18 فوریه 2020 - 12:42

رشد 10 درصدی صنعت گردشگری کشور طی سه سال گذشته

6 ژانویه 2017 - 10:00 dsfr.ir/rj9mq

رشد 10 درصدی صنعت گردشگری کشور طی سه سال گذشته
مهران رودکی
درشکه ها در میدان نقش جهان به صف شده اند

در طول سه سال گذشته با پیگیری های دولت و برون رفت از وضعیت تحریم ها، رشد 10 درصدی در #صنعت #گردشگری کشور را داشته ایم.

"مدیرکل مطالعات و صنایع گردشگری"

محسن رنجبر مدیرکل مطالعات و صنایع گردشگری در همایش کارآفرینی در صنعت گردشگری و صنایع وابسته که روز پنج شنبه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم گردشگری بتواند به عنوان شاخص در کشور شغل ها و ارزش افزوده هایی را به دنبال آورد.

وی افزود: گردشگری مبحثی است که بسیاری از کشورها برای برون رفت، توسعه گردشگری را دنبال می کنند، زیرا این صنعت حداقل هزینه برای ایجاد اشتغال را به همراه دارد، به طوری که با هزینه 30 میلیون تومانی می توان یک شغل در گردشگری ایجاد کرد.

مدیرکل مطالعات و صنایع گردشگری گفت: در گردشگری سالانه 1184500 نفر در دنیا جابه جا می شوند، هزینه این جا به جایی یک تریلیون است که نشاندهنده چرخه اقتصادی است.

رنجبر افزود: در میان کشورهای دنیا فرانسه در رتبه اول گردشگری قرار دارد و بعد از آن اسپانیا، ایالات متحده، چین، مالزی و ترکیه در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی تصریح کرد: در طول سه سال گذشته با توجه به پیگیری های دولت و برون رفت از وضعیت تحریم ها رشد 10 درصدی گردشگری در کشور را شاهد بوده ایم، در سال 94 ایران جزء 50 کشور اول از نظر گردشگری بوده است.

مدیرکل مطالعات و صنایع گردشگری گفت: با توجه به پتانسیل های موجود و جاذبه های فرهنگی و تاریخی در کشور، می توان این رتبه را به سطح بالاتری ارتقا داد.

رنجبر تصریح کرد: در واقع با برنامه ریزی و هدایت سرمایه گذاری ها و بازارشناسی و بازاریابی و بازارداری می توان با توجه به پتانسیل های موجود توریست های بیشتری را هم جذب کرد، ظرفیت های موجود در حوزه فرهنگی، تاریخی و غیره جاذبه هایی هستند که شاید بسیاری از کشور ها حداقل این ظرفیت ها را نداشته باشند، اما این که تبلیغات و بازاریابی هایی که انجام شده توانسته در این کشورها تا گردشگران بسیاری را جذب کنند.

وی افزود: برای جذب گردشگر عناصر متعددی وجود دارد که تنگاتنگ با هم تأثیرگذار هستند و تنها جاذبه های گردشگری کافی نیست، اما همین که امکانات و زیرساخت های لازم برای آن ها فراهم شود، می تواند به جذب گردشگر و توسعه منطقه کمک کند.

مدیرکل مطالعات و صنایع گردشگری تصریح کرد: بر اساس آمارهای به دست آمده از صنعت توریست کشورهای مختلف تا 10 درصد تولید خالص داخلیشان مربوط به گردشگری است و این نشان دهنده بالابودن ظرفیت های گردشگری است، صنعت گردشگری سهم بسزایی در اقتصاد کشور و دنیا دارد، این صنعت حدودا 6 تا 7 درصد بر اشتغال کشور تأثیر داشته است و این در حالی است که نقش گردشگری در اقتصاد جهان، 9 درصد بوده و این موضوع حاکی از آن است که ما نتوانسته ایم از ظرفیت های موجود استفاده کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1