15 اکتبر 2019 - 12:13

جاذبه های گردشگری استان البرز

17 مارس 2017 - 09:50 dsfr.ir/jt4jb

جاذبه های گردشگری استان البرز
محمد زرگرطالبی
تپه های رنگین کمانی - کویر اشتهارد

استان #البرز که از آن به عنوان #ایران کوچک نام برده می شود در واقع تابلویی از #تاریخ، #فرهنگ و #اقوام ایرانی است.

آب های معدنی، بلندترین گنبد آجری جهان بلندترین و زیباترین تپه های شنی کویری از جاذبه های ایران به عنوان بخشی از جاذبه های بی بدیل کشور محسوب می شود. ایران ضمن برخورداری از جاذبه های زیبا از امنیت بالایی برای گردشگری برخوردار است به گونه ای که امروز ایران امن ترین کشور منطقه خاورمیانه و ارزان ترین کشور در منطقه و جهان محسوب می شود. در گوشه گوشه کشور، چشم اندازهای تاریخی و طبیعی به خوبی جلوه گر است که از آن جمله می توان بخشی از این چشم اندازهای فرهنگی و طبیعی را در ایران کوچک یعنی البرز سرافراز مشاهده کرد.

با این حال ظرفیت های منحصر به فرد تاریخی و گردشگری نیازمند همتی والا برای جذب گردشگران بیشتر از گوشه و کنار جهان است تا بتوان صنعت در پس مشکلات جهانی، فرصتی تازه برای درآمدهای گردشگری و ایجاد اشتغال ورونق اقتصادی کشور از جمله استان البرز به وجود آورد. البرز که از آن به عنوان ایران کوچک نام برده می شود در واقع تابلویی از تاریخ، فرهنگ و اقوام ایرانی است. این سرزمین کوچک که حددود 5 هزار و 800 کیلومتر مربع وسعت دارد، خود به تنهایی دارای موقعیت های مناسب تاریخی و طبیعی است، ظرفیت هایی که هریک دارای جایگاه ویژه گردشگری در ایران و جهان به شمار می رود.

جاده گردشگری کرج - چالوس از جلوه هایی است که سالانه میلیون ها گردشگرداخلی و خارجی از آن گذر و دیدن می کنند، جاده ای که دروازه بهشت شمال ایران است. قرار گرفتن این جاده در کنار سد امیرکبیر و رودخانه خروشان کرج و چشم انداز های طبیعی ارتفاعات البرز خود بیانگر هزاران جلوه زیبای طبیعی و تاریخی است. از قصر تاریخی ناصری تا بقعه امامزاده ابراهیم سپهسالاراز جلوه های تاریخی و فرهنگی جاده کرج - چالوس است.

با نگاهی به موقعیت تاریخی و طبیعی 6 شهرستان طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، کرج و فردیس هر یک دارای ویژگی های گردشگری هستند. طالقان که در میان کوه های البرز محصور است دارای طبیعتی بکر و زیبا و رودخانه ها و منابع آبی منحصر به فرد است، طالقان دارای جاذبه های فرهنگی و تاریخی ارزشمند و دیدنی است. زیبایی های طالقان چهار فصل است و در هر فصل جلوه های جدیدی برای گردشگران چشم نواز است. شهرستان ساوجبلاغ در غرب کرج مرکز استان البرز از شهر تا روستاهایش هریک دارای نام و نشان از تاریخ و زیبایی های طبیعی و تاریخی است.

روستای تاریخی برغان از جلوه های ناب گردشگری است که به قول البرزی ها، این روستا از سوغاتی ها تا آثار دیدنی هیچ کم ندارد. تپه تاریخی ینگی امام که قدمن آن بیش از 7 هزار سال است در قلب ساوجبلاغ خودنمایی می کند. روستاهای سرسبز با درختان بلندقامت چنار در گوشه گوشه ساوجبلاغ برای گردشگران در چهار فصل سال دیدنی و آرام بخش است.

رودخانه کردان با خروش و آب زلالش نمی توان با هیچ پدیده دیگری آن را قیاس کرد، زیبایی در بخش بخش این رودخانه خودنمایی می کند و در فصل مختلف سال گردشگران را به اطراف خود می کشاند.

شهرستان نظرآباد را همگان از خشت 9 هزارساله اش که در مقر سازمان ملل متحد نگهداری می کنند، می شناسند، سرزمینی که از 9 هزارسال قبل از میلاد مسیح آثارتاریخی اش حکایت ها دارند. تپه های تاریخی این شهرستان در میان دشت ها خودنمایی می کنند، تپه هایی که علاوه برگردشگران، محققان و کاوشگران را از گوشه و کنار جهان به این شهرستان کشانده اند تا در تاریخ منطقه سیر و سفر کنند.

اشتهارد را از دشت زیبایش می شناند، دشتی که شب ها زیباترین جلوه برای رصد آسمان و ستارگان منحصر به فرد است. آثار باقی مانده از روستاهای تاریخی در دشت اشتهارد هر یک زیبایی خاص خود را دارد. دشت کویری و تپه های نمک در اشتهارد از جاذبه های طبیعی است لیکن کمتر کسی تاکنون در شناساندن این جلوه ها قدم برداشته است.

