ناپدید شدن یک فرانسوی در دشت کویر ایران

11 دسامبر 2016 - 09:00 dsfr.ir/nc3de

ناپدید شدن یک فرانسوی در دشت کویر ایران
نامشخص
کویر مرکزی ایران

یک تبعه فرانسوی از چهار ماه پیش تاکنون در #ایران ناپدید شده است.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو طی گزارشی که در این مورد منتشر کرد نوشت: فرد ناپدید شده یک ورزشکار حدودا 50 ساله است که پیشینه دو بار حضور در مسابقات رالی پاریس داکار و نیز چندین مسابقه در کویر مراکش را در کارنامه خود دارد. این مرد که هویت او به دلایل امنیتی فاش نشده، آخرین بار 4 ماه پیش در دل کویر مرکزی ایران در حوالی روستایی به نام رباط خان دیده شده است.

داستان از کجا آغاز شد؟

به نوشته لوفیگارو، داستان از زمانی آغاز شد که مرد فرانسوی تصمیم گرفت کویر مرکزی ایران را بپیماید. او ابتدا روز یکشنبه دوم مرداد گذشته از فرانسه وارد ترکیه شد. او قطعات موتوسیکلت هوندا 400 خود را پیاده کرده و در خودرو سیتروئن سی 8 خود حمل می کرد. چهار روز بعد، خودرو را در پارکینگ هتلی گذاشته و با موتوسیکلت خود که دوباره آن را آماده کرده بود از راه مرز ترکیه وارد ایران شد. سپس به تهران رفت و در تاریخ چهارشنبه 13 مرداد به کویر «ریگ شتران» در حوالی روستای رباط خان واقع در 110 کیلومتری طبس در پهنه دشت کویر رسید. این منطقه ای است که آخرین بار یک شتربان او را در آنجا دیده است. از آن زمان به بعد دیگر هیچ ردی از مرد فرانسوی یافت نشده است.

به نوشته لوفیگارو، مقامات وزارت خارجه فرانسه به خانواده این مهندس فرانسوی که از نظامیان رده بالای این کشور هستند تأکید کرده که در این مورد سکوت کنند تا شاید نتیجه ای به دست آید. اما نزدیکان او بعد از چهار ماه انتظار بالاخره تصمیم گرفتند که سکوت خود را بشکنند.

همسر مرد ناپدید شده که نخواسته نامش فاش شود، به روزنامه فرانسوی می گوید که نقاط تاریک و پرسش های بی پاسخ زیادی در این پرونده وجود دارد. او و دیگر بستگانش تا کنون چندین بار برای پیگیری به کاخ الیزه رفته اند و او خودش مرتبا با ستاد بحران وزارت خارجه در ارتباط است. اما اکنون می گوید بعد از چهار ماه، احساس می کند او را «سر کار گذاشته اند».

در واقع هم به نظر می رسد بسیاری مسائل از بستگان مرد فرانسوی پنهان داشته شده است.

فرضیه ها

فرضیه های مختلفی در مورد ناپدید شدن این تبعه فرانسوی در ایران مطرح است که نخستین آن وقوع یک حادثه مرگبار است. در حدود 100 روز پس از ناپدید شدن او، یک دیپلمات فرانسوی در ایران احتمال مرگ او بر اثر حادثه را تا 90 درصد درست دانسته بود. اما چند کارشناس به روزنامه لوفیگارو گفته اند که در صورت مرگ او، بعد از این همه مدت قاعدتا جسدش باید در جایی یافت شده باشد.

خانواده مرد فرانسوی چند موتورسوار را در ایران اجیر کردند تا در منطقه جستجو کنند، اما این جستجو نتیجه ای در بر نداشت.

فرضیه دوم ربوده شدن به دست قاچاقچیان مواد مخدر است که در آن منطقه دور افتاده کم هم نیستند. در این صورت گروگانگیران در عوض آزادی گروگان خود بی درنگ چیزی را که از پیش اندیشیده اند درخواست می کنند، اتفاقی که در این مورد نیفتاده است.

می ماند فرضیه ربوده شدن «پیشگیرانه» به دست به اصطلاح «اشرار»ی که در واقع دستورات بخشی از عوامل امنیتی تندرو در درون حاکمیت ایران را اجرا می کنند تا دولت فرانسه مجبور به «چانه زنی بر سر چیزی» بشود.

لوفیگارو می نویسد این گمانه ای است که مقامات فرانسوی در ماه نوامبر گذشته برای چند هفته در نظر داشتند. یکی از بستگان مرد ناپدید شده به لوفیگارو می گوید: «در آن زمان مقامات فرانسوی به ما می گفتند که او تازه ترین گروگان فرانسوی است که در خارج از کشور دستگیر شده است. بعد ناگهان به ما گفتند این گمانه درست نیست.» بسیاری از کسانی که خبرنگار لوفیگارو در این زمینه با آنها گفتگو کرده بر این باورند که هم دولت ایران و هم دولت فرانسه نکات زیادی را درباره این پرونده می دانند.

نکته نخست آن که بنا به تأیید وزارت خارجه فرانسه، موتوسیکلت مرد فرانسوی پیدا شده است، اما زمانی که یک دیپلمات فرانسوی برای پس گرفتن آن به منطقه اعزام می شود، پلیس با این توضیح که برای این کار باید مراحل اداری و رسمی طی شود، از دادن موتور سیکلت به او خودداری می کند. همسر مرد فرانسوی نیز می پرسد چرا پلیس ایران از شتربانی که گفته می شود برای آخرین بار شوهرش را دیده بازجویی و تفحص نمی کند.

البته خبر پیدا شدن موتور این گردشگر که در رسانه ها منتشر شده است صحت ندارد، موتوری که به اشتباه موتور این فرانسوی معرفی می شود مربوط به یک قاچاقچی است که در محدوده منطقه نایبندان توقیف شده است.

پیام های پنهانی: ربایندگان احتمالی چه می خواهند؟

روزنامه فرانسوی با محتمل دانستن فرضیه ربوده شدن می پرسد ربایندگان یا آمران آنها چه می خواهند؟ سپس با یادآوری نزدیکی دوباره ایران و فرانسه بعد از توافق هسته ای می نویسد با آن که روابط رسمی دو کشور خوب است، اما تا عادی شدن کامل هنوز فاصله دارد. دو کشور دست کم در سوریه و یمن در دو اردوی نبرد رو در روی یکدیگر قرار دارند.

با وجود قراردادهای مهم اقتصادی که به تازگی میان ایران و فرانسه امضا شده، دولت ایران طرف فرانسوی را به کندی در روند همکاری به ویژه در زمینه بانکی متهم می کند.

لوفیگارو می افزاید سفر دیپلمات های فرانسوی مقیم تهران به نقاط دور افتاده ایران و تصویربرداری از آن مکان ها، همواره یکی از مسائلی است که ایران را بر می انگیزد. در عین حال مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران در سفر به پاریس خانواده فرد ناپدید شده را دعوت کرد که تا حدود 10 روز دیگر به ایران بروند.

اشاره: یورونیوز در گزارش خود به فرضیات و گمانه زنی های دیگری نیز پرداخته است که خبر را از حوزه گردشگری به حوزه های سیاسی و امنیتی می کشاند. پرداختن به این فرضیات خارج از رسالت خبری دنیای سفر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « یورونیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1