13 آوریل 2024 - 17:46

دریافت جریمه از مسافرانِ ایرانی برای کنسلی پروازهای آمریکا

30 ژانویه 2017 - 09:00 dsfr.ir/o47ep

دریافت جریمه از مسافرانِ ایرانی برای کنسلی پروازهای آمریکا
شیوار
هواپیمایی قطر ایرویز - ایرباس 380

کنسلی بلیت پرواز به #آمریکا، غیرارادی است که جزو موارد «فورس ماژور» تعریف می شود که به #مسافر ارتباطی ندارد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی از اقدام شرکت های هواپیمایی برای دریافت جریمه از مسافران ایرانی که سفر به آمریکا را تحت تاثیر سیاست های جدید این کشور کنسل کرده اند خبر داد و گفت: به همین منظور امروز (دوشنبه) جلسه فوق العاده ای در سازمان هواپیمایی با حضور شرکت های هواپیمایی که به آمریکا سفر دارند، برگزار می شود.

«محمدحسن کرمانی» گفت: مطلع شدم شرکت های هواپیمایی (اتحاد، قطر، امارات، ترکیش، و ...) که به آمریکا پرواز دارند از مسافرانی که قصد کنسل کردن بلیت خود را داشته اند، تقاضای جریمه کرده اند؛ حتی برخی این جریمه ها را از مسافران گرفته اند، در حالیکه تصمیم دولت آمریکا به مسافران ارتباطی ندارد که حالا بخواهند جریمه آن را بپردازند.

او درباره این که آیا بند حقوقی برای چنین شرایطی تعریف شده که شرکت های هواپیمایی را از دریافت جریمه باز دارد، اظهار کرد: این کنسلی، غیرارادی است که جزو موارد «فورس ماژور» تعریف می شود که به مسافر ارتباطی ندارد. برای همین قرار شد جلسه فوری در سازمان هواپیمایی با حضور نمایندگان شرکت های هواپیمایی که به مقصد آمریکا پرواز دارند، تشکیل شود تا این مساله حل شود.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران همچنین درباره تکلیف تورها و مسافرانی که تحت تاثیر سیاست تحدید ویزا برای اتباع 7 کشور مسلمان از جمله ایران، از سفرشان بازمانده اند، گفت: با توجه به اینکه چند سال پیش دستوری برای ممنوعیت برگزاری تور به مقصد آمریکا از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد، قاعدتا هیچ آژانسی نباید تور آمریکا داشته باشد، اما اگر توری هم وجود دارد باید براساس قرارداد بسته شده با طرف خدماتی در آمریکا، قضاوت و رفتار کرد.

«کرمانی» در عین حال با ابراز مخالفت نسبت به دستوری که چند سال پیش برای ممنوعیت اجرای تور از ایران به مقصد آمریکا توسط رییس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر شد، گفت: سفر انفرادی با گروهی چه فرقی می کند، وقتی مسافر به این مقصد وجود دارد؟ چرا باید ممنوعیتی برای آن قائل شویم تا عمل خلافی صورت گیرد؟ همین شرایط باعث شده اکنون مساله تورها و سفر آمریکا که تحت تاثیر سیاست دولت این کشور قرار گرفته، برای ما مبهم باشد.

وی اعمال ممنوعیت بر اجرای تورهای آمریکا که چند سال پیش صادر شد را نوعی خیانت دانست و افزود: منع این کار نوعی اشتباه بود، چون همان تعداد اندکی که این تورها را اجرا می کردند، اکنون از طریق دبی و یا سایر کشورها، آن تور را اجرا می کنند و کسب و کار و جریان اقتصادی که در کشور خودمان می توانست جریان داشته باشد، به کشورهای دیگری هدایت شده است. این اتفاق برای آنتالیا هم رخ داد.

وی ادامه داد: وقتی تور به مقصد آنتالیا در حال برگزاری است، اعمال محدودیت بر آن چه معنی می تواند داشته باشد؟ نتیجه این خیانت آن شده که هزینه سرباری ایجاد شده که این هزینه فقط به جیب ترکیه رفته است. قطعا این اتفاق یک خیانت بود که تاریخ در آینده آن را مشخص می کند. این حرف عاقلانه نبود که به آنتالیا نروید، ولی از طریق اسپارتا یا "غازیان تپ" بروید!

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران افزود: داستان آمریکا هم مثل آنتالیا شده، کار اشتباه مان این بود که جلوی عملی قانونی را گرفتیم و حالا اسم آن را باید قاچاق بگذاریم. به خاطر همین در شرایط کنونی اگر توری به مقصد آمریکا وجود داشته باشد، موضوع آن برای ما مبهم می شود. تنها توصیه ای هم که در این شرایط می توان داشت تا حقوقی از مسافران ضایع نشود آن است که مجریانِ آن تورها بر اساس قرارداد با طرف خدمات دهنده در کشور مقصد، رفتار کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1