5 دسامبر 2023 - 22:00
در اتفاقی بی سابقه؛

چشمه های چند هزار ساله طاق بستان خشکیدند

11 ژوئیه 2015 - 13:00 dsfr.ir/ll5vh

در پی اتفاقی بی سابقه چشمه های طاق بستان بدون هیچ علائمی از افت فشار، خشکیدند.

در پی اتفاقی بی سابقه چشمه های طاق بستان بدون هیچ علائمی از افت فشار، خشکیدند. این در حالی است که تا شب قبل از وقوع این اتفاق نادر میزان آب ریز چشمه 10 لیتر بر ثانیه بوده است.

مردم منطقه معتقدند که برداشت بی رویه آب از سوی آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری موجب این پیشامد ناگوار شده است.

در همین راستا منصور کیاور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه اظهار داشت: خشکیدگی چشمه های طاق بستان به دلیل اضافه برداشت نبوده بلکه پایان یافتن منابع آب زیرزمینی آن منطقه است. وی در پاسخ به این سؤال که چگونه ممکن است چشمه ها یک شبه خشک شوند گفت: از آنجایی که آب منطقه ای متولی این امر است بایستی با انجام مطالعات، علل وقوع این خشکیدگی را تشخیص دهد. ما فقط مسئول آب های سطح زمین هستیم و اقدامی برای نگه داشتن آب در داخل چشمه نداریم. اما علائم و شواهد حاکی از اتمام منابع آب زیرزمینی در منطقه طاق بستان است.

شایان ذکر است، مجموعه طاق بستان یکی از آثار تاریخی بی نظیر ایران و جهان است که نخستین انیمیشن سنگی دنیا با آثاری فاخر از مجد و عظمت ایرانیان باستان لقب گرفته است. در این محوطه، آثاری از دوره ساسانی وجود دارد که شامل سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی بنام های ایوان کوچک و بزرگ است.
یکی از ویژگی های این مجموعه تاریخی وجود چشمه های جوشان آب در کنار سنگ نگاره ها و طاق های سنگی است. این محوطه تاریخی در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه های چندهزار ساله طاق بستان در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1