طومار ۹ هزار نفره برای شرایط اضطراری حفظ یوزپلنگ ایرانی

23 نوامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/ju8ai

طومار ۹ هزار نفره برای شرایط اضطراری حفظ یوزپلنگ ایرانی
انجمن یوزپلنگ ایرانی
تصاویر ثبت شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت

بیش از ۹ هزار نفر از مردم در نامه ای به حسن روحانی ضمن بحرانی دانستن شرایط یوزپلنگ ایرانی هفت اقدام اضطراری را از رئیس جمهور خواستار شدند.

طوماری که انجمن یوزپلنگ ایرانی از روز نهم شهریور ماه به مناسبت روز ملی یوزپلنگ ایرانی به امضای بیش از ۹ هزار نفر رساند، به دفتر ریاست جمهوری تحویل شد.

انجمن یوزپلنگ ایرانی نهم شهریور ماه، با توجه به وضعیت نامناسب این گونه ارزشمند درکشور، با راه اندازی کمپینی تحت عنوان نامه نجات، مشکلات یوزپلنگ ایرانی را عنوان کرده و با ارائه پیشنهاداتی طی هفت بند برای بهبود وضعیت موجود، خواستار واکنش سریع دولت شد.

این نامه از نهم شهریور ماه و همزمان با دهمین گرامیداشت روز ملی یوزپلنگ ایرانی به مدت یک ماه بر روی وبسایت www.cheetahday.com قرار گرفت و در این مدت ۹۵۱۱ حامی حقیقی،۲۲حامی حقوقی و ۲۵ چهره شناخته شده سیاسی، هنری و ورزشی از این کمپین حمایت کردند.

نامه مذکور به همراه یک متمم صبح امروز دوشنبه ۲۴ آبان، به دفتر نهاد ریاست جمهوری و رونوشت های مربوطه تحویل داده شد و ضمن نگارش گزارشی بر روی نامه، هم اکنون درحال گذراندن مراحل اداری است.

در متن این نامه آمده است: همانطور که مستحضرید، یوزپلنگ ایرانی به شدت در خطر انقراض قرار دارد. یوزپلنگ، عمده جمعیت و محدوده پراکنش خود را در قاره های آفریقا و آسیا از دست داده است. سال هاست که ایران، آخرین پناهگاه این شاهکار خلقت، در قاره کهن است.

آخرین بازمانده های یوزپلنگ­های ایرانی، که شمار آنها در خوشبینانه ترین حالت شاید به ۴۰ هم نرسد، با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می­ کنند. کشته شدن در اثر تصادف در جاده­ ها، تخریب گسترده زیستگاه با احداث معادن و جاده­ ها، شکار یوزها، شکار غیرمجاز طعمه­ های آنها، تخریب و ناامنی مراتع با چرای بی­ رویه و غیرمجاز دام اهلی، کشته شدن یوزها توسط سگ­ های گله و ناامنی مسیرهای مهاجرتی، بخشی از مشکلات یوزپلنگ ایرانی برای ادامه بقا است. در چنین شرایطی، حفاظت از یوزپلنگ، از توان یک سازمان و یا نهاد به تنهایی خارج است و تمامی دستگاه ها و آحاد ملت می بایست همکاری کنند تا بتوان شرایط و زیرساخت های فنی، اجتماعی، اقتصادی و قانونی این امر را فراهم کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1