2 ژوئن 2020 - 15:54

گردشگری روستایی و توسعه اقتصادی

19 دسامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/ub4qg

گردشگری روستایی و توسعه اقتصادی
میثم رودکی / دنیای سفر
روستای ریشخوار شهرستان درگز

توجه واقعی و اساسی به #گردشگری #روستایی، می تواند نقش مهمی در عرصه #اقتصادی #ایران ایفا کند.

همیشه گفته ایم جلوی ضرر را از هر کجا بگیری منفعت است. اما در مورد بسیاری از مشکلات و کاستی های موجود در بخش ها و سازمان های مختلف، کاملا برعکس آن عمل می کنیم و اتفاقا اجازه می دهیم تا حد ممکن از ناحیه آن اشتباه مدیریتی و عملکردی، متضرر بشویم.

یکی از این موارد، توجه واقعی و اساسی به مقوله گردشگری و به خصوص گردشگری روستایی است که می تواند نقش مهمی در عرصه اقتصادی ایران ایفا کند. با توجه به مشکلاتی که اینک، مناطق روستایی ما با آنها مواجه هستند که در صدر آنها می توان از خشکسالی و وابستگی به حیطه خاصی مثل کشاورزی نام برد، نیازمند این هستیم که منبع درآمدی روستاها را از کشاورزی و مانند آن، به سمت منابع دیگری سوق دهیم. یکی از این منابع، که هرگز توجه کافی به آن نشده، حوزه گردشگری است.

بسیاری از روستاهای ما، که از قضا، دارای قابلیت ها و جاذبه های فراوان طبیعی، تاریخی و ... هستند، در حالی هر ساله، شاهد مهاجرت روستاییان و خالی از سکنه شدن، هستند که می شد با بهره گیری از پتانسیل گردشگری نهفته در این مناطق و توسعه توریسم روستایی، یک منبع درآمدی تازه برای ساکنان این مناطق ایجاد کرد تا روستاهای مزبور، به جای خالی از سکنه شدن، در جهت ماندگاری جمعیت و پویایی بیشتر حرکت کنند و به علاوه، رونق گردشگری روستایی، بتواند ایران را در عرصه گردشگری که امروز یکی از مهم ترین منابع درآمدی و اقتصادی بسیاری از کشورهاست، به جایگاه قابل قبولی برساند. ولی با وجود تاثیری که امروز، گردشگری و اقتصاد متکی بر آن، در رشد کشورها دارد، به نظر می رسد هنوز هم به این مقوله، به صورت یک فعالیت اقتصادی کاملا جدی و اثرگذار که می تواند تا حد زیادی، جایگزین اقتصاد تک قطبی مبتنی بر کشاورزی باشد، نگریسته نمی شود.

توسعه توریسم روستایی، دستاوردها و نتایج خوبی را چه در عرصه روستایی و چه در سطح کشوری، به دنبال خواهد آورد که به عنوان نمونه می توان از به فروش رفتن محصولات سنتی و صنایع دستی خاص روستاهایی نام برد که بسیاری از آنها امروز به دلیل نداشتن مشتری و خریدار، در معرض فراموشی و گم شدن در دل تاریخ هستند. حال آن که توسعه توریسم روستایی می تواند بازار فروش این گونه کالاها را که از ارزش هنری و تاریخی نیز برای ما برخوردارند، متحول سازد و از حالت رکود درآورد.

این انتظار از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، و همه دست اندرکاران این حیطه می رود که با تلاش در جهت رفع موانع پیش پای توسعه توریسم روستایی، برای تبدیل روستاهای دارای قابلیت گردشگری به مناطق گردشگرپذیر و استفاده بهینه از پتانسیل و جاذبه های گردشگری مغفول مانده در این مناطق، بکوشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه آفرینش » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1