25 سپتامبر 2023 - 16:44

از احتمال کاهش تعطیلات نوروز تا توریست کارت در نشست معاون گردشگری

12 ژوئیه 2015 - 15:50 dsfr.ir/6b7ta

از احتمال کاهش تعطیلات نوروز تا توریست کارت در نشست معاون گردشگری
عکس از ایلنا

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری در حالی صبح امروز به بهانه اعلام فراخوان برگزاری دومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری در میان اصحاب رسانه حاضر شد که حاشیه های این نشست پر رنگ تر از موضوع اصلی بود.

به گزارش دنیای سفر، طرح موضوع برگزاری جشنواره گردشگری در نیم ساعت نخست جلسه بسته شد و اصحاب رسانه در صدد مطرح کردن مباحثی از آمار گردشگران و ساماندهی تعطیلات گرفته تا صدور ویزا و وضعیت هتل های مشهد برآمدند.

اعلام آمار گردشگران ورودی سه ماه نخست سال جاری از جمله سوالاتی بود که رحمانی موحد را با چالش روبه رو ساخت.  چرا که در پاسخ گفت: « آمار سه ماهه را فعلا نداریم و باید آن را از پلیس مهاجرت دریافت کنیم. چرا که آنها 20 ام هر ماه این آمار را اعلام می کنند و با توجه به آن که دیروز 20 تیر بود هنوز این آمار به ما اعلام نشده است.»

او درخصوص آمار گردشگران ورودی سال گذشته به صحبت های رییس سازمان میراث و گردشگری  اشاره کرد و از سفر حدود پنج میلیون و چهل تا پنجاه هزار نفر به ایران خبر داد.
 
کاهش 7 روز از تعطیلات نوروز 
ساماندهی تعطیلات یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این نشست بود که معاون گردشگری از احتمال کاهش تعطیلات نوروز از 14 به 7 روز و افزوده شدن آن به تعطیلات زمستانه خبر داد و اظهار کرد: «تمام این مباحث در حد طرح هستند که برای اجرایی شدن نیازمند همکاری نهادها و ارگان های مختلفی همچون آموزش و پرورش است. در این میان نیاز است تا این طرح ها توسط کمیسیون های تخصصی مطرح و تصویب شود.»

به گفته رحمانی موحد، ساماندهی تعطیلات رابطه مستقیمی با سیستم آموزشی دارد. در این میان باید به مواردی همچون اقلیم و مناطق جغرافیایی مختلف توجه داشت چرا که این موارد سبب تغییر زمان تعطیلات در مناطق می شود. در هر حال باید توج داشت که تصمیم گیری برای ساماندهی تعطیلات کل سال، در مقیاس کلان باید به نتیجه برسد.
 
تخلفات مراکز اقامتی مشهد
در ادامه این نشست خبرنگاران به اتفاقاتی که طی یک ماه گذشته در مراکز اقامتی مشهد رخ داده است اشاره کردند و خواستار ارائه توضیحاتی از سوی معاون گردشگری شدند. رحمانی موحد در این باره گفت: «در مشهد با پدیده‌ای روبرو هستیم که هم فرصت است هم تهدید. با توجه به جایگاه و محوریت زیارتی که مشهد دارد مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است اما زیرساخت های مشهد از توازن و تجانس لازم برای میزبانی برخوردار نیست. اقامتگاه های مشهد ضوابط میزبانی را ندارد، اما همچنان میهمان می‌پذیرند. با وجود آن که همواره از ساماندهی و نظارت آنها حمایت کرده ایم اما نحوه عمل درخصوص اعزام مردم به زیارت یک روش مدون و قانونی یکی دیگر از آسیب های مشهد است.»

به گفته معاون گردشگری، در این میان مراکز اقامتی وجود دارد که با نام های متبرک فعالیت می کنند و نظارتی بر آنها وجود ندارد. امید است تا بتوان با کمک دستگاه های ذیربط این مهم را ساماندهی کرد.
معاون گردشگری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه باید چند گردشگر دیگر در این شهر تلف شوند تا اقدام ضرب الاجل انجام شود؟ گفت:‌ بعضی از اقداماتی که تاکنون رخ داده خطاهای انسانی بوده است که لزوم توجه به حوزه آموزش نیروی انسانی را گوشزد می کند.
 
گردشگری دریایی و صدور ویزا
توجه به گردشگری دریایی و صدور ویزای الکترونیک و فرودگاهی نیز دیگر مباحثی بودند که در این نشست مطرح شد که البته معاون گردشگری همانند همیشه پاسخ های کلی به این سوالات داد و گفت: «اعتقاد ما بر این است که گردشگری دریایی باید راه بیافتد و به تناسب تاخیرش باید از راه های میانبر استفاده کند. اما باید در نظر گرفت دستگاه های مختلفی در گردشگری دریایی ذی نفوذ هستند. سعی ما برآن است تا مقدمات هماهنگی ها را پیگیری ‌کنیم. انشاءالله به زودی شاهد خبرهای خوبی در گردشگری دریایی خواهیم بود.»

به گفته او، صدور ویزای الکترونیک و ویزای فرودگاهی در مسیر اداری قرار دارد و به زودی اجرایی خواهد شد. در این میان توریست کارت توسط بانک ملی شعبه فرودگاه امام خمینی (ره) با سقف 5 هزار دلار و قابلیت شارژ مجدد برای گردشگران ورودی ارایه شده است.

البته رحمانی موحد به محورهای جشنواره مشارکت ملی گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: «این جشنواره با رویکرد همدلی و همزبانی در بخش های عکس، فیلم کوتاه، خاطره نویسی و ایده های نو در زمینه گردشگری برگزار خواهد شد.»

به گزارش دنیای سفر، با وجود آن که فراخوان این جشنواره که قرار است همزمان با روز جهانی گردشگری در 5 مهر برگزار شود، انجام شده است اما هنوز هیات داوران آن مشخص نیست چنان که به گفته معاون گردشگری قرار است طی هفته آینده با تشکل های ملی در حوزه های تخصصی مذاکراتی انجام شود تا داوری بخش های تخصصی را بر عهده گیرند. این درحالی است که نخستین دور برگزار جشنواره مشارکت ملی گردشگری نیز با چنین مشکلات و ابهاماتی روبرو بود که در نهایت امر با انتخاب داورانی از مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرپوشی بر آن نهاده شد. حال باید دید روز جهانی گردشگری امسال چه رویدادی را پیش روی خود خواهد داشت.

1