شهرستان فردیس در جنوب شرقی کرج اگر چه مساحت آن کم است اما نشان زیادی از تاریخ دارد. این شهرستان دارای تپه های تاریخی است که کارشگران بر روی آنها مطالعات فراوانی انجام داده اند.

و سرانجام شهرستان کرج که از گذشته ها تا امروز به نگین سبز غرب پایتخت مشهور است، نگینی که زیبایی های طبیعی و تاریخی آن جمعیت این منطقه را در طول 4 دهه از 50 هزار نفر به بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر افزایش داده است. درختان بلند قامت محمدشهر، ماهدشت و کرج هر یک جلوه هایی هستند که نشان از همت نیاکان این سرزمین دارد، درختانی که عمر برخی از آنها بیش از 500 سال است.

تاکنون بیش از 500 اثر تاریخی و طبیعی در استان البرز شناسایی شده است. سرزمین البرز تکه ای از پارس قدیم و سرزمین مادهاست و قدمتی به بلندای تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد. یافته ها و داده های باستان شناسی، زبان شناسی و قوم نگاری در دل هزار توی واژگان سرشار از رمز و راز مردم این دیار، گویای سرگذشت هزاره های گمشده و نهفته است. دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به خاطر آب و هوای مناسب و رودخانه ها و پناهگاه های مطمئن، همیشه محل استقرار و سکونت موقتی و دائم اقوام و گروه های مختلف بوده است.

منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی از محوطه ها، تپه های باستانی و ابنیه تاریخی در مناطق کرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر وجود فرهنگ غنی این سرزمین از دوران گذشته است.

زیبایی ناشناخته با طبیعتی حیرت انگیز، رودهای آب شیرین، چشمه سارهای بسیار زیبا، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه های سربه فلک کشیده، درختان کهن، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و ... این استان را به یکی از زیباترین استان های گردشگری کشور از منظر طبیعی تبدیل کرده است. جاذبه های گردشگری چون مناظر طبیعی تاریخی محور کرج - چالوس به عنوان، پیست های اسکی دیزین و خور، کاخ تاریخی شهرستانک، باغ لاله های گچسر، هوای مطبوع و لطیف، چشم اندازهای بدیع و فضای مناسب روستاهای کوهستانی موجب شده تا البرز هرساله پذیرای میهمانان و مسافران نوروزی داخلی و خارجی باشد.

طبیعت حیرت انگیز، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه های بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و چشمه های آب معدنی با خواص درمانی از جلوه های طبیعی البرز به شمار می رود. از دیگر جاذبه های استان می توان به باغ تاریخی سیب مهرشهرکرج، کاخ مروارید، بوستان خانواده در جهانشهر، روستای تاریخی آتشگاه، کاروانسرای شاه عباسی، مجموعه سد امیر کبیر، کاروانسرای ینگی امام و سد طالقان می توان اشاره کرد.

آتشکده تخت رستم، کاخ سلیمانیه واقع در دانشکده کشاورزی، آرامگاه شاهزاده سلیمان، باغ لاله گچسر، دره ارنگه، دهکده واریان، روستای برغان، باغات طالقان، طبیعت بکر ساوجبلاغ و نظرآباد، رودخانه کرج، غار یخ مراد و آبشار سنج از دیگر جاذبه های البرز است.

استان البرز بیش از 40 روستای زیبای گردشگری، ده ها مکان دیدنی تاریخی، مذهبی از جمله امامزاده طاهر(ع)، امامزاده حسن (ع)، امامزاده محمد(ع) و ... دارد که هریک دارای زیبایی ها و ویژگی های منحصر به فرد است. این استان به علت مهاجر پذیری و وجود اقوام مختلف از سوی مقام معظم رهبری به آن لقب ایران کوچک داده شده است.

آثار حجم بالای مسافرت ها به این استان در جاده های آن مشهود است بطوریکه در روزهای تعطیل سال علاوه بر جاده های پرترافیک، دشت و دامن کوه های آن مملو از جمعیت گردشگران است. البرز در تمام فصول سال، منطقه هدف گردشگری است و شاید همین موقعیت خاص جغرافیایی سبب شده تا شمار زیادی از جمعیت کشور، این منطقه را به عنوان سکونتگاه انتخاب کنند. خیل گردشگران به این استان کم وسعت بیانگر نقش و نگار طبیعت خدادادی و صفای دل مردمان آن است.

هر جای ایران بزرگ و ایران کوچک (البرز)، مملو از جلوه های بی همتای خداوندی است که گرد خستگی و ملال زندگی را از روح و جان می زدایند. بر این اساس پاکیزگی و حفاظت از طبیعت را وظیفه خود بدانیم چرا که وجب به وجب این سرزمین پرگهر متعلق به همه ما ایرانیان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1