کم کردن مالیات صورت گرفته، اما به نظر می رسد قطعی نیست. تفاوت هایی بین نرخ تورم و سود وجود دارد که پاداش کار را ناامن می کند. شاید در ایران برای بالا بردن نرخ بهره نیازهایی احساس شده، چون به مهار تورم کمک می کند؛ اما به عنوان مقام مسئول اگر واقعا می خواهید مصمم برخورد کنید برای رسیدن به توسعه گردشگری باید برنامه ها و اقدامات مشخصی داشته باشید.

در جمع بندی این نشست که همچنان با ابهاماتی درباره نحوه ورود و خروج اصل پول و سود سرمایه گذاران، اعطای مالکیت صددرصدی ملک و تردید شرکای ایرانی همراه بود، تأکید شد بدون اینکه جاه طلب باشیم باید وضع باثباتی را ایجاد کنیم و با قطعیت نسبت به سرمایه گذاری وارد ارتباطات بین المللی و انتقال امنیت در ایران به جهان شویم.

این همایش تخصصی که امروز (چهارشنبه) پایان می یابد، 30 پروژه گردشگری در ایران را به شرکای خارجی معرفی کرده که برخی از برندهای اماراتی، اسپانیایی و فرانسوی قراردادهای دو جانبه ای را در جریان آن بستند.

1