6 اکتبر 2021 - 05:43

آبادانی یک شهر دیگر ترکیه به لطف ایرانی ها

15 ژوئیه 2015 - 17:10 dsfr.ir/qf7xr

پس از آن که ایرانی ها با سفرهای متعدد و پرداخت هزینه های اضافی سبب آبادانی برخی شهرهای ترکیه به ویژه در جنوب این کشور شدند، اکنون مقاصد نوظهور دیگری در ترکیه منتظر آمدن گردشگران ایرانی و آبادانی بیشتر هستند.

مدت هاست پیدا کردن مقاصد ارزان و معرفی آن ها به ایرانی ها در کشورهای همسایه و منطقه، رسم برخی از آژانس های تازه از راه رسیده و اشخاص حقیقی شده است؛ مقصدهایی که در رقابت با اروپا و حتا برخی کشورهای همسایه، سفر کردن به آن ها مُفت تمام می شود و به همین خاطر با استقبال زیاد ایرانی هایی که سفر خارجی را به داخلی ترجیح می دهند، همراه است.

نقاطی که مجهز به مراکز تفریحی ایی هستند که اصلا در ایران پیدا نمی شود، شهرهای گاه دورافتاده ایی که به خاطر سفرهای پیاپی ایرانی ها به مقاصد گردشگری تبدیل می شوند و صنعت گردشگری اقتصاد نخست شان می شود، مانند همان اتفاقی که برای شهرهای جنوبی ترکیه رخ داد. آژانس های ایرانی زیادی هستند که روزگاری تورهای متعددی به مقصد جنوب ترکیه برگزار می کردند و حالا می گویند؛ این شهرها و فرودگاه هایشان با پول مسافران ایرانی آباد شده است.

شهر «ایغدیر» ترکیه در 50 کیلومتری مرز بازرگان ایران یکی از همین مقصدهای ارزان خارجی است که چند سالی می شود آژانس های زیادی تورهای آن را تبلیغ می کنند و باعث شده اند این شهر کوچک حاشیه ایی و مرزی به فهرست مقاصد گردشگری ایرانی ها تبدیل شود.

ایغدیر برای ایرانی ها مقصدی نزدیک و ارزان است که مهم ترین جاذبه اش خرید و تفریح است. هزینه سفر به این شهر کوچک که شاید جمعیت اش به یک میلیون نفر هم نرسد، کمتر از 600 هزار تومان می شود!

سفر به این شهر شرقی ترکیه معمولا از راه زمینی و با اتوبوس انجام می شود، راهی که به گفته مجریان این تورها، 13 ساعت طول می کشد؛ اما ظاهرا طی کردن این مسیر آن هم با اتوبوس برای بسیاری از مسافران ایرانی چندان سخت نمی آید، چرا که یکی از مجریان تور می گوید: این تورهای به خاطر مراکز تفریحی و خریدش معمولا خیلی سریع پر می شود.

شاید به خاطر همین جاذبه ها و البته نرخ پایین تور که کمتر از هزینه سفر به اصفهان، شیراز و یا حتا مشهد در تعطیلات عید فطر می شود، بسیاری حاضرند راه 13 ساعته با اتوبوس را تحمل کنند تا هم یک سفر فرنگ رفته باشند و هم تفریح و خرید خارجی کرده باشند و دست آخر هم با ارزی که به این منطقه کوچک و مرزی وارد می کنند آبادانی آن را سبب شوند.

سفر ایرانی ها به این شهر به حدی گسترش یافته که حتا هتل های ایغدیر که البته گفته می شود کیفیت آن ها به مراتب پایین تر از هتل های ایرانی است، تابلوهای دست نوشته ای را به زبان فارسی نصب کرده اند تا مشکل مهم ترین مسافران شان را نیز حل کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1