لزوم افزایش باجه های اطلاع رسانی گردشگری

22 ژانویه 2017 - 09:00 dsfr.ir/c86mn

لزوم افزایش باجه های اطلاع رسانی گردشگری
ویکی مدیا
یک کیوسک اطلاع رسانی گردشگری

پراکنده بودن باجه های اطلاع رسانی #گردشگری در #ایران و تعداد انگشت شمار آن ها عملا پاسخگوی نیاز گردشگران نیست.

تبلیغات و اطلاع رسانی در صنعت گردشگری، تلاشی است که از سوی متولیان صنعت گردشگری و در جهت آشنایی با جاذبه های گردشگری با استفاده از ابزارها و امکانات نوشتاری، صوتی و تصویری انجام می شود. این تلاش علاوه بر ترغیب افراد به بازدید از جاذبه های گردشگری، امکان برنامه ریزی دقیق تر را به گردشگران می دهد.

یکی از روش های موثر در این حوزه، قرار دادن باجه های اطلاع رسانی در مبادی ورودی مناطق بوده که می تواند نقش پررنگی را در کاهش هزینه های زمانی و افزایش تجربه خوشایند بازدیدکنندگان ایفا کند. جایگاه این باجه ها در مکان هایی چون فرودگاه ها، ترمینال ها، عوارضی ها، هتل ها و مبادی ورودی شهرها بوده که می توانند اطلاعات کاملی را از گردشگاه ها، بیمارستان ها، آژانس های مسافرتی، نحوه حرکت وسایل نقلیه و مراکز خدماتی در اختیار گردشگران قرار دهند.

این باجه ها با استفاده از فناوری های نوین، امکان به روزرسانی آنلاین داشته و برای گردشگران داخلی و خارجی که به تنهایی و بدون استفاده تور، سفر می کنند و گردشگرانی که دارای معلولیت های شنوایی و بینایی بوده، بسیار پرکاربردند. در کشورهای دیگر، راه اندازی این کیوسک های اطلاع رسانی جزو خدمات شهرداری ها بوده و سرمایه اولیه و ثابتی برای آنها در نظر گرفته می شود.

در ایران با توجه به پراکنده بودن این باجه ها و تعداد انگشت شمار آن ها که در نهایت پاسخگوی نیاز گردشگران هم نیست، متولی خاصی برای آن ها وجود نداشته و به نظر می رسد که سازمان میراث فرهنگی با کمک شهرداری ها می توانند قدم های منسجم تر و مثبت تری را در این حوزه بردارند. هرچند باید بسترهای لازم نرم افزاری نیز در مراکز خدماتی مانند هتل ها و مراکز تفریحی و گردشگری فراهم آید تا تمامی آن ها در یک بستر یکپارچه، اطلاعات را به صورت آنلاین و صحیح میان خود تبادل کنند.

این باجه ها، تاکنون و در مقیاس پراکنده، در استان هایی مانند سمنان، یزد، کاشان و شهرهایی از فارس و اصفهان راه اندازی شده است؛ هرچند در برخی از شهرها نیز پس از راه اندازی، از کارافتاده و نسبت به راه اندازی مجدد آن اقدامی صورت نگرفته است! برنامه ریزی برای فعال کردن این بخش، در کنار بسترسازی جهت حضور گردشگران خارجی، باتوجه به نزدیک شدن فصل بهار و آغاز مسافرت های داخلی نیز بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه اعتماد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1