27 می 2020 - 17:06

ورود مجلس به ماجرای جزیره آشوراده

7 نوامبر 2016 - 16:00 dsfr.ir/wp33o

ورود مجلس به ماجرای جزیره آشوراده
دریافتی
نمایی از ساحل جزیره آشوراده

پس از پایان تعطیلات مجلس موضوع آشوراده در دستور کار مجلس قرار می گیرد تا علت پرداختن دوباره به این موضوع با وجود مخالفت سازمان بازرسی بررسی شود.

یک روز پس از انتشار موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با واگذاری بخشی از جزیره آشوراده و انتشار جزئیات اجرایی این طرح، یک عضو فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام کرد، مجلس به موضوع تبدیل آشوراده به جزیره گردشگری ورود می کند تا مشخص شود علت پرداختن به این موضوع با وجود مخالفت سازمان بازرسی کل کشور چیست؟

دیروز جزئیات طرح گردشگری آشوراده در رسانه ها منتشر شد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز توصیه هایی برای بهره برداری بهتر از جزیره آشوراده به سرمایه گذار این طرح ارائه کرده بود.

مخالفت ها با واگذاری آشوراده ادامه دارد

موضوع واگذاری بخشی از جزیره آشوراده برای تغییر کاربری به زون گردشگری پیش تر با مخالفت سازمان بازرسی کل کشور و فعالان محیط زیست مواجه شده بود و انتشار نامه جدید سازمان حفاظت محیط زیست و جزئیات طرح موجب شد تا ماجرای واگذاری آشوراده بار دیگر مطرح شود.

بر همین اساس جبار کوچکی نژاد، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس نیز دیروز با بیان اینکه در سال های گذشته نیز تلاش هایی برای تبدیل آشوراده به جزیره گردشگری صورت گرفته بود، اعلام کرد: پس از پایان تعطیلات مجلس موضوع آشوراده در دستور کار مجلس قرار می گیرد تا علت پرداختن دوباره به این موضوع با وجود مخالفت سازمان بازرسی بررسی شود. او همچنین به ابلاغیه چند روز اخیر معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تبدیل آشوراده به جزیره گردشگری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال های اخیر تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته بود و با ورود سازمان بازرسی متوقف شد، آغاز مجدد این پروژه حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته کوچکی نژاد، پس از تعطیلات مجلس، موضوع آشوراده در دستور کار فراکسیون محیط زیست قرار می گیرد تا ابعاد مختلف و چرایی پرداختن دوباره به آن از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و طرحی که مورد موافقت قرار گرفته است بررسی شود. به گفته او، درصورتی که پس از بررسی ها مشخص شود این طرح به محیط زیست منطقه آسیب خواهد زد حتما جلوی آن گرفته می شود.

مجلس آماده مراقبت از محیط زیست

اظهارات جبار کوچکی نژاد درخصوص واگذاری آشوراده و تصمیم مجلس برای ورود به این موضوع در شرایطی مطرح می شود که مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس نیز دیروز در همایش سیاست های کلی محیط زیست، اجرا و نظارت، از آمادگی مجلس برای تصویب قوانین حافظ محیط زیست خبر داد.

او گفت: نمایندگان مجلس آمادگی دارند هر قانونی را برای حمایت از این حوزه تصویب کنند. به گفته پزشکیان، نمایندگان مجلس معتقدند توسعه بدون محیط زیست محقق نمی شود و باید مراقب منابع طبیعی از جمله آب، خاک، هوا و جنگل بود. او گفت: اگر به داشته ها و منابع خود بی توجه باشیم، زندگی نسل های آینده غیرممکن خواهد شد.

به گفته نایب رئیس مجلس، تمام اسناد و برنامه ها برای حمایت و تقویت محیط زیست باید براساس واقعیت ها و منابع موجود عملیاتی شود. نایب رئیس مجلس تأکید کرد: در شرایط کنونی تدوین برنامه های راهبردی برای حمایت از محیط زیست ضروری و مهم است و در این رابطه باید نقشه های بزرگ و کاربردی تدوین شود.

موضوعات مرتبط با محیط زیست کشور از چنان اهمیتی برخوردار هستند که انتقاد شدید از ماجرای تغییر آشوراده به زون گردشگری چندان دور از انتظار نیست. همین دیروز نیز دادستان کل کشور در همایش سیاست های کلی محیط زیست، اجرا و نظارت در حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: مصادیق روشن که در سازمان حفاظت محیط زیست تعریف شده وجود دارد؛ مثل صیانت و حفاظت از منابع ملی، کوه ها، جنگل ها، مراتع ملی، دره ها و امثال اینها که یک مسئولیت فوق العاده ای برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری اما انتقاداتی به فعالیت های سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های دیگر در موضوع صیانت از منابع طبیعی و ملی و بخش های مختلف محیط زیست کشور وارد کرد و گفت: با تمام احترامی که برای خانم ابتکار و همکارانش قائل هستم عرض می کنم که سازمان حفاظت محیط زیست در انجام وظیفه خود موفق نبوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